Yüksek hızlı spindle 50 Hz ile çalışır mı?

Taslama derken torna yada frezede isledigin parcayi nihai toleransina getirirken yapilacak taslamadan bahseyorsun sanirim.

Bu esnada parcadan belli belirsiz parca koparacaksin ve motora cok az bir yuk gelecek.

Senin yildiz ucgenle bile isin yok. Daha dogrusu yol verme ile isin yok. Motor gorece olarak dusuk atalete sahip tasi hizlandiracak sadece. Gerisi ince dokunuslar.

Mesajı yeni gördüm. Aynen dediğin gibi. Mesela iç çap 15 mm olan rulman var. Oraya mil tornalayacağım. Torna ile mili 15.00 mm ye indireceğim, sonra taşlama ile 14.98 mm ye ineceğim ve mil tatlı bir sıkılıkla girecek rulmana.

20 bin rpm motorun pek cok bileseni uygun olmak zorunda.

1) Rulmanlar
2) Rotor balansi
3) Rotor ve stator saclarinin magnetik ozellikleri
4) Emin degilim ama telin emayesi bile farkli olabilir.

Satıcı sitesinde 18000 devir diye satılıyor. O zaman 24000 olanı bundan daha pahalı olacak. 18000 yeter bana :) Torna için 3000 de yeter, ama işte almışken bir router da da ileride işe yarasın istiyorum.

Hmm. O zaman firmaya sormak lazım. Satıcının muhtemelen bir fikri yoktur o konuda. Bu durumda almışken 24000 devir olanı almak lazım ve 50 Hz de çalıştırmak lazım.
Fiyatına bakmak lazım. Motor soğutması dahili fan ile yapılıyorsa düşük frekansta uzun süreli çalışma durumunda yeterli soğutmayı sağlar mı emin olmak lazım. Çünkü standart asenkron motorlarda yarı devrin altında tam yükte uzun süre çalışmaya izin verilmez, ya yükü azaltmak gerekir ya da cebri soğutma fanı uygulamak gerekir. Göz önünde bulundurmakta fayda var.

Tamam şimdi resmi zumlayıp bakınca çalışma frekansı ve devri etiketinde basılı

1668113039083.png

Bak simdi isler cok degisir iste.

Eger 24000 rpm motoru surucusuz 50 Hz de calistirabilirmiyim diye sorarsan tartisma makarasini en basa sarmak gerekir.

Fakat tabloda HMB170 icin nominal frekans 50 hz yaziyor. Bu da iki kutup icin 3000 rpm eder.

Katakulleye gelme.

Son düzenleme:
Tartışacak pek birşey yok bence.
380V 300Hz bir motoru
380V 50Hz ile beslersek
motor kısa sürede yanar.

Yerine, bu motoru 50Hz ~63.3V ile beslemeliyiz. İşte V/f oranı sabit kaldı, asenkron motorda hız ayarı yapmış olduk.

Eger 24000 rpm motoru surucusuz 50 Hz de calistirabilirmiyim diye sorarsan tartisma makarasini en basa sarmak gerekir.

Ürün 300 Hz lik. Bunu 50 Hz de çalıştıramayacaksam bu iş için bu spindle'i kullanmak hiç mantıklı olmaz. Birçok taş 18000 devirde dönmeye dayanmaz parçalanır. VFD almak lazım. Bir de başka bir satıcıda denmiş ki "arka kapak ve ER25 somunu dahil değil" bir de bunların satın alınması gerekiyor.

Fakat tabloda HMB170 icin nominal frekans 50 hz yaziyor. Bu da iki kutup icin 3000 rpm eder.

Katakulleye gelme.
Aynı ürün için birden çok seçenek mevcut sanırım, tabloda kodu HBM170 olup 50..400Hz aralığında farklı satırlar mevcut dikkat ederseniz.

Peki şunu diyebiliyor muyuz? 24000 devirlik modelini aldık ve VFD de aldık. Bu durumda VFD ayarlarından devri 3000 d/d yaparsak ne olur? Bu durumda da herhalde uzun süre çalıştırmada sorun çıkar, fan yeterince soğutamaz motoru.

Aynı ürün için birden çok seçenek mevcut sanırım, tabloda kodu HBM170 olup 50..400Hz aralığında farklı satırlar mevcut dikkat ederseniz.
Evet bu serinin farkli frekansda motorlari varmis.
Peki şunu diyebiliyor muyuz? 24000 devirlik modelini aldık ve VFD de aldık. Bu durumda VFD ayarlarından devri 3000 d/d yaparsak ne olur? Bu durumda da herhalde uzun süre çalıştırmada sorun çıkar, fan yeterince soğutamaz motoru.
Cebri sogutma sart olur. Motorun da bu tip fan takilmasina musait olmasi lazim. Yoksa govdenin disindan sogutma yeterli olmaz.

Elindeki tornada 20um bosluk vardir bence. Sanki siradan bir tornaya takilacak aparatla olmaz bu is.

Benimki sadece bir sezi.

Elindeki tornada 20um bosluk vardir bence. Sanki siradan bir tornaya takilacak aparatla olmaz bu is.

Benimki sadece bir sezi.

Tornada manuel iş yapınca çok daha düşük hatalarla çalışmak mümkün. Ölçe ölçe ve azar azar talaş kaldırıyorsun, dolayısıyla elde edeceğin doğruluk senin elinde.

Peki ola ki motor 50 Hz de randımanlı çalışmadı ve VFD almak gerekti, ucuz bir VFD önerisi alabilir miyim? Minimum özellikle, sadece motorun devrini yükselterek randımanlı çalışmasını sağlaması yeterli.

Spindle'i almayı düşündüğüm yerde Siemens satıyorlar fiyat yüksek.

20114 eklentisine bak
delta bak abi

Şimdi firma ile görüştüm. 18000 devirlik motoru alsam ve VFD de alsam, deviri en fazla 8000 seviyesine çekebiliyorum. 50 Hz ile hiç çalışmaz motor yanar diyor. Yani baştan 6000 d/d almam lazım, gene VFD gerekli çünkü devri 5000 d/d nin altına indirmem lazım. 6000 d/d lik spindle da sadece bu taşlamada iş görür, sonra bu spindle ile ağaç kesen router yapayım desen olmaz, devir yetersiz.

Ben taşlama amaçlı kullanacağım deyince görüştüğüm teknik eleman bana seramik rulmanlı olanı al dedi. Sonra fiyat almak için satıcıları ile görüşünce de seramik rulmanı sadece 24000 d/d olan motor için kullanıyoruz diğerlerinde o seçenek yok dedi. Bu durumda diğer motordaki oran ile gidersen, bunun devir en az 10000 seviyesine çekilebilir, bu da çok fazla.

Yani bu spindle işi olmayacak. Ben gene torna sport üstü taşlama aparatına bakacağım.

Spindle motorlar hakkinda cok bilgim yok fakat VFD ile 50 Hz'de calisiyorsa sebeke gerilimi ve frekansinda niye yaniyor merak ettim. Surucu ile calisirken ucgen konfigurasyon mi tercih ediliyor acaba?

18 bin rpm motor 50hz sebekeden calistirilacaksa voltajinin dusurulmesi gerek. 220v uygulandigi icin yanar.

18000 rpm 300 hz demek. 50hz de calistirilacaksa 300/50=6 yani 220/6=36v civari voltajla calistirilmali. Yada 380/6= 63v

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back