X555LD Rev2.0 Anakartta Power Yok Enerji yok

serdar3410

Yeni Üye
Merhaba

X555LD Rev2.0 İ7 4510U İşlemcili anakart bir problem olmadan normal kapatıldı.

Anakartı dışarı alıp güç hattını multimetre ile test ettim.

İ/O ısınıyordu bu çipi başka çiple değiştirdip denedim sonuç yok şimdi ısınmıyor cihazın esas sorunu power almaması

güney çipin işlemci ile bir olduğu için veda ettiğini söylendi ama gariplik var.

işlemcinin mosfeti hangisidir şaşe verip vermediğine emin olmak istiyorum etrafındaki bakmaya çalıştım birde işaretli olan yer bobin hafif ısınıyor bu işlemcinin bobinimi yoksa start bobinimi onu anlayamadım. Şema okumam olmadığı için doğaçlama şeklinde gidebiliyorum.

multimetre ile işlemciyi kontrol eden bobin ve sigorta şaşe yapıp yapmadığı nereden kontrol edebilirim.

h9qlm5q.jpg
h9qlm5q.jpg

omi1c3o.jpg

3w64r20.jpg

cyo7ql1.jpg

8asm578.jpg

Merhaba

X555LD Rev2.0 İ7 4510U İşlemcili anakart bir problem olmadan normal kapatıldı.

Anakartı dışarı alıp güç hattını multimetre ile test ettim.

İ/O ısınıyordu bu çipi başka çiple değiştirdip denedim sonuç yok şimdi ısınmıyor cihazın esas sorunu power almaması

güney çipin işlemci ile bir olduğu için veda ettiğini söylendi ama gariplik var.

işlemcinin mosfeti hangisidir şaşe verip vermediğine emin olmak istiyorum etrafındaki bakmaya çalıştım birde işaretli olan yer bobin hafif ısınıyor bu işlemcinin bobinimi yoksa start bobinimi onu anlayamadım. Şema okumam olmadığı için doğaçlama şeklinde gidebiliyorum.

multimetre ile işlemciyi kontrol eden bobin ve sigorta şaşe yapıp yapmadığı nereden kontrol edebilirim.

h9qlm5q.jpg
h9qlm5q.jpg

omi1c3o.jpg

3w64r20.jpg

cyo7ql1.jpg

8asm578.jpg
Bu bir laptop ana kartı herhalde değil mi ? Bu işi pratik olarak yapanlar harici bir güç kaynağı ve çok düşük bir gerilim ile besleme yaparak termal kamera ile ısınma takibi yapıyorlar. Yoksa hiçbir pratiginizin olmadığı bir devrenin içinden çıkmak çok uzman olmadiktan sonra biraz zor @serdar3410 . Özelikle northridgefix isimli youtube kanalını tavsiye ederim .

Son düzenleme:
MOSFET'ler şunlar büyük ihtimalle. Hepsini kontrol edersen hangisinin işlemciye giden olduğunu tespit etmene gerek yok.

h9qlm5q.jpg

MOSFET'ler şunlar büyük ihtimalle. Hepsini kontrol edersen hangisinin işlemciye giden olduğunu tespit etmene gerek yok.

18781 eklentisine bak
Gerek olmaz olur mu işlemciyi dökmeden durumu belli olcak BGA gerekir sökerken başka anlama durumu yok bildiğim kadarıyla

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back