malazgirt

Timur Aydın
Staff member
Elektronik hobisine başladıktan çok kısa süre sonra, bir osiloskobun eksikliğini hissetmeye başlayacaksınız. Hızlı değişen sinyallerin değişimini görüntülemek ve üzerlerinde ölçüm yapmak için osiloskop şarttır. Peki hangi osiloskopu almalıyım, osiloskop nasıl seçilir, ilk alacağımız osiloskopta hangi özelliklerin olması gerekir, bu konuyu biraz irdeleyelim.

Başlangıç seviyesindeki bir hobicinin ilgilenebileceği osiloskoplar aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

1 ) Dijital hafızalı osiloskoplar. Modern osiloskopların tamamı bu kategoridedir. Bu cihazlar girişlerindeki sinyali dijitale dönüştürür ve bu şekilde sinyal üzerinde ölçüm, görüntüleme, olay yakalama, kaydetme, ve analiz etme gibi imkanlar sağlar. bunlar da kendi aralarında aşağıdaki alt kategorilere ayırabiliriz:

- Cep Osiloskoplar: Cep telefonu benzeri küçük bir muhafaza içerisindeki çok basit osiloskoplar. Genelde tek kanallıdır, ama iki kanallı modelleri de vardır.

cep_osiloskop.jpg

- USB Osiloskoplar: USB arabirimi ile bir PC'ye bağlanan ve PC'de çalışan bir yazılımla kullanılan osiloskoplar. 2 kanallı ve 4 kanallı modelleri vardır. Düşük fiyatlı segmentinde Hantek markası, orta ve yüksek fiyat kategorisinde de PicoScope bilinen markalardır.

PicoScope markasının 4 kanallı, 50 MHz bant genişliğine sahip 2406B modeli:

hand-held-oscilloscope.jpg

2 kanallı, 20 MHz bant genişliğine sahip ucuz bir USB osiloskop Hantek 6022BE

s-l1600.jpg

2 kanallı, 20 MHz bant genişliğine sahip İnstrustar ISDS205. Bu cihazın lojik analizör özelliği olan modeli de var.

1651601839797.png

- Standart Osiloskoplar: Herşey birarada komple bir cihaz olarak bulunan osiloskoplar. Gene 2 kanallı ve 4 kanallı modelleri vardir. Rigol, Siglent, Owon alt seviye markalardır. Tektronix, Keysight, Rohde Schwartz, Teledyne LeCroy, üst segment markalardır.

Rigol'un 4 kanallı, 50 MHz bant genişliğine sahip DS1054Z modeli

2145-07.jpg

2 ) Katot ışınlı osiloskoplar. Bunlar eski tip, tamamen analog yapıda olan osiloskoplardır. İkinci el olarak çok uygun fiyatlara alınabilir. Sinyal üzerinde ölçüm ve görüntüleme imkanı sağlar, ama olay yakalama, kaydetme, analiz gibi özellikler neredeyse yok denecek kadar limitlidir. Aşağıda, benim de ilk osiloskobum olan 2 kanallı ve 20 MHz bant genişliğine sahip Hameg HM 203-4 görülüyor:

hameg_203.jpg

Peki yeni başlayan bir hobici olarak bu kategorilerden hangisi tercih edilmelidir? Burada da tabi maddi imkanlar çok belirleyici olacaktır, ama benim önerim, cep osiloskoplardan kesinlikle uzak durulması. Bunlara ancak oyuncak denebilir, ciddi bir iş yapılacak cihazlar değildir. Eğer maddi imkanlar son derece kısıtlı ise, en iyisi kullanılmış bir katot ışınlı osiloskop bulmaktır. Bazan böyle bir osiloskobu bedava veren birisi dahi çıkabilir. Hameg'in ikinci el modellerinin bolca internette satış ilanları mevcuttur.

Benim başlangıç için önerdiğim cihaz, Rigol'un DS1054Z cihazı. Bu, 4 kanallı bir osiloskop ve 50 MHz bant genişliği var. Bir hobicinin işini yıllarca görebilecek bir cihaz. Elektronik konusunda iyice uzmanlaştıktan sonra bile bu cihaz işinize yaramaya devam edecektir. Bugünün fiyatları ile 1800 TL civarındadır, ama bu bedelin karşılığını da sonuna kadar veren bir cihaz. Bunun daha ucuz olan 2 kanallı modelleri de var, ama önerim, bütçeyi biraz daha zorlayıp 4 kanallı olanı almak.

USB osiloskopları da kullanan ve çok memnun olanlar var, ama ben çok tercih etmiyorum. Hem kullanımları için ayrı bir PC'nin gerekli olması, hem de PC'de yaşanacak herhangi bir sorun nedeniyle osiloskopsuz kalma durumu, hem de USB bağlantısının yarattığı ekran tazeleme gecikmeleri benim için olumsuzluk. Ayrıca bir DS1054Z nin sahip olduğu özelliklerde bir USB osiloskop, fiyat olarak daha pahalı.

Last edited by a moderator:
Peki osiloskoplarda kanal sayısını nasıl seçmeliyiz? 2 kanallı modeller yeterli mi, yoksa 4 kanallı bir cihaz mı almalıyım?

Benim önerim, 4 kanallı bir cihazın baştan alınması. Özellikle dijital devrelerle çalışırken kullanılan birçok protokol, 2'den fazla sinyal üzerinden yürüyor. Örneğin SPI için 3 sinyal, duruma göre de 4 sinyal kullanılır. I2C için iki sinyal kullanılır, ama belli bir şart oluştuğunda I2C sinyallerinin durumunu görmek istiyorsak, iki tane I2C sinyali, bir tane de trigger amaçlı kullanmak üzere toplam 3 kanala ihtiyacımız olacak.

Analog devrelerle çalışırken de benzer durumlarla sıklıkla karşılaşılıyor. Diyelim bir yükseltecin girişi ve çıkışını birer kanala bağladınız. Belli bir şart oluştuğunda giriş ve çıkıştaki sinyallerin durumunu görmeniz gerekiyorsa, gene en azından 3 kanal gerekecek.

Bir başka senaryoda ise, diyelim iki tane kanal ile I2C protokol çözümlemesi yapıyorsunuz. Bütün parametreleri ayarladınız ve gelip giden verileri görüyorsunuz. Ama bu yapıyı bozmadan hemen şu kristal osilatörün çıkışına bakmak istiyorsunuz. Eğer sadece 2 kanallı cihaz varsa, bu mümkün değil. Osiloskobu protokol çözümleme modundan çıkaracaksınız, ölçümünüzü yapıp tekrar bütün I2C protokol çözümlemesini ayarlayacsınız. İşte bu durumda 4 kanallı osiloskop size zaman kazandırmış olacaktı.

Bir senaryo daha düşünelim. Balanslı XLR girişlere sahip stereo bir yükseltecin sağ ve sol kanallarındaki giriş sinyalini görmek için 4 kanal gerekiyor olacak.

Özetle şöyle diyebiliriz: Eğer çok ucuz olan Hantek gibi bir modeli almak niyetinde iseniz, belki para tasarrufu için 2 kanalı düşünebilirsiniz. Sonra da 4 kanallı başka bir cihaz alınabilir. Ama Rigol gibi standart, ve fiyatı da nispeted yüksek olan bir model alıyorsanız, kesinlikle 4 kanallı almak lazım. O kadar para vermişken 2 kanallının limitasyonları ile uğraşmak akıl karı değil.

Peki osiloskop alırken bant genişliğini nasıl seçmeliyim?

Yeni başlayan bir hobicinin bant genişliği gereksinimleri fazla olmayacaktır. Benim önerdiğim Rigol DS1054Z nin sahip olduğu 50 MHz lik bant genişliği, çok uzun zaman işinizi görecektir. Zaten daha yüksek frekanslarda çalışmanın birçok zorluğu ve problemleri vardır. Bunları iyice anladığınızda, başlangıç seviyesinden çok ötede, artık uzmanlık seviyesinde olacaksınız ve artık başkasının tavsiyesine ihtiyaç olmadan kendiniz belirleyebileceksiniz hangi osiloskobun uygun olacağını :)

Peki başlangıç seviyesindesiniz, ama imkanınız var. Gidip 1 GHz lik bir osiloskop almak mantıklı mı? Burada şunu değerlendirmek lazım: Eğer büyük çoğunlukla ses frekans devreleri üzerinde çalışacaksanız, bu yüksek bant genişliğinin size hiçbir faydası olmayacaktır. Aksine, yüksek bant genişliği nedeniyle sinyalde bol miktarda parazitler göreceksiniz. Onun yerine, maddi imkanlarınız iyi ise, bit çözünürlüğü daha fazla olan bir osiloskop modeli tercih edin. Örneğin 12 bit veya daha üstü bit çözünürlükleri sunan, ama bant genişliği fazla yüksek olmayan osiloskoplarla, ses frekans çalışmalarında çok daha iyi verim alınır.

Normal kanallara ilave olarak, 16 tane dijital girişli osiloskop modelleri var. Bunlardan alırsam, 4 tane de normal kanal olduğuna göre, 20 kanallı bir osiloskoba mı sahip oluyorum?

Hayır. Dijital girişler, sinyali sadece iki seviye olarak algılayabiliyor. Ya lojik 0 yada lojik 1. Buradaki lojik 1 in voltaj değerinin ne olduğunu ayarlayabiliyorsunuz. Eğer dijital devreler üzerinde sıklıkla çalışacaksanız ve birçok dijital sinyalin aynı anda üretildiği ve işlendiği devrelerle sık sık karşılaşıyorsanız, lojik analizör özelliğinin çok faydasını görürsünüz. Ama böyle osiloskoba ilave bir özellik olarak konmuş lojik analizörlerin ciddi limitasyonları var. Mesela çalışabilecekleri frekans limini düşüktür, Ayrıca karmaşık trigger'ların tanımlanmasına imkan yoktur.

Böyle lojik analizör girişli cihazlarda, hem dijital girişler hem de normal girişlerde trigger tanımlanabiliyor. Bu çok kullanışlıdır ve bazı problemlerin bulunmasında kilit öneme sahiptir. Şu senaryoyu düşünelim. Elinizde 8 tane flip flop'tan oluşan 8 bitlik bir sayaç devresi var, ve bu sayaç FF'den 00 a dönerken saçmalıyor ve 00 yerine rastgele bir değere dönüyor. Bu problemin kaynağını bulmak için osiloskobun dijital girişlerinden 8 tanesini sayaca bağlarız, bir diğer dijital girişi de sayacın clock girişine. Sonra da şöyle bir trigger tanımlarız: 8 giriş FF iken clock düşerse, trigger et. Bir tane analog osiloskop girişini de devrenin besleme voltajına bağlarız. Sonra da trigger oluşunca besleme voltajının o anki durumunu da görmüş oluruz, ve muhtemelen FF'den 00'a dönüşte meydana gelen ani yüklemenin besleme voltajının dip yapmasına sebep olduğunu görür ve problemi çözmüş oluruz :)

Merhaba

Bende RIGOL DS1054Z satın almak istiyorum.
Aşağıdaki linkte Aliexpress te en çok DS1054Z satan satıcının sayfası var
Burada izah edilen 4 özelliğin hepside açılacak mı deniyor yoksa bu 4 seçenekten hangisini istiyorsanız birini açacağız mı deniyor?

Diğer sorum ise şu anda 349 USD olan bu cihaz Türkiye geldiğinde ne kadar vergi ödeyebilirim bir tahmininiz varmı?

http://www.aliexpress.com/item/FREE-SHIPPING-RIGOL-DS1054Z-50MHz-Digital-Oscilloscope-4-analog-channels-50MHz-bandwidth/32498608008.html?spm=2114.search0104.3.1.48c05b48HlyPVi&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_5735015_317_5734915_10696_453_10084_10924_454_10083_10618_10920_10921_10307_10922_537_5729315_536_5730615_10059_10884_10887_100031_5735215_321_322_10103_5735115-5735015,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=6258d764-93f9-4b22-b0c8-083c96c8b023-0&algo_pvid=6258d764-93f9-4b22-b0c8-083c96c8b023

Bu cihazı yurt dışından getirtirsen, işin tamamen gümrük memurunun insafına kalıyor. Eğer gümrük memuru bunu kişisel olarak değerlendirirse, sadece %20 vergi ile paçayı kurtarırsın. Ama eğer bu ürün ticari olarak değerlendirilirse, beyanname açılması gerekir ve standart ithalat rejimine tabi olur. Bunun anlamı, 350 dolarlık osiloskop için 400 dolar da gümrük masrafı çıkar, cihaz sana 750 dolara malolur.

Bence hiç riske etme ve bu osiloskobu Türkiye'deki distribütöründen al. Fiyat daha yüksek oluyor, ama en azından fiyat net olarak belli olur, ve bir sıkıntı çıkarsa da teknik destek ve garanti hizmeti alırsın.

Ben owon sd5032e 30 mhz 2 kanalli osiloskop aldim. Hobi olarak kendimi elimden geldigi kadar gelistiriyorum.
Picprojede konusu acilmis owonu pek sevmemisler. Tabi ben onlar gibi profesyonel degilim. O kadar uzman olarak ayrim yapamam.

Eğer ihtiyacını karşılıyorsa bence iyidir. Ben kendim owon kullanmadım, ama yazılımlarının problemli olduğunu duyuyordum. Ama şimdiye kadar problemlerin çoğu da giderilmiştir.

Alt segmentte Siglent markası artık öne çıkmaya başladı. Fiyat performans olarak Rigol'den daha iyiye doğru gidiyor. Yeni osiloskop alacaklara artık Siglent'i de önerebilirim.

Eğer ihtiyacını karşılıyorsa bence iyidir. Ben kendim owon kullanmadım, ama yazılımlarının problemli olduğunu duyuyordum. Ama şimdiye kadar problemlerin çoğu da giderilmiştir.

Alt segmentte Siglent markası artık öne çıkmaya başladı. Fiyat performans olarak Rigol'den daha iyiye doğru gidiyor. Yeni osiloskop alacaklara artık Siglent'i de önerebilirim.
Ben yeni aldim belki o problemleri cozmuslerdir. Youtube de ingilizce olarak bu osiloskoplarin yazilimsal problerinden bahsedilmis ve cozulmus diye gormustum. Ornegin kendini kapatip tekrar aciyor diye anladim. Ingilizcem hic yok yorumlari turkceye cevirerek okumustum.
Yazilimimda bir problem olursa yardimci olursunuz insaalah burada çözeriz:)

Son düzenleme:
Itrustar 20x serisi USB osiloskop almayı düşünüyorum. Hem türkçe hem de yabancı forumlarda çok söz ediliyor. youtubeda da videolar var. Fiyatı da çok uygun. Üniversite 2 sınıf öğrencisiyim drone devrelerinin yapımı ve çalıştırılmasında kullanmak istiyorum. Tavsiye eder misiniz?

Itrustar 20x serisi USB osiloskop almayı düşünüyorum.

Bu osiloskoptan bahsedildiğini ben de birçok yerde görüyorum. İki hafta önce banggood'dan bir tane ısmarladım. Gelince bir incelemesini yapacağım inş :) Dediğin gibi fiyat çok iyi, hobiye yeni başlayan birisinin ihtiyaçlarını görüyorsa ne güzel olur.

Üniversite elektronik bölümünde okuduğunu belirtmişsin, yani elektronik senin için hem hobi hem de iş olacak. O yüzden sana önerim, ailenden de yardım iste ve Siglent veya Rigol'ün 50 MHz 4 kanallı bir osiloskobunu aldır. Ama eğer bütçe vahim ise ve bunları alma imkanın yoksa, yani "ya bu Intrustar olacak veya hiç olmayacak" durumu varsa, o zaman Instrustar düşünülebilir.

Hmm elektronik bölümü dememişsin :D Neyse önemli değil, eğer bir şekilde olur yolu varsa Siglent veya Rigol'ün başlangıç modellerini düşün derim. Eğer bu konuda karar verirsen, modelleri araştırıp gerekirse sorular sorabilirsin.

Evet elektrik/elektornik mühendisliği okuyorum. Sigent Rıgol alma şansım yok fiyatları 5 bin TL civarında. O yüzden Itrustar olusa süper olacak. Ama bir işe yaramayan bişeyse one verilecek 50 dolar da boşa gidecek.

Bu tip USB osiloskopların en büyük sıkıntısı, "hemen şurada bir sinyal var ölçüvereyim" diyemiyorsun. Laptop'u açacaksın, baktın laptop pili boş, şarj adaptörünü takacaksın, sonra osiloskop yazılımını çalıştıracaksın, USB osiloskobun adaptörünü fişe takacaksın, USB bağlantıyı yapacaksın, falan filan ... İnsan üşenip çoğu zaman bunları yapmak istemeyecek. Ama Siglent varsa, o zaten atölye masasının bir kenarında duruyor olacak ve fişe de takılı olacak. Sadece düğmeyi açmak yeterli :) Ama bütçe elvermiyorsa tabi yapacak birşey yok, hiç olmayacağına USB skop olsun daha iyi.

Ama USB skopun şu faydası olacak: Eğer pillerden çalışan laptop ile kullanılıyorsa, skop girişleri şehir şebekesinden tamamen izole olacağı için şebeke voltajlarına dayanıklı 10x lik bir prob ile SMPS güç kaynaklarında, osiloskobu havaya uçurmadan rahatlıkla ölçüm yapabilirsin :) Ama dikkat! Eğer bir PC'ye bağlıysa bu USB skop, o zaman osiloskop şehir şebekesinden izole değildir ve bir SMPS devresinde rastgele ölçüm yapamazsın! Yaparsan kulakları sağır edici bir patlama sesiyle probu, osiloskobu, veya ikisini birden yakmış olursun.

Bu arada hangi arıza bulucuyu aldın?

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back