Voltaj Regülatörünü Seri Bağlamak

smet06

Yeni Üye
Merhaba pilim 48v ve bu büyüklükte girişi olan regülatör çok yok, ben 2 regülatörü seri bağlayarak voltaj sınırını aşmadan, aynı zamanda çıkışlarını paralel bağlayarakta yükü eşit bölerek bir kablolama yaptım bu sistem çalışır mı kullanacağım regülatörü de linkini ekledim, şimdiden teşekkür ederim
Screenshot from 2023-11-04 10-44-35.png

Bir kere çıkışları paralel bağlayamazsın, çünkü girişler izole değil. Çıkışları paralel bağladığın anda, alttakı regülatörün girişi ile çıkışı kısa devre oluyor.

Girişleri seri bağlamaya gelince, üstteki DC/DC converter'in artık tamamen "yüzen" bir şasesi oluyor, alttaki DC/DC converter'in de gene yüzen bir girişi oluyor. Buradaki voltajların eşit olarak bölünüp iki converter'de paylaşılacağının bir garantisi yok. O yüzden hiç bu işe girişme. İstediğin giriş voltajına sahip bir DC/DC converter bulmaya çalış.

MC34063 hatırladığım kadarıyla 45V girişe kadar dayanabiliyordu

Aşağıdaki devre 60 volt girişi uygun voltaja düşürmek için ,30 volttan daha düşük bir zener ,örneğin 15voltluk kullanırsanız regülatör girişiniz uygun değere gelmiş olur.
Transistörüde çekilecek akıma göre seçersiniz.Direncin değeride formülüde aşağıda
(Kaynak:"Linear & Switching Voltage Regulator Handbook" OnSemiconductor /Feb2002 Rev.4 Sayfa :24)

sayfa.png

Son düzenleme:
Merhaba pilim 48v ve bu büyüklükte girişi olan regülatör çok yok, ben 2 regülatörü seri bağlayarak voltaj sınırını aşmadan, aynı zamanda çıkışlarını paralel bağlayarakta yükü eşit bölerek bir kablolama yaptım bu sistem çalışır mı kullanacağım regülatörü de linkini ekledim, şimdiden teşekkür ederim
26306 eklentisine bak
Bu şekilde olmaz kaynaklar izoleli değil giriş gnd si ile çıkış gndsi aynı hat 12 volta nasıl bir yük bağlayacaksınız ona göre tavsiye vermeye çalışalım

Son düzenleme:
Bu şekilde olmaz kaynaklar izoleli değil giriş gnd si ile çıkış gndsi aynı hat 12 volta nasıl bir yük bağlayacaksınız ona göre tavsiye vermeye çalışalım
12V 3W kartal göz ledlerden bağlayacağım sisteme, 2 şer tane sinyal ve 2+3 şeklinde stop lambası toplam 9 tane

Aşağıdaki devre 60 volt girişi uygun voltaja düşürmek için ,30 volttan daha düşük bir zener ,örneğin 15voltluk kullanırsanız regülatör girişiniz uygun değere gelmiş olur.
Transistörüde çekilecek akıma göre seçersiniz.Direncin değeride formülüde aşağıda
(Kaynak:"Linear & Switching Voltage Regulator Handbook" OnSemiconductor /Feb2002 Rev.4 Sayfa :24)

26308 eklentisine bak
araştıracağım çok anlamıyorum elektronik komponentlerden sadece elekronik hazır ürünleri kullanmayı biliyorum yazılımcıyım da, o yüzden biraz açar mısınız komponentleri

Anladığım kadarıya otomobilde kullacaksınız, aracın aküsünü kullanabilirsiniz.
Yok 220 ile çalışan bir devreden bu DC 58 volt çıkıyor ise ,ayrı 220 AC/12 DCv çıkışlı bir SMPS güç kaynağı yeterli olur.

İlk mesajda 2-3 amperlik ürünün linkini ekleyince o kadar yükünüz var zannetim.Verdiğim şema bu tür ufak yükler için .Son mesajdaki 30 watt gibi yüklere çok uygun değil

Anladığım kadarıya otomobilde kullacaksınız, aracın aküsünü kullanabilirsiniz.
Yok 220 ile çalışan bir devreden bu DC 58 volt çıkıyor ise ,ayrı 220 AC/12 DCv çıkışlı bir SMPS güç kaynağı yeterli olur.

İlk mesajda 2-3 amperlik ürünün linkini ekleyince o kadar yükünüz var zannetim.Verdiğim şema bu tür ufak yükler için .Son mesajdaki 30 watt gibi yüklere çok uygun değil
Elektrikli scooterımd kullanacağım 48V lion bataryası var 40-55 volt arası gerilim üretiyor

Scooter gibi Li-Ion pillerle çalışan araçlara çok fazla müdahale etmemek gerekir ama lamba, korna gibi bağlantılarında 12 volt falan geliyordur diye tahmin ediyorum Anahtardan önce bu hatta bağlanabilir.
Elektronikte tecrübeniz yoksa hiç dokunmayın o kadar büyük yükde BMS de sorun çıkarabilir
Bilen tecrübeli kişiye gösterin

Son düzenleme:
Bu ürün işinizi görecektir ama biraz tuzlu
1699266223189.png

Bu ürün işinizi görecektir ama biraz tuzlu
26368 eklentisine bak
tuzlu ve bundan sağ sinyale sol sinyale ve stopa olmak üzere 3 tane koymam gerekecek, sinyallere direk 48v gidiyor çünkü

Scooter gibi Li-Ion pillerle çalışan araçlara çok fazla müdahale etmemek gerekir ama lamba, korna gibi bağlantılarında 12 volt falan geliyordur diye tahmin ediyorum Anahtardan önce bu hatta bağlanabilir.
Elektronikte tecrübeniz yoksa hiç dokunmayın o kadar büyük yükde BMS de sorun çıkarabilir
Bilen tecrübeli kişiye gösterin
anlıyorum uzun zamandır model uçak ve drone üzerinde çalışıyorum tecrübem var, 12v hiçbiyerde yok kendi üzerindeki sinyaller dirençle düşürülmüş

tuzlu ve bundan sağ sinyale sol sinyale ve stopa olmak üzere 3 tane koymam gerekecek, sinyallere direk 48v gidiyor çünkü
Sadece bir tane lazım. elde ettiğiniz 12V kullanacağınız tüm 12V ışıklar vb. için yeterli.

Bir de böyle bir şey var.
Yalnız bu akım sürücü 12V 3W ledler için uygun görünüyor. Her bir ışığa takmak için uygun fiyatı. Akımı ayarlamak için üzerinde bir direnç vardır. Uygun değerde biriyle değiştirerek daha aşağı çekilebilir akım.

Yalnız bu akım sürücü 12V 3W ledler için uygun görünüyor. Her bir ışığa takmak için uygun fiyatı. Akımı ayarlamak için üzerinde bir direnç vardır. Uygun değerde biriyle değiştirerek daha aşağı çekilebilir akım.
Ben bağlayabildiklerini seri bağlayıp taş direnç kullanmasını önerecektim lakin bu devre çok daha iyi uyuyor gibi feedback direnci ile de dediğiniz gibi akımı ayarlar 250 ma veya daha aşşağısı uygun olur sanırım

Yanlız anlamadığım bir kısım var bu sinyaller kontrol edecek olan sistem nedir hali hazırda bir sinyal sistemi mi var scooterda yoksa sıfırdan mı yapılacak

gerçekten süper bir ürün inceleyeyim,
benim bataryam tam şarjda 54.6volta çıkıyor bu ürün 54.6volt destekler mi, çok güzel ürünmüş

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back