Yaşlı Adamlar İçin MCU Öğrenmek

@132kHz öğretmeniniz kimdi sanırım tanıyorum, STM32F3 kullanan bir kaç hocamız vardı. STM gözüme kestiriyorum ama çok detaylı gözüküyor.
ismi murat idi (soyismini yazmıyorum ki forumun çok iyi seosu var adamin ismini yazdıklarında ilk biz çıkmayalım :katil2: )
stm32 çok detaylı evet çok da populer 32 bit denetleyiciler arasında daha basit alternatifler var mı bilmiyorum mesela ben dirty-cheap diye tabir edilen 10 centlik risc-v mimarili ch32v003 leri öğrenmeye çalışıyorum şu sıralar ama dökümanları stm den kopyalamışlar gibi kaynak daha kısıtlı oldugu için zorlanıyorum

ilk c pratikleriniz arduino ile yapıp iyice oturttuktan sonra stm32 ye geçmek de bir yol
arduinoda isterseniz register seviyesinde de işlem yapabiliyorsunuz ama genelde her şey hazır kütüphaneler komutlar üzerinden yürüyor

stm32 tarafında 2 farklı yol var birisi direk registerlara mudahale ederek program yazmak ornegin port d nin 1. pinini lojik 1 yapacaksanız referance manuelden bakıyorsunuz bu işlem nasıl yapılır sonra ilgili registerlara ilgili değerleri yazıyorsunuz bu zor bir yöntem bence
diğer yöntem ise hal kütüphanelerini kullanmak hal donanım soyutlama katmanı demek hal komutlarını kullandıgınız zaman siz fonksyonları çağırıyorsunuz fonksyonlar sizin yerinize registerlarla ugrasıyor bunun bir avantajı da kodunuzu stm32 baska bir karta geçirecekken registerlar değşebileceği için bütün yazılımı bastan düzenlemenize gerek kalmıyor

bir yöntem daha var aslında o da stm32 nin bazı modelleri arduino ile programlamayı destekliyor
Sizler neler kullanıyorsunuz acaba işlerinizde örneğin güçte şunu, ekranlarda bunu, haberleşmede öbürünü gibi var mıdır kıstaslarınız.
henüz o kadar profesyonel değilim hala bir yol çizmeye çalışıyorum kendime güç elektroniği mi , donanım tasarım mühendisliği mi , gömülü yazılım mühendisliği mi , yoksa hepsini hobiye çekip elektrik yada otomasyon mühendisliği mi

ama genel olarak ekranda stm32h7 serisi kullanılabilir diye biliyorum seriden çok kullanılacak denetleyicinin bir blog seması olur st nin sitesinde orada içerisindeki çevre birimleri temel özellikleri görüp ona göre karar verebilirsiniz
st dışında da tonla seçenek var tabi hatta stnin tahtı pandemi ve sonrasındaki stok sıkıntıları ve aşırı fiyat artışları sebebiyle
ama st gibi kaynak bulmak şimdilik zor gözüküyor çünkü diğer markaları hobiciler ve öğrencilerden çok bu işi profesyonel seviyede yapan insanlar kullanıyor onlar da çok kaynak oluşturmadığından ilk diğer markalarla başlamak zor bence
st bu konuda çok iyi strateji izledi bu kadar kaynağı olduğu için çok tutuluyor

bir de populer olarak
esp32 ler var onlar da cok populer wifi ve bluetooth içeriyorlar küçük ekran da sürebilecek kadar güçlüler sanıyorum
rp2040 var geliştirme kartı raspbbery pi pico olarak da geçer fiyatına göre çok özelliği var lakin kod koruma özelliği olmadığı ve programını harici flashda tuttuğu için ticari projelerde kullanılmaz
simdilik aklıma gelenler bunlar

@elektorronikci nin verdiği kaynaklar ve yol haritası harika gözüküyor ben de basıt yazılımları ittire kaktıra çalıştırmak yerine işin temelini öğrenmek için o yolu takip etmeyi düşünüyorum

örnek şöyle listelenebilir makine dili ile yapmak istenen iş 400 sayfa olur bu c ile 40 sayfa pythonda 4 satır dır.

- Düşük Seviye Diller
- Makine Dili örnek - 01101011 10010010 00111001
- Montaj Dili örnek - MOV AX, 5

C bildiğiniz için o kısmı atladım C bu iki si arasında

- Yorumlanan Diller
- Python örnek - print("Merhaba, Dünya!")
evet ama işin ucunda bir seri üretim varsa ve para havadan yağmıyorsa :katil2: yüksek seviyeli diller değil alçak seviyeli diller kullanılır. Kodun insana değil makineye yakın olması önemlidir. Satır sayısı değil kodun bir döngüsünü kaç clock döngüsünde tamamladıgı ne kadar ram ne kadar flash kullandığı önemlidir.
öyle ki defalarca duyduğum bir hikaye anlatayım bir gömülü sistem tasarlanıyor optimize ediliyor vs boyutu 4 kb ın biraz altına indiriliyor ve fiyat baskısı yüzünden 4kb lık işlemci sipariş edilip seri üretim yapılıyor bir sure sonra büyük değişiklik gerektirebilecek bir bug çıkıyor veya müşteri yeni bir özellik istiyor
sonra gömülü yazılımcılar kara kara düşünüyor neyi silsek nereyi optimize etsek diye :katil1:

Tabi bir de havadan para yağan senaryo var eğer bir fırsat varsa ürünün katma değeri çok yüksek olacaksa ancak bunun için hizli davranmak gerekiyorsa yüksek seviyeli diller ile hızlıca yazılım geliştirilip donanım israf edilebilir.

Pythonu mekadar çok sevdiğinizi biliyorum ama malesef düzen bu şekilde
çok da uzak olmayan bir gelecekte bu işi yapay zekanın çözeceğine inanıyorum belki phyton ile yazılmış beliki de sadece sözlü olarak anlatılan bir agoritmadan en optimize kodu çıkartacak bir yz kulağa harika geliyor (bir yandan da robotlar işlerimizi elimizden alacak paranoyası yaratıyor o alana ciddi bir emek verip uzmanlaşmaya korkuyorum :katil2: )
Düzenleme : pythona o kadar uzağım ki genelde yanlış yazıyorum

• Haha
Reactions: nt
edit: py de olur kabulüm :D

Tesla Bot Update | Sort & Stretch - YouTube yaz sonra bütün paranoyaların ne kadar haklı oldugunu anlıyacaksın.
gömülü maceramı biliyorsun zirvede bıraktım :p malum gençlere yol açmak lazım :katil1:
tesla paylaşmamış olsa gerçek olup olmadığını bile kestriremiyordum bu bile tekbasına korkutucu :katil2:
gömülülü yazılıma aslında çok yanlış bir yerden başladız biliyorum çünkü ben de tam olarak aynı yerden başlamıştım aynı dandik çin çöpleri ile ilk kitimi sanırım lisede sipariş verip hevesşimi kırmıştım sonra universitede elektrikli araç topluluguna verene kadar bir koşede yatmıştı onlar da sıkıntılarla karşılaşmıştı ama mecbur çözmek zorunda oldukları için çözmüşlerdi en iyisi empadan bir tane nucleo geliştirme kartı alarak başlamak

Kalabalık işler/projeler yapmak güzel tecrübe kazandırsa da işin endüstri(ticari ) boyutuna geçince o kadar özgür olamıyoruz. Bu yüzden en minimal donanım ile çalışmak mcu ile ileriyi düşünüyorsak doğru tercih olacaktır.

Bir projenin başındaysanız şayet şemada gözüken bir iş yapmayan I/O neden boş diye soruyorlar bu soru basit görünsede uzun vadede baş ağrıtacak düzeye geliyor.

Çalıştığım işletmede ihtiyaç ve ihtimal dahilinde mcu seçiliyor o ihtimallere seneryolar yüklenip o senaryo doğrultusunda dizayn ediliyor.

Firmware çalınma durumuna karşı harcadıkları mesai ve parayı seri üretim için harcasalar 40 takla atmak durumunda kalmayacağız

sanırım bizlerin normal sıradan halk olarak biz diyorum ilk karşılaşıcagımız askeri robotların biraz daha düşük seviyeli güvenlik robotları olucak bu benim şahsi paranoyam tabiki nasıl ki şimdi iphone samsung tartışıyorsak bizimde artık cocuklarımızmı olur torunlarımızmı bilmem o der irobot iyi öbürü der glaxyrobot iyi :katil1:
aklıma direkt doctor who dan bir sahne geldi ama o kadar parça parça yüklemişler ki istediğim gibi bulamadım :katil2:

Findoz kullaniyom ben. Linux serverde cok iyi olsa da kullanici olarak gicik ediyor beni maalesef. :katil2: 97 yilinda Slackware ile baslamistim. Yillar gecti, baktim bir b*k olmuyor, Findoz'a geri dondum. :D Kisisel deneyim, baskasi icin baglayici bir durum ya da oneri degildir.
Slackware kısmı kötü olmuş. Ben de bu şekilde
tanıştım. Sonrasında Pardus.
En sonunda Fedora.
Pencere kısmını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
İster windoza benzetin. İster farklı pencere
yöneticilerine.
Ama Linux 'da pc yi siz kullanıyorsunuz.

Slackware kısmı kötü olmuş. Ben de bu şekilde
tanıştım. Sonrasında Pardus.
En sonunda Fedora.
Pencere kısmını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
İster windoza benzetin. İster farklı pencere
yöneticilerine.
Ama Linux 'da pc yi siz kullanıyorsunuz.
Yok yav, kalsin. Ilk Gentoo temelli gelistirilen Pardus ekibinden tanidgim cok vardi. Soyledik o kadar Gentoo'dan cacik olmaz, Debian varken bosa caba diye. Ne oldu? Batti gitti. Bir halt olmadi. Bosa giden yillar, simdi yine Debian temelli bir seyler yapmaya calisiyorlar Pardus diye.

Su site Arduino icin iyi bir baslangic rehberi olabilir.

Konu güncellemesi geçmek istedim. Arkadaşımdan STM32F4 deneme kartı aldım.
Aşağıdakiyle aynı kart.

ST firmasının programını mı kullanmalıyım, yoksa Keil mi acaba?
Bir de bu kitle ilgili kitap var mıdır?

Araştırınca böyle de kitap buldum: https://www.kodlab.com/muhendislik/85-arm-mikrodenetleyiciler-9786052118269.html

• Beğen
Reactions: nt
Konu güncellemesi geçmek istedim. Arkadaşımdan STM32F4 deneme kartı aldım.
Aşağıdakiyle aynı kart.

ST firmasının programını mı kullanmalıyım, yoksa Keil mi acaba?
Bir de bu kitle ilgili kitap var mıdır?

Araştırınca böyle de kitap buldum: https://www.kodlab.com/muhendislik/85-arm-mikrodenetleyiciler-9786052118269.html

Başlangıç için micropython öneririm. Çevre
birimlerini daha kolay öğrenirsiniz.

Son düzenleme:
Teşekkürler ona da bakayım, kitap öneriniz var mi acaba? C icin kaan arslan onerilmis, onu da ediniyorum kisa surede.

@Mehmet.b hocam sen cennetliksin!

Çok çok teşekkür ederim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back