Zamanlayıcılı priz sorunu

TA3UIS

Doğan
10 sene önce işten eski eve gelmeden önce çalışsın diye elektrikli yağlı radyatörü belli bir saatte ve günlerde çalıştırmak için programlayıp kullanıyordum, 10 sene sonra tekrar prize taktım ama ekran gelmedi. :D

Pilden herhangi bir gerilim değeri alamıyorum.

Ekran gelmemesinin nedeni backup olarak kullanılan 1.2V Ni-Mh pil olabilir mi?

20241012_023354.jpg
20241012_023450.jpg
20241012_023535.jpg

Olabilir, disarda da test edebilirsin pil i abi. Biraz sarj etsen belki calisir. ya da 1.2v NiMh oraya sigacak her sey artik isini gorecektir, tabi eger devrede sorun yok ise.

10 sene önce işten eski eve gelmeden önce çalışsın diye elektrikli yağlı radyatörü belli bir saatte ve günlerde çalıştırmak için programlayıp kullanıyordum, 10 sene sonra tekrar prize taktım ama ekran gelmedi. :D

Pilden herhangi bir gerilim değeri alamıyorum.

Ekran gelmemesinin nedeni backup olarak kullanılan 1.2V Ni-Mh pil olabilir mi?

36867 eklentisine bak36868 eklentisine bak36869 eklentisine bak
Pilsizde çalışması lazım. Pil saat bilgisi ve hafıza için gereklidir.

Devrede tek transistör var Q1 olan 2N5551

20241012_023450.jpg

Öncelikle 1.2V 40mAH bataryayı söktüm. Şarj edilebilir bir pil değil mi bu?

WhatsApp Image 2024-10-12 at 12.41.55.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-12 at 12.41.54.jpeg

KORAD ile Pil bağlantı noktalarına 1.2V 100mA verdim.

WhatsApp Image 2024-10-12 at 12.41.57.jpeg

WhatsApp Image 2024-10-12 at 12.41.55 (1).jpeg

Cihaz çalıştı
WhatsApp Image 2024-10-12 at 12.41.57 (1).jpeg

Demekki bataryası bitmiş.
Devre üstünde bu pili kendi kendine şarj edecek şarj bölümü var mı sizce?
2N5551 transistörü aşağıdaki devrede 1.2V 40mA ni-MH pili şarj etmek için kullanılıyormu sizce?

1728727161337.png

Prize takılıyken pil kısmına herhengi bir gerilim geliyormu diye ölçtüğümde 2.12V gerilim ölçtüm, bu gerilim şarj gerilimi olabilir mi? Bu esnada pil devreye bağlı değildi.

Şarjlı pil olduğu için devre üzerinde bunu şarj eden bir kısımda olması gerekir. Transistör sanki röleyi sürmek için kullanılıyor. Emin olmak için transistörün bacaklarının bağlı olduğu yerleri takip edebilirsiniz. Devrenin alt tarafından da bakmak gerekir.

Pil çok düşük bir akımla şarj ediliyor olabilir. Dolunca şarjı kes şeklinde bir koruma olmayabilir.

Şarjlı pil olduğu için devre üzerinde bunu şarj eden bir kısımda olması gerekir. Transistör sanki röleyi sürmek için kullanılıyor. Emin olmak için transistörün bacaklarının bağlı olduğu yerleri takip edebilirsiniz. Devrenin alt tarafından da bakmak gerekir.

Pil çok düşük bir akımla şarj ediliyor olabilir. Dolunca şarjı kes şeklinde bir koruma olmayabilir.
Evet transistor röleyi sürer.

Pil sökülüyken prize takınca ekran geldi :D
Pili tekrar yerine taktım prize taktığımda ekran yine yoktu. :dusun1:

Acaba pil kısa devre mi oldu ya da biraz şarj olması için süre mi vermeliyim?

Biraz süre vereyim şu an ekran yok, ve batarya cihaza takılı durumda, bakalım pil şarj olup ekran gelecek mi?

Pilin + kısmı ile D5 diyot eksi kısmı birbirine bağlı, gerisini görmedim, bir ara arkasını çevirip kontrol edeyim iyice.

Söktüğünüzde pil voltajını ölçtünüz mü?

Pil bir ihtimal uzun şarj sonunda birazda olsa canlanabilir. Denemekte fayda var.

Ekranı süren bir MCU vardır orada ve kendi bağımsız güç kaynağı vardır. Pil sadece RTC içindir. MCU da RTC pilini görmediği için açılmıyordur. Aslında aklı başında bir programcı olsa bunu ekranda bir hata olarak yazdırırdı ama ...

pili söküp dışarıda kısa süreliğine 1sn gibi yüksek akımla şoklayıp üzerine voltaj tutmuşsa yerine öyle takınız.

Hmm resimden gördüğüm kadarıyla fişe takılı değilken de çalışıyor alet. O zaman benim dediğim gibi MCU nun ayrı bir beslemesi yok. MCU ve LCD beslemesi bir şekilde 1.2 V up convert edilerek elde ediliyor olmalı.

Pili devre üzerine tekrar takıp aleti de prize takmıştım, önce görüntü yoktu, kırmızı reset düğmesine basınca görüntü geldi, bir süre böyle kalmaya devam etsin bakalım en azından şarj olduğundan emin olayım sonra ne olacak görelim.

WhatsApp Image 2024-10-12 at 15.22.04.jpeg

Son düzenleme:
Pil bacaklarını prize takılıyken ölçünce 1.2VDC gibi bir voltaj görüyorum.
Prize takılı olmadan pil bacaklarını ölçtüğümde yok denecek kadar az voltaj ölçüyordum, pil dışarıda iken yani devreye monteli değilken de aynı şekilde.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back