Yakınlara Yıldırım Düştü

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Çok yakına bir yere yıldırım düştü.
Kar ve 8 adet şalterden sadece biri attı.
Şalterleri kaldırdım. Tüm lambalar yanmasına karşın 3 odanın prizlerinde elektrik yok.
Binada bizim daireye ait sadece 1 şalter var.
Kafam basmadı. Bu yıldırım daire tesisatındaki kablolara zarar vermiş olabilir mi?

Kablolara zarar verecek şiddette bir yıldırım yangın çıkarırdı. Kablolara birşey olmamıştır muhtemelen. Ama binanın toprak hattını mutlaka kontrol et. O toprak hattı paratoner gibi yıldırımı üzerine aldıysa hasar görmüş olabilir ve artık bina topraksız kalmış olabilir.

Resimde görünen 3 adet şalter 3 odanın prizlerine bağlı. Ben lambalarla birlikte prizler de tek şartele bağlı diye düşünmüştüm. Ama lamba ile prizleri ayrı şalterlere bağlamışlar. Şu duruma göre KAR'a üstten giren kırmızı kabloda elektrik olması lazım. Ama yok. Dolayısıyla KAR çıkışından 3 adet şartele giden kırmızı hatta da elektrik yok. O kırmızı kablo ise büyük ihtimalle aşağı panodan geliyor. Gelde çık işin içinden.

20200316_180954.jpg

Dairelerde prizler gruplar halinde ayrı ayrı sigortalara bağlanır. Her bir sigortada ortalama 3 priz olur. Lambalar için de durum aynı ve daha düşük akımlı sigortalar bağlanır.

KAR çalışıyor mu ondan emin ol önce. Yıldırım KAR içindeki elektronik devreyi yakmış olabilir. Bunun için KAR'ı geçici olarak iptal et.

Abi kar bağlı iken holde, banyoda, 1 odada priz ve lamba olarak elektrik var. Geri kalanda lamba var priz yok. Eğer KAR kısmi bozulan bir şeyse dediğin doğru olabilir.
İncelememe göre KAR a üsten 4 kablo giriyor.
Alttan çıkıp diğer şalterlere dağılıyor.
Üstten giren kırmızı ve mavi kabloda elektrik yok.
Dolayısıyla o kablolardan şalterlerede elektrik gitmiyor. Benim düşünceme göre aşağı panoda bir sıkıntı varki elektrik gelmiyor. Bunun sağlamasını yapmak için multimetrenin kısa devre modu ile KAR'ın 4 giriş çıkışını test edicem.
Ama AC ile uğraşmaktan hep uzak durmuşumdur. Tırsıyorum.
Binada da söylenenler çıkmaya başladı. Aşağı bina panosu kesin gibi.

KAR 4 kutuplu gibi duruyor. 4 kutubun bir kısmı bozulmuş olabilir. Bu durumda senin gördüğün gibi olur. Bazı yükler çalışır bazıları çalışmaz.

Eğer AC ile çalışma konusunda kendinden emin değilsen bence de bunu bir elektrikçiye yaptır. Modern binalarda daire içine 3 fazlı elektrik giriyor ve her bir faz ayrı ayrı bölgelere dağıtılıyor. İki faz arasındaki voltaj da 380 V, yani insanı rahatlıkla öldürebilecek olan 220 V un neredeyse iki katı !

Binada 5 daire var. Bizimki dahil 3"ü iptal. Elektrikçi geldi. Dairede ve Binada sorun yok dedi. Ya direkte sıkıntı var yada direkle bina arasında benim bilmediğim bir yerde. Bina sahibi ilgileniyor.
Bu arada KAR'ı da multimetrenin kısa devre moduyla ölçtüm. Kademelerinde bir iletişimsizlik görünmüyor.

Muhtemelen daireye gelen 3 fazdan biri gelmiyor.

Kakr girişlerinde voltaj olcumu yaptinmi dostum.

Muhtemelen daireye gelen 3 fazdan biri gelmiyor.

Kakr girişlerinde voltaj olcumu yaptinmi dostum.
Şebeke elektriğinden tırstığımdan fazla bulaşmadım. Elektrik dağıtım şirketi geldi 2dk içinde halletti gitti. Muhtemelen onların ilgilendiği bir yerde şalter atmıştı. Gelmeleriyle gitmeleri bir olduğuna göre bence sadece atan şarteli kaldırıp gittiler.

Şebeke elektriğinden tırstığımdan fazla bulaşmadım. Elektrik dağıtım şirketi geldi 2dk içinde halletti gitti. Muhtemelen onların ilgilendiği bir yerde şalter atmıştı. Gelmeleriyle gitmeleri bir olduğuna göre bence sadece atan şarteli kaldırıp gittiler.

Sizin orada elektrik idaresi çalışanları işi biliyor demekki. Burada bir ara elektriği kestiler. İki saat kesik kaldı, sonra da 220 V yerine 110 V verdiler şebekeye :kizgin2: Mahallede resmen elektronik eşya katliamı oldu ...

Tazmin ettirseydiniz abi. Gerçi senin malzemeler bir mahallenin elektroniğine bedeldir :D
Gençliğim de benimde başımdan benzer bir olay geçti. Damperini açık unutan bir kamyon direkteki kabloları koparmıştı. Evdeki eşyalar yandı. Babam da hepsinin sıfırını aldırmıştı adamlara.

110 volt şebekemizde bir standart degil ki nasil vermeyi vecermisler ? Bizde faz faz arasi 380 volt faz notr arasi 220 volt.

Şu sekilde olmasin yanlislikla faz ve notr gondereceklerine notr hattindanda faz verip 380 volt gondermis olmasınlar?

Bundan 10 yil kadar once benimde basima geldi. Laptop adaptorum yandi komşuların tv klima uydu cihazlari gitti.

Geçmiş olsun.

110 volt şebekemizde bir standart degil ki nasil vermeyi vecermisler ? Bizde faz faz arasi 380 volt faz notr arasi 220 volt.

Şu sekilde olmasin yanlislikla faz ve notr gondereceklerine notr hattindanda faz verip 380 volt gondermis olmasınlar?

Bundan 10 yil kadar once benimde basima geldi. Laptop adaptorum yandi komşuların tv klima uydu cihazlari gitti.

Geçmiş olsun.

Yok kesin 110V geldi. İki faz arası 110V idi. Bir süre de 110V olarak kaldı. Ben kendim ölçtüm multimetre ile ve bol bol sövmüştüm :katil2:

Benim line interaktif UPS gitti. Voltaj yetersizliğinden İçindeki röle titremeye başlamıştı ve bu durum devreyi yakmıştı.

Gereksiz bilgi: İstanbul'da eskiden (80lerin ortasına kadar) bazı semtler 110 bazıları 220 voltmuş. Evlerde trafo ile yükseltilirmiş.

Benim anlamadigim faz faz arasi 380 ve faz nort arasi 220 olan bir sebekede , arada gerilim trafosu olmadan sistemde nasil bir baglanti hatasi filan olup 110 volt gelir?

Bunu merak ediyorum.

Mahalleyi besleyen dağıtım trafosunun primeri normalde üçgen, sekonderi yıldız olur. Ama bizim "uzman" elektrik dağıtım şirketi elemanları primer tarafını da yıldız bağladılarsa bu durum olabilir :D

Forum istatistikleri

Konular
6,734
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back