Yurdum insanı süper kapasitör yapıyor

taydin

Timur Aydın
Staff member
Eleman iki aluminyum folyo ve fırın kağıdı ile 100 Farad'lık süper kapasitör yapıyor :cheeky5: Veya bizi uyutuyor gene, daha önce de devir daim makinası yaptım demişti sonra da hileyi anlatmıştı.

Ben takip ediyorum bu arkadaşı. Bilgili birisi. Yanlış hatırlamıyorsam soft power butonu devresini bunda görmüştüm.
Bu videoyu daha izlemedim. 1-2 saat içinde izlerim.

Ben takip ediyorum bu arkadaşı. Bilgili birisi. Yanlış hatırlamıyorsam soft power butonu devresini bunda görmüştüm.
Bu videoyu daha izlemedim. 1-2 saat içinde izlerim.

Herhalde bir sonraki videoda anlatacak işin aslını.

Eleman iki aluminyum folyo ve fırın kağıdı ile 100 Farad'lık süper kapasitör yapıyor :cheeky5: Veya bizi uyutuyor gene, daha önce de devir daim makinası yaptım demişti sonra da hileyi anlatmıştı.
Her ne kadar gerçek bir süper kapasitör olmasa da, kendi süper kapasitörümüzü yapacağımız bir proje ile ilgili olacak... dedi 30. saniyede.

Yani bir şeyin süper kapasitör olup/olmadığını neye göre ayırt etmek gerekiyor adam daha bunu çözememiş. Bazı insanlar "sırf inandıkları için bana göre böyle" der ama söylediği aslında bütün evrensel kavram ve gerçeklere aykırıdır ya işte tam olarak bu durum! Baştan saçmalayacağım diyor. Dolayısı ile 30. saniyeden sonrasını izlemedim. :D

Youtube Türkçe içerikler bizim ülke için tamamen televizyonun yerini aldı. Nasıl ki bir dönem diziler gençleri yapay delikanlılık duyguları ile oyalanıyordu, bugün de bir benzeri Youtube Türkçe içeriklerde oluyor. Derin konular çocuk oyuncağı gibi gösteriliyor. Heveslendirmek filan tamam da konunun ciddiyetinden uzaklaşınca böyle saçmalıkla çıkıyor. Bir kere -oyuncak bile olsa- teleskoptan bakmamış gözlüklü bilge genç dostlarımız oturduğu yerden uzay anlatıyor, komplo teorileri anlatıyor kimsenin bilmediği sırları filan ne varsa ifşa ediyor... Az yavaş! Dünya bu sırları nasıl kaldırsın, insanlık en azından ben hazır değilim o düzeyde bilgeliğe! İyiyim ben böyle cahil cahil... :cool:

Bize yakışan müspet ilim!

Tuvalet kağıdı deyince anı olmasa da benimde aklıma bir şey geldi. Ben Afganistan'da askerliğimi yaparken bir manga adam çarşıya devriyeye çıkardık. Pazar yerinden geçerdik ve dolayısıyla tezgahlarda göz gezdirirdik.
Bizim evimize enaz ayda 1 kere aldığımız 3 katlı 24'lü paket tuvelet kağıdını, orada 1 tanesini 20-30 parça halinde koparıp koparıp sararak mendil niyetine satanları gördüm.

Aslında bu şekilde aluminyum folyo ile kapasite yapmanın şöyle bir faydası olur: Referans kapasitörlerini piyasada bulmak çok zor ve fiyatları da çok pahalı. Ama iki aluminyum folyo ve arasında da "relative permittivity" değeri bilinen bir yalıtkan tabaka konursa, fiziksel olarak o kapasitörün değeri çok düşük hata oranı ile hesaplanabilir. Sonra da bununla multimetre ve LCR metre değerlendirmesi yapılabilir.

Ben de YouTube bildiğim ve yapabildiğim kadarıyla video atıyorum naçizane kanal linkini bırakıyorum.

Bu model ile sizin incelediğiniz model arasında ne fark vardır hangisini tercih etmeli?

videonun tamamını izlemedim ama helal olsun birşeyler yapıp üreteni her zaman takdir ederim...
bu arad tarih bilgisayar başında oturup yorum yapanları değil beygir gibi çalışıp kapasitör üretenleri yazacaktır....

Bu model ile sizin incelediğiniz model arasında ne fark vardır hangisini tercih etmeli?
Malesef kullanmadığım için yorum yapmam doğru olmaz ama aşağı yukarı aynı cihazlardır diye tahmin ediyorum.

Lc100a için 0,01 pF çözünürlük verilmiş sizdeki 30 PF.Ama sizdeki çok güzel resim olarak komponenti teşhis ediyorken Lc100a sadece kondansator ve endüktor ölçüyor.

Lc100a için 0,01 pF çözünürlük verilmiş sizdeki 30 PF.Ama sizdeki çok güzel resim olarak komponenti teşhis ediyorken Lc100a sadece kondansator ve endüktor ölçüyor.
Ben üstü kazınmış komponentleri tesbit etmek ve bobin ölçmek için aldım kondansatör için elimde iki farklı ölçü aleti var ama bobin ölçen bir alet yok... Siz malzemeyi mi tesbit etmek istiyorsunuz yoksa yüksek çözünürlük mü buna karar verip 2 cihazdan birini tercih edebilirsiniz.

O videodaki smd komponet ölçümü yapabiliyor, 9vluk pil ile çalışıyor, 3 farklı dirençi aynı anda ölçebiliyor, minik ledleri yakarak voltunu test ediyor, diyotların ki buna led diyotlar da dahil ayaklarının gönünü gösteriyor ,3 bacaklı komponent de ölçebiliyor, dirençlerde nekadar kayba uğradığını söylüyor, Ekran kalitesi diğerininkinden çok çok iyi ve bu cihazı atmega-328in mikroçipi ile programlamışlar. Benim tavsiyem arkadaşın paylaştığı olacaktır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back