Fatih

Yeni Üye
Merhabalar, uygun fiyatlı yan keski ararken iki model arasında kaldım acaba hangisini tercih etmeliyim?

@Fatih foruma hoş geldin.

İmkanın varsa Knipex almanı öneririm. En son proje için alınmış ve bende kalan bir kutu (abartmıyorum) yan keskiyi çöpe attım.

Almışken bir kere al. Ben şu an sadece ikisi ile bütün işimi hallediyorum...

IMG_20210413_062811.jpg

@Fatih foruma hoş geldin.

İmkanın varsa Knipex almanı öneririm. En son proje için alınmış ve bende kalan bir kutu (abartmıyorum) yan keskiyi çöpe attım.

Almışken bir kere al. Ben şu an sadece ikisi ile bütün işimi hallediyorum...

9492 eklentisine bak
Knipex e daha önce bakmıştım ama benim için fiyatı biraz yüksek gelmişti. Zaten sürekli kullanmayacağım bir şey olacağı için daha düşük maliyette bir ürün almayı düşünüyorum.

Lacivert olan var bende de 1.5 luk kabloyu da kestim açıkçası zorlanmadı tavsiye ederim en azından tipi ufak işini de yapıyor bozmazsak.

İlk resimdeki plato olan bende var. 3D yazıcının filamentlerini kesmek için çok ucuza almıştım. Filamenti keserken bile esniyor ve zor kesiyor. Yere düşünce de burnu yamuldu. Bu yan keskiyi almak, işe yarayanı almaktan daha pahalıya gelir, çünkü bunu aldıktan sonra çöpe atacaksın ve ilk başta alman gerekeni alacaksın :D

Cep tamir ekipmanları satan aşağıdaki siteden bir yan keski seçebilirsin. Bunlar tamircilere yönelik olduğu için belli bir kalite seviyesinin üstündedir. Fiyatlar da knipex kadar uçuk değil.

Knipex iyi bir marka olmakla beraber amatörler için evladiyelik denilen bir ürün. Bunun üstünde markalar da var. Her zaman lazım olacak temel bir el aleti alıyorsun. Bunun ucuzu her zaman daha yüksek maliyet çıkartır. 10 TL bile olsa, o payı çöpe atmış oluyorsun. Neyse çok anlam yüklemeden, bunun farkında isen sorun yok, sonuçta tecrübedir. Bende senin gibi davrandım.

Telefoncular kullanıyor ya da onlara ürün tedarik edenler aynı yerde satılıyor diye bu tarz dandik ürünlere itibar etmeyin. Telefon tamirinde yan keski ile yapılacak doğru düzgün iş bile yok. Sanayide ne kullanılıyor ona bakmak lazım...

o plato yan keskilerden aliexpressden 8tl ye birkaç tane almıştım. yılda bir tane kırıyordum. aslında ben değil de herşeyi onunla kesmeye çalışan ev arkadaşlarım kırıyordu. ben sarf malzeme olarak kullanıyordum :p

Bence olay sürümden kaynaklanıyor. Knipex (1882) senelerin markası, bilinirliği ve kalitesi sayesinde bütün dünya kullanıyor. Az satarsan, hammadde tedarik maliyetin bile ona göre şekillenir. Yerli dediklerimizin mazisi 50 yıl ve pazarı nispeten çok daha dar. Bir de dolar kuruna göre tampon oluşturuyorlarsa fiyat ister istemez üstte kalır diye tahmin ediyorum. Alman üretici için kur farkı diye bir sorun yok, hep aynı...

Son düzenleme:
İzeltaş'ın yan keskisi farklı yalnız. Elektronikçi yan keskisi diye geçiyor ama burada konuştuğumuz diğer yan keskiler gibi ince ve keskin değil. Çok ince bir teli veya çok ince bir izolasyonu sıyırırken zorluk çıkarabilir.

Onlardan alacağına fazla fazla bundan al her işe farklı olarak kullanırsın. Fiyatı çok uygun. Kırılma oranı %30 ise iyi denilen markalarında %20dir. İnce bunlar çok sert kullanıma gelemiyor ki bununla ilgili bir kişide forumda yakınıyordu konularda mevcuttur. İşin özü iyi marka alayım ömürlük olur diye düşünme yani.

İzeltaş'ın yan keskisi farklı yalnız. Elektronikçi yan keskisi diye geçiyor ama burada konuştuğumuz diğer yan keskiler gibi ince ve keskin değil. Çok ince bir teli veya çok ince bir izolasyonu sıyırırken zorluk çıkarabilir.
İzeltaş ürünleri için kalitelidir denir genelde. O yüzden böyle bir kıyaslama yaptım. Demek her ürünü aynı kalitede değil yada knipex ile izeltaşı kıyaslamamak lazım.

İşin özü iyi marka alayım ömürlük olur diye düşünme yani.

Böyle düşünmeyip bir kutu alırsan yukarda bahsettiğim gibi oluyor.

En son proje için alınmış ve bende kalan bir kutu (abartmıyorum) yan keskiyi çöpe attım.

Ayrı ayrı kullansan bile her malzemeyi kesemezsin. Bir kere sert malzeme kesmen gerektiğinde bunun için 13 TL harcamak pahalı değil mi? Diğerlerini tırnak makası da kesiyor...

İzeltaş ürünleri için kalitelidir denir genelde. O yüzden böyle bir kıyaslama yaptım. Demek her ürünü aynı kalitede değil yada knipex ile izeltaşı kıyaslamamak lazım.

İzeltaş'ın ürünleri çok kaliteli, benim atölyede çok kullanıyorum ve memnunum. Ama karşılaştırma yapmak için izeltaş'ın ile knipex'in aynı kategorite olan ürünlerine bakmak lazım. İzeltaş'ın 3550 sinin knipex de bir muadili var, kıyaslanabilir, ama knipex'in 7861125 modelinin İzeltaş'ta benim gördüğüm kadarıyla karşılığı yok.

Plato yankeski aslında çok kalitelidir özellikle elektronikçi için idealdir yalnız sahteleri piyasayı bastı.

Orjinalinin Digikey fiyatı 8-9$ mertebesinde olmalı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back