Zamanda yolculuk yapabilen Matrix MOS-620CH 20 MHz Analog Osiloskop

Trace rotation ile kare dalgadaki egikligi duzeltmeyi bir dene.

Daha sonrada girisi gnd yaptiginda yataydaki cizgiye bir bak. Cok mu egik duruyor? Hatta bir de foto eklesen.

Trace rotation ile kare dalgadaki egikligi duzeltmeyi bir dene.

Daha sonrada girisi gnd yaptiginda yataydaki cizgiye bir bak. Cok mu egik duruyor? Hatta bir de foto eklesen.
Bu şekilde yaptığımda, yükselen sinyali hizalarsam, düşerken (ikinci fotoğraf) geriye gidiyor. Çizgi zaten yamuluyor.

20240309_172947.jpg
20240309_173001.jpg
20240309_173224.jpg

Bu problem sanki elektronik değil. İki tane vertikal saptırma plakası görünüyor ya blok diyagramda, alttaki plaka hafif sağa kaymış olabilir. O zaman ışın da ona göre hafif sağa kayacaktır. Yani mekanik probleme benziyor bu.
Mekanik bir sorun olabilir. Bir şekilde aşağı ve yukarı bölgede kalan sinyalin hizası yanlış. Boyun kısmı şu şekilde.

20240309_173331.jpg

Bugün altta kalan PCB'yi fotoğrafladım.

20240309_174746.jpg
20240309_174900.jpg
20240309_174844.jpg
20240309_174757.jpg
20240309_174839.jpg
20240309_174836.jpg
20240309_174801.jpg
20240309_174841.jpg
20240309_174804.jpg
20240309_174830.jpg
20240309_174822.jpg
20240309_174809.jpg

Yatay ve dusey saptirma devresinin beslemesinde cokme olmasindan supheleniyorum.

Trace rotationdan ayar yaparak yatayda tam paralellik ayarini yapalim.
Ardindan XY moda gecip dusey saptirmaya kare dalga vs herhangi bir sey verdiginde olusan dikey cizgide egilme oluyor mu?

Bu durumda yatay tarama olmayacagi icin dikey taramanin tam dik cizgiye neden olmasi lazim.

Eger egilme oluyor ya da olmuyorsa ona gore yeniden yorumlamaya calisalim..

SUB INTER ve ASTIG ayarlarıyla oynadıktan sonra odaklanma ve parlaklık işini çözdüm. Gerçekte fotoğraftan daha iyi görünüyor.

Zamanı halen tutturamıyorum.

Fakat asıl odaklandığım, bütün özelliklerini kalibre etmek için bir algoritmaya halen daha ihtiyacım var.

Eski Tektronix cihazlarda iç kalibrasyonu yapmak için bu tarz bir algoritma oluyor. Önce bütün ön panel değerlerini varsayılan noktaya getir, şu sinyali uygula ve bununla ilgili tripotları ayarla. Sonra şu sinyali ver bu ayarı yap, sonra doğrulamak için bütün sinyalleri baştan ver gibi birşeydi hatırladığım.

Nasıl bir algoritma ile iç tripotların ayarını yapabilirim, fikri olan var mı? Bu şekilde ayarların tamamını doğru yaptıktan sonra varsa mekanik bir arıza üzerine odaklanmak daha doğru bir yöntem olacak gibi duruyor.

20240315_221820.jpg

Algoritmalik bir sey yok ki.

Sinyal jenatorune guveniyorsan her bir Tim Div icin 10 kareye 1 sinus yada baska formda sinyal girecek sekilde uygun frekansi hesapla ve scopa uygula.

Scopta bununla ilgili bir trimpot vardir. Onunla oynayarak 10 cizgi arasina sinyalin bir peryodunu oturt. Sonra bir sonraki time div'a gec. Her bir Time Div icin trimpot olmayabilir. (Nasildir bakmak lazim)

Sonra da V/div icin sinyal genligini jenaratorden 10 kare olacak sekilde hesapla.
Genlik ayarini timpottan ayarlayarak sinyal genligini 10 kareye sigdir.

Belki genlik icin her komutator kademesi icin trimpot yoktur. Dusuk toleransli direnclerle kazanclar fixlenmis de olabilir. Oyle bir durum varsa tek bir noktadan genlik ayarlaniyor olabilir. Ch1 gain, CH2 gain gibi.

Tektronixten hatırladığım birbirine bağlı ayarlar vardı. Gerçi onda ekranı tam oturtmak için de ayarlar vardı. O yüzden algoritmik bir düzenle ayar yapılıyor olabilir.

İki tane sinyal jenaratörüm var ikisi de bunu ayarlamaya yeterli, sonuçları doğrulayabilirim.

Bahsettiğin gibi bir yöntemle ayar yaptım ama iki sinyalin toplamına ilişkin ya da xy modu gibi bir ayar yapmadım. Gerçi her oynadığım tripot için yapmıştım ilgili ayarları. Benim istediğim bütün adımları belirleyip, sıra ile bu adımları ayarlamak ve bittiğinde bütün herşeyi doğru yaptığımdan emin olmak. Tıpkı pilotların checklist'leri gibi.

Toplama icin ayri bir ayar olmamasi lazim. Sonucta o kisimlar dusuk toleransli devrelerle yapilmistir.

Yalniz Time Div icin her bir komutator kademesinin trimpotu var mi merak ettim. Sonucta testere disi osc nin her bir kademe icin frekansininin ayarlanmasi gerekiyor.

PCB'ler üzerindeki bütün ayarları listeledim. Harici yazanlar ön panelden müdahale edilebilenler. Bir tanede komponent yerleştirilmemiş boş bir ayar bölümü var.

S620-201 PCB:
VR101​
CH1 DC BAL​
HARİCİ​
VR102​
CH1 AC GAIN​
VR103​
CH1 POS​
HARİCİ​
VR104​
CH1 GAIN​
VR105​
CH1 POS CENT​
VR106​
X-CENT​
VR201​
CAL DC BAL​
HARİCİ​
VR202​
CH2 AC GAIN​
VR203​
CH1 POS​
HARİCİ​
VR204​
CH2 GAIN​
VR205​
CH2 POS CENT​
VR206​
CH2 TRIG BAL​
VR301​
ADD BAL​
VR701​
CAL ADJ​
VR709???

S620-202 PCB:
VR401​
TRIG LEVEL​
HARİCİ​
VR402​
TRG-CENT​
VR403​
SWEEP VAR​
HARİCİ​
VR404​
10ms_ADJ​
VR405​
X.GAIN​
VR501​
H POS1​
HARİCİ​
VR502​
MAG-CENT​
VR503​
1ms_ADJ​
VR504​
MAG-GAIN​
VR601​
SUB-INTEN​
VR603​
ASTIG​
VR604​
INTEN​
HARİCİ​
VR605​
ILLUM​
AKTİF DEĞİL​
VR606​
FOCUS​
HARİCİ​
VR607​
TRACE ROTATION​
HARİCİ​

Son düzenleme:
VR709 şemada aşağıdaki yere denk geliyor

1710541408407.png
20240316_012110.jpg

İki mesaj yukarıdaki tabloyu oluştururken, VR701'i atladığım ve sinyal jenaratörü ile çalıştığım için görevini kestirememiştim ama VR709 referans frekansı ayarlamaya yarıyor. 2V p-p 1 KHz olacak şekilde ayarladım.

Yukarıdaki tabloyu da güncelledim.

ScreenImg.png

Son düzenleme:
Aradaığım şey şunun gibi bir yöntemdi, bendeki cihaz için bulamazsam bunu takip edebilirim. Benzer bir sonuç elde edebileceğimi düşünüyorum.

Video da dikkatimi çeken bir şey oldu. Bu osiloskopta da aynı durum var. Acaba bu bir sorun değilde bilmediğim birşey mi?

1710688215604.jpeg

Scop cevresinde magnetik bir seyler varmi? Masada vs.

Scopu havaya kaldirip acisini degistirince bir seyler degisiyor mu?
Test icin scopu bir baska odaya goturmeyi de deneyebilirsin.

Scop cevresinde magnetik bir seyler varmi? Masada vs.

Scopu havaya kaldirip acisini degistirince bir seyler degisiyor mu?
Test icin scopu bir baska odaya goturmeyi de deneyebilirsin.
Aslında akşam şöyle bir durum tespit ettim ve aynı şüpheye bende düştüm.

Ben günlerdir dikey vaziyette cihazı kurcalayıp duruyordum. Akşam aleti yatay çevirdiğimde sıfır noktasında ayarladığım yatay çizgilerin (her iki kanal içinde) referansın altında kaydığını gördüm. Benim masanın hemen altında ahşap kasalı bir izalasyon trafosu var ve osiloskop buraya bağlı olarak çalışıyor. Dolayısıyla bunun manyetik bir etkisi olabilir diye aklıma geldi ama merakım yarım kaldı.

Neyse biraz önce video çektim ve bunun bulunduğu ortamla ilgili olmayan bir durum olduğunu gözlemledim. İşte sonuçlar

Çalışma masasında:

20240318_003630.jpg

Bu da etrafta onu etkileyecek kadar manyetik alanın olması mümkün olmayan bir ortamda, yine aynı şey oluyor:

20240318_004244.jpg

Konuyla alakası yok ama benim bir şekilde izalasyon trafonunun yaydığı manyetik alanın etkisini tespit etmem lazım. Ya da bu trafoyu metal bir kasa için almalıyım ki faraday etkisi olsun. Bu etkiyi en doğru şekilde nasıl tespit ederim?

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back