Windows 10 bulanıklık ve ekran ayarları

slewrate

Aktif Üye
1-2 ay önce yeni laptop almıştım. Win7 ile uyum sağlamaz diye win10 kurdum.

Bugün birkaç elektronik tasarım programı yükledim. Fakat çözünürlük 1920*1080(max) iken menüler, ikonlar alıştığımdan %35-40 daha küçük gibi görünüyor. (Örneğin Sprint layout)

Ölçeği %125 yaparsam bu seferde görüntü bulanıklaşıyor. Windowsun bulanıklık giderme özelliği var ama işe yaramıyor.

Diğer bir şeyde Nvidia ekran kartı olmasına rağmen görüntüyü ısrarla onboarddan veriyor. İnternetten öğrendiğim harici ekran kartı harici ekranlar(HDMI) içinmiş.

Windowsun soru cevap bölümünde de kayda değer bir çözüm yok.

Benzer sorunlar yaşayıp çözen oldu mu?

Yüksek çözünürlüklü monitör sevdiğimden Windows'daki ölçeği çok sık kullanırım. Şimdiye kadar kuullandığım hiç bir bilgisayar ya da monitörde ölçeği değiştirince bulanıklaşmaya rastlamadım. Bulanıklaşma genelde monitörünüzün doğal çözünürlüğünden farklı bir çözünürlüğe ayarlarsanız oluşur.

Sizin problem Windows'un genelinde mi oluyor. Yoksa bahsettiğiniz uygulamada mı?
Bilgisayarınızın tam marka ve model numarasını (etiketinde yazdığı şekilde) ve hangi çözünürlüğe ayarladığınızı yazar mısınız?

Diğer bir şeyde Nvidia ekran kartı olmasına rağmen görüntüyü ısrarla onboarddan veriyor. İnternetten öğrendiğim harici ekran kartı harici ekranlar(HDMI) içinmiş.
Bu konuda da bir yanlış anlama var sanırım. Harici grafik işlemci sadece HDMI'ı beslliyor olmaması gerekir. Bu bilgiye hangi kaynaktan ulaştınız?
Windows güç tasarrufu yapmak için ihtiyaca göre kendisi hangi grafik işlemcisini kullanacağına karar veriyor. İsterseniz Ekran Ayarlarında Grafik Ayarlarına girip uygulama bazında bu ayarı değiştirebiliyorsunuz. Ya da güç tasarrufundan en yüksek performansa getirince de nvdiayı kullanacağını tahmin ediyorum.

Bir de uygulamanın kısayolunu bulup uyumluluk menüsünden DPI ayarlarıyla oynayabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Güncellemeler yüklü.

Laptop modeli bu. Lenovonun kendi yazılımı var her şeyi güncelliyor.

Bazı özellikleri yadırgamamın sebebi daha önceki laptoptan kalma alışkanlıklar. Onun ekranı 1368 * 768 idi. Win7 de ekran kartını tam anlamıyla kullanıyordu. Sanırım Windows 10 da bazı özellikler değişmiş. Mesela güç seçeneklerinde performans diye bir seçenek yok. Ekran kartını kullanış biçimi farklı.

Bu konuda da bir yanlış anlama var sanırım. Harici grafik işlemci sadece HDMI'ı beslliyor olmaması gerekir. Bu bilgiye hangi kaynaktan ulaştınız?
Windows güç tasarrufu yapmak için ihtiyaca göre kendisi hangi grafik işlemcisini kullanacağına karar veriyor. İsterseniz Ekran Ayarlarında Grafik Ayarlarına girip uygulama bazında bu ayarı değiştirebiliyorsunuz. Ya da güç tasarrufundan en yüksek performansa getirince de nvdiayı kullanacağını tahmin ediyorum.

Bir de uygulamanın kısayolunu bulup uyumluluk menüsünden DPI ayarlarıyla oynayabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Ekran kartını sürekli neden kullanmıyor anlamış değilim. HDMI besleme kısmına gelince ''Bu GPU'ya bağlı ekran yok'' diye Google da aratınca karşıma çıkan bir bilgiydi.

Şimdilik sadece o programa özel bir sorun var. Ölçeği %100 yapınca her şey net fakat objeler küçük kalıyor. %125 yaparsam programın kendi objeleri hafif bulanık oluyor. Biraz sinir bozucu. DPI ayarlarını denedim ama şimdilik çözüm yok gibi.

Bir şekilde alışacağım artık.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back