W5500 100 MBit sabitleme veya otomatik secim ?

M_B

Üye
Merhabalar,
STM32F103C8T6 + W5500 test modulu yaptım. PC ile yaptığım modul ping atarak haberleşiyor.
Ufakta test için webserver uygulaması ile de led yakıp sondurebiliyorum.

İş yerindeki hatta taktıgımda ilgili swich modulumun mac adresini görebiliyor. Ama cihaza aynı switch te olan bir pc ile pink atamıyorum.
Network yöneticisi Ethernet modulun hızıyla alakalı olabileçeğini Ethernet chipini 100MB ve fulduplex sabitleyebilirmisin diye sordu.

W5500 Entegrenin boyle bir özelliği var mı ? Yeni model yuksek hızlı switch lerde calıştıramıyacakmıyız.
Bu konuda bilgi ve tecrube sahibi olan arkadaşlardan bilgilendirilmek isterim.

Teşekkürler
Mehmet

Not: Network ve switch ten pek anlamıyorum.

Ping atabilmen için öncelikle W5500 ın IP alabildiğinden emin olman lazım. Ya doğrudan statik IP ataman lazım yada DHCP ile IP alması lazım. İlk aşamada test ederken statik IP atamakta fayda var.

Ping atabilmen için öncelikle W5500 ın IP alabildiğinden emin olman lazım. Ya doğrudan statik IP ataman lazım yada DHCP ile IP alması lazım. İlk aşamada test ederken statik IP atamakta fayda var.
Hocam Module statik ip gateway dns veriyorum. Hatta kendi pc ye de Module verdiğim ip bloganda ip dns gateway veriyorum ve pc den Module ping atabiliyorum. Foruma yazdıktan sonra w500 datashette baktım configirasyon re gisterlarında 10/100 gibi ayarlar var onları deneyeceğim bakalım sonuca varabilecekmiyim

Teşekkürler

Ethernet PHY registerlerine bak programda. Autonegotiation işlemi gerçekleşip "link up" durumuna ulaşması lazım. En alt seviye bağlantı bu ve bu doğru bir şekilde gerçekleşmeden IP adres durumlarına, ping'e falan bakmanın bir anlamı yok.

Timur hocam,
ip ucunuz sayenizde sorunumu halletim. Teşekkürler.
Eklediğim kod parçaçığı:

phyConf.duplex = PHY_DUPLEX_FULL;
phyConf.mode = PHY_MODE_AUTONEGO;
phyConf.speed = PHY_SPEED_100;

Merhabalar,
Şimdiki sorunum ise aynı siwicte olmayan bir PC ile modulume bağlanamak.

Öncelikle bizdeki yapıdan bahsedeyim. Bizde Bir çok IT odası mevcut her IT odasında da Switch ler var.
Binanın network alt yapısı vlan lı sekılde calısıyor.

Ornek olarak. En alt kattakı PC ye en ust kattaki PC aynı vlanda oldugu sürece pink atabiliyor veya bağlanabiliyor.
(IT Odaları farklı yerlerde ve farklı pc farklı swictlere bağlı)

Bu sorunum için anahtar kelime veya cozumu hakkında bilgi sahibi olanlardan yararlanmak isterim.

Eğer switch'lerde VLAN özelliği varsa muhtemelen onlar yönetilebilir switch'ler. Yönetilebilir switch'lerde layer 3 routing de oluyor. Bunu yapılandırman gerekiyor. Her VLAN için bir default gateway tanımı yapılmalı ki, switch kendi VLAN için adreslenmemiş bir paketi nereye göndereceğini bilsin.

Hocam gateway dns hepsi aşağıdaki gibi tanımlı.
Kod:
 wiz_NetInfo netInfo = { .mac     = {0x00, 0x0B, 0xAB, 0xE8, 0x28, 0xBF},         // Mac address
                         .ip     = {10, 60, 244, 100},                             // IP address
                         .sn     = {255, 255, 252, 0},                             // Subnet mask
                         .gw     = {10, 60, 244, 1},
                         .dns    = {10, 34, 246, 100},
                         .dhcp = NETINFO_STATIC};                                 // Gateway address

Başka ne ayarı yapmalıyım ki ?

Ben firmware kaynak kodunda yapılandırılması gereken birşeyden bahsetmiyorum. Doğrudan switch'lerin yapılandırılması lazım. Senin firmware'i bir kenara bırak. switch1 e bağlı olan bir PC den switch2 ye bağlı olan bir PC yi ping edebiliyor olman lazım. Eğer bunu temin ettiysen işlem tamamdır. Firmware'de birşey yapman gerekmiyor.

Timur hocam
Senin firmware'i bir kenara bırak. switch1 e bağlı olan bir PC den switch2 ye bağlı olan bir PC yi ping edebiliyor olman lazım. Eğer bunu temin ettiysen işlem tamamdır.
Yukarda bahsettiginiz olayı yapabiliyorum.
Ama pc den kendi modulume ping attığımda iletişim olmuyor.
Kısaca özetlersem hocam benim pc bir başka odadan gelen switche bağlı modulume ise başka odadan gelen switche bağlı modul ping almıyor. Modulum yerine bir başka pc takıp ip, gateway, dns leri girdiğimde ise o pc Pink alıyor. Pc ye girdiğim ip, gateway, dns modulumdeki ile aynı.
Network adminlerine sorduğumda ise senin gateway den gidebilmen lazım switche tarafında sorun ayar yok dediler. Şu an nerden ne araştıracağım bilmiyorum.

Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back