Yemeklik yağ ile mini ocak olur mu?

mikron24

Aktif Üye
Doğada basit işler için bir ocak yapmak istiyorum. Reşo yakıtı, mini tüp, ispirto ile ocak mümkün.

1701271024530.png
1701271084677.png

Kolay bulunabilirlik açısından acaba ayçiçeği, (kanola vb) yağı ile mini ocak olur mu ? Hiç duymadım.
1701271149789.png

ispirto ocağında kolonya kullansak nasıl olur? kolonyada su varmış. sorun çıkar mı?

Deneyimleriniz varsa öğrenmek isterim.

Ben kamp ocagi almistim, tuplu olanlardan , tabii bunlarin tupu cok pahali. Bittikce piknik tupu ile dolduruyorum. Bir piknik tupu 5 tane 400 Gr lik kamp ocagi tupunu dolduruyor. Yenisini almaya kalksaniz piknik tupunden daha pahaliya geliyor. En makulu bu. Youtube da piknik tupu ile kamp ocagi tupu nasil doldurulur videolari var. Onlari incelemelisiniz. Bazilari satin aldigi aparatla dolduruyor, elle kendi aparatini yapan da var. Hangisi kolayiniza gelirse.

Yag konusuna gelirse, yag yanicidir elbette. Ama yanarken gaz ocagi gibi yogun isi vermez, yemek yapmada kullanmak zor. Dusuk isi ile cok beklerseniiz isinizi gormek icin.

Internette doga gezi yapanlar konserve ton balığı ile ateş yakıyorlar ocak gibi kullananlari gördüm.

Videosunu bulunca eklerim.

Evet ton balığı yağı ile yapılanı ben de görmüştüm. zaten oradan umutlandım. Cezvede yumurta, kahve pişireyim yeter. Karton veya tenekeden rüzgarlık da yaparım.

Evet ton balığı yağı ile yapılanı ben de görmüştüm. zaten oradan umutlandım. Cezvede yumurta, kahve pişireyim yeter. Karton veya tenekeden rüzgarlık da yaparım.

Bence olur.

Bir yakıcı yapmak lazım. Bu yakıcı üzerine yagi belli bir hızda bosaltirsaniz yemeklik yagi da yakabilirsiniz. Yada bir kabda gaz yagi lambasi gibi yagi bir fitile emdirip üst kısımda yakilabilir.

Eskiden yag sobalari vardı. Sanayiden temin edilen yanık yağları bu sobada yakarlardi. Aradan bir musluktan inen yag altta bir parça bez gibi bir şeyin üzerinde yanardı.

Yemeklik yağların ısınmadan kolay tutuşabileceğini sanmıyorum. Az önce zeytinyağı ile denedim. Üzerine alev tutmama rağmen tutuşma olmadı.

Fitilli gaz lambasına daha önce mazot koymuştum, yanmadı. Mazot fitilde ilerlemiyor. Bu nedenle fitilli ocağın yemeklik yağla da çalışacağını sanmıyorum.

Yemeklik yağların ısınmadan kolay tutuşabileceğini sanmıyorum. Az önce zeytinyağı ile denedim. Üzerine alev tutmama rağmen tutuşma olmadı.

Fitilli gaz lambasına daha önce mazot koymuştum, yanmadı. Mazot fitilde ilerlemiyor. Bu nedenle fitilli ocağın yemeklik yağla da çalışacağını sanmıyorum.
Yemek yaglarinin tutusma sicakligi 320 derece civarinda ama mazot gibiler. Oyle kibritle falan kolay kolay tutusmaz yani. O yuzden biraz daha ucuza maledeyim diye bu tur seylerle ugrasmak guzelim gezinin icine ediyor. Tuple doldurulmus kamp ocagi kullaniyorum ugrasmamak icin. Tup 120 TL mi ne, oyle bir sey. 400 Gr'lik kamp ocagi 25 TL'ye doluyor. Sonucta kampin toplam maliyetine gore dusuk bir rakam. Vakit calan seyler yerine kampin keyfini cikarmanizi sagliyor bu tur kucuk ayrintilar. O 400 Gr'i da bir gunluk kampta bitiremezsiniz zaten isinma icin kulalnmiyorsaniz. Oyle yapip bitirseniz de yine cok makul rakama isinmis oluyorsunuz. :cool:

Edit : Notlarima baktim. 2 Kg tup yaklasik 20 saat, 400 Gr lik kamp tupu de 4 saat yaniyormus. Yani 1 saatlik ates size 6 TL ye geliyor. Makul bence.

Son düzenleme:
Yemek yaglarinin tutusma sicakligi 320 derece civarinda ama mazot gibiler. Oyle kibritle falan kolay kolay tutusmaz yani. O yuzden biraz daha ucuza maledeyim diye bu tur seylerle ugrasmak guzelim gezinin icine ediyor. Tuple doldurulmus kamp ocagi kullaniyorum ugrasmamak icin. Tup 120 TL mi ne, oyle bir sey. 400 Gr'lik kamp ocagi 25 TL'ye doluyor. Sonucta kampin toplam maliyetine gore dusuk bir rakam. Vakit calan seyler yerine kampin keyfini cikarmanizi sagliyor bu tur kucuk ayrintilar. O 400 Gr'i da bir gunluk kampta bitiremezsiniz zaten isinma icin kulalnmiyorsaniz. Oyle yapip bitirseniz de yine cok makul rakama isinmis oluyorsunuz. :cool:

Edit : Notlarima baktim. 2 Kg tup yaklasik 20 saat, 400 Gr lik kamp tupu de 4 saat yaniyormus. Yani 1 saatlik ates size 6 TL ye geliyor. Makul bence.
1 litre reşo 40tl bununda alternatif olarak hesaba katın güzel yanıyor amacıda bu sanırım tam bilmiyorum ben pcb temizliyorum kendisiyle

1 litre reşo 40tl bununda alternatif olarak hesaba katın güzel yanıyor amacıda bu sanırım tam bilmiyorum ben pcb temizliyorum kendisiyle
1 litresi 10 saate fazla yaniyor diye biliyorum. Gerci 1 kg et olmus 300 TL, dusundugumuz seye bak. MAngal yapmak 1.000 Tl, kim takar yakit 20 TL mi 40 TL mi. :D :D

Benim bildiğim mazon yanıcı değildir. Sıkışma ile patlar, dizel araçlarda buji yoktur...

En önemlisi güvenlik. Sıvı yangını zor kontrol edilen çabuk yayılan yangın.

Isınma değil de ocak için kullanılacaksa alevin temizliği de önemli. İs yapar kap kacağa yağlar ve mazot. Kolonyayı merak ettim ama. Bereketli olmaz gibi geliyor bana, enerjinin bir kısmı suyu buharlaştırmaya gidecek çünkü. İs de yapmıyorsa en azından iş görür.

.

Maliyet düşünülüyorsa en iyisi odun ateşi. Odun ateşi ile pişen herşeyin tadı farklı ve güzel olur.

Kırsalda yaşayanlar ev dışında gazlı ocak falan pek kullanmaz zaten.

bu tarz ocaklarla yanık yağ yada normal yağ yakılabiliyor hatta tabancı videolarda bunların fanlı felan olanı var dumansız mavi alev verecek şekilde. hiçbir şey yoksa yağı kartona kağıda felan emdirin öyle yakın güzel yanıyor. kışın kızartmalardan artan atık yağları bu şekilde sobada yakıyorum.

bu tarz ocaklarla yanık yağ yada normal yağ yakılabiliyor hatta tabancı videolarda bunların fanlı felan olanı var dumansız mavi alev verecek şekilde. hiçbir şey yoksa yağı kartona kağıda felan emdirin öyle yakın güzel yanıyor. kışın kızartmalardan artan atık yağları bu şekilde sobada yakıyorum.
Atik yaglardan ozellikle Brezilya'da biodizel uretiyorlardi.

Bende buradaki yerel milyoncu magazasından alınma bir ocak var ama burada önemli olan onun ne kadar sıcaklık ürettiği. Yağ sanırım yanar ama birşey pişirirmi bilmiyorum denemek gerekli bendeki ocak ancak kendini ısıtıyor sabırlı olursam kahve içebilirim ama yemek işi çok zor

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back