Yaptığım devreyi çalıştıramıyorum

farukcandemirel

Aktif Üye

Elimdeki 18650 pillerin kapasite testini yapmak için bu videodaki devreyi yapmaya çalıştım ve bağlantılarını filanda doğru yaptığıma %99 eminim 4 5 kere en baştan kontrol ettim videoda IRLZ44N kullanılıyor ben IRFZ44N kullandım ve LM358P yerine LM258P kullandım benim için aralarındaki fark önemli olmadığından dolayı ama ne yaparsam yapayım bir türlü mosfet üzerinden akım geçirtemiyorum pil bağlıyken kullandığım LM258P'nin 1out mosfet'e giden bacağından 3.6 volt geçiyor ve potansiyometreyi ne kadar döndürürsem döndüreyim bir şey fark etmiyor bu yüzden bataryaya yük bindiremiyorum açık devre kalıyor mosfet sizce ne yapmam gerekir, discorda geş,psesli sohbette kamera filanda açabilirim elektronik konusunda yeniyim pek anlamıyorum yardım ederseniz çok sevinirim

soldaki ic LM7805 5 volt sağlaması için kullanırım diye düşündüm

alttan lehimlediğim kablo ise direkt usb kablosu 5 volt için artık ne yapacağımı bilmediğimden yaptım düzeltebilirsem çıkartacağım o kabloyu

3 çıkışlı klemenslerin sadece 2 çıkışını kullanıyorum ellerinde 2 li kalmamış diye 3 lü aldım.

63b04149-fc17-4260-a7e5-becc8ce590fb.jpg

Son düzenleme:
IRLZ lojik level bir mosfettir.
IRF mosfet 5 voltta açılmıyor/tam açılmıyor olabilir bu yüksek ihtimaldir mos sürücü ve op-amp'ı 12v seviyesine çıkarırsanız büyük ihtimal çalışacaktır ama dikkat etmeniz gereken pilin üstüne 12V gelmemesi sadece kontrol devresi 12V olmalı

IRLZ lojik level bir mosfettir.
IRF mosfet 5 voltta açılmıyor/tam açılmıyor olabilir bu yüksek ihtimaldir mos sürücü ve op-amp'ı 12v seviyesine çıkarırsanız büyük ihtimal çalışacaktır ama dikkat etmeniz gereken pilin üstüne 12V gelmemesi sadece kontrol devresi 12V olmalı
İnternette bu attığım gibi devre kuran bir sürü video var aralarında çoğu aynı devreyi IRFZ ile kuruyor ama

Last edited by a moderator:
Opampın çıkışı 3.6v ise şimdilik gerekeni yapıyor demektir. geriye mosfet ve r1direnci kalıyor. bozuk olabilir, sahte olabilir. Opampdan ayırıp 3v civarı gerilimle tetikleyerek iletime geçiyor mu kaç voltta iletime geçiyor kontrol edin. Aslında IRLZ olması gerekiyor ama IRFZ de 3.6v ile bir miktar iletime geçmesi lazımdı.

Devreyi 5 V dan daha fazla bir voltaj ile beslemeyi dene, mesela 12 V. 5 V ile opamp çıkışı yeterince yükselemiyor herhalde.

Opampın çıkışı 3.6v ise şimdilik gerekeni yapıyor demektir. geriye mosfet ve r1direnci kalıyor. bozuk olabilir, sahte olabilir. Opampdan ayırıp 3v civarı gerilimle tetikleyerek iletime geçiyor mu kaç voltta iletime geçiyor kontrol edin. Aslında IRLZ olması gerekiyor ama IRFZ de 3.6v ile bir miktar iletime geçmesi lazımdı.
r1 direncinden kastınız takmış olduğum 1 ohm 5 wattlık seramik direnç galiba onu test ettim o çalışıyor ve şimdi dediğiniz üzere mosfeti de test ettim mosfete seramik direnç bağlıyken bataryayı bağladım ve 2.7 volt ile mosfeti açtığımda akım geçiyordu seramik dirence hatta 5 volt ile mosfeti çalıştırdığımda ise daha yüksek akım geçiyordu demekki mosfet'de çalışıyor. karta güç verdiğim zaman opampın 1out pinini ölçtüğümde 3.88 gösteriyor potansiyometreyi ne kadar döndürürsem döndüreyim diğer olay ise 2.7 vol vererek açtığım mosfet nasıl 3.88 ile açılmıyor

peki burada op-amp ne iş yapıyor dirket mosun gate'sine 9volt versen ne olacaktı?
tam emin olmamakla birlikte yazıyorum mosfete direkt 9 voltu versem ben herhangi bir amper belirleyemeden yük direnci çekebildiği kadar amper çekicekti pilin voltajı düşmeye devam ettiğinde ise amper de yavaş yavaş azalacaktı op amp hem geçen akımı ayarlayabilmeme hem de voltaj düşse bile akımın benim ayarladığım akımda kalmasını sağlıyor ama op amp bunu mosfete nasıl yaptırıyor emin değilim

tam anlayamadım internetten baktığımda lm258 ic si için 3 ila 32 volt arası yazılmış olduğu halde 5 volt ile çalıştırdığımda 3.88 volt verdiği mosfeti çalıştırmıyordu

LM258, "rail to rail" türünde bir opamp olmadığını için, çıkışı hiçbir zaman besleme voltajlarına eşit olamıyor, yani hiçbir zaman +5V alamazsın çıkıştan. Demekki en fazla 3.8 V alabiliyorsun.

IRFZ nin datasheet'ine bakalım. Drain'den 250 μA geçirebilmek için 4 V uygulaman gerekiyor. Bu bilgi önemli. Gate eşik voltajı, MOSFET'in TAM OLARAK iletime geçtiği voltaj değil! Sen 3.8 V veriyorsun, 1 Ω dirençte de biraz voltaj düşümü oluyor, yani daha az veriyorsun, ve MOSFET de iletime geçemiyor.

1657186354227.png

LM258, "rail to rail" türünde bir opamp olmadığını için, çıkışı hiçbir zaman besleme voltajlarına eşit olamıyor, yani hiçbir zaman +5V alamazsın çıkıştan. Demekki en fazla 3.8 V alabiliyorsun.

IRFZ nin datasheet'ine bakalım. Drain'den 250 μA geçirebilmek için 4 V uygulaman gerekiyor. Bu bilgi önemli. Gate eşik voltajı, MOSFET'in TAM OLARAK iletime geçtiği voltaj değil! Sen 3.8 V veriyorsun, 1 Ω dirençte de biraz voltaj düşümü oluyor, yani daha az veriyorsun, ve MOSFET de iletime geçemiyor.

18244 eklentisine bak
anladım datasheet okumakta iyi değilim ingilizcem kötü değildir ama bazen aşşırı karmaşık geliyor datasheetler

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back