Zamanlayıcılı priz sorunu

2N5551 emitter bacağı direkt olarak pilin - bacağına geliyor.

2N5551 npn tipinde bir transistör. Emiter, pilin eksisi, hepsi devrenin şasesine bağlı olmalı. Bu durum transistörün pilin şarj işleminde kullanıldığını göstermez. Cihazı topladınız ama emin olmak isterseniz kollektörü takip edin, rölenin bobin uçlarından birisine gitmesi beklenir.

2N5551 npn tipinde bir transistör. Emiter, pilin eksisi, hepsi devrenin şasesine bağlı olmalı. Bu durum transistörün pilin şarj işleminde kullanıldığını göstermez. Cihazı topladınız ama emin olmak isterseniz kollektörü takip edin, rölenin bobin uçlarından birisine gitmesi beklenir.
Cihazı toplamadım, şarj edip etmediğini test ediyorum prize takılı şu an.

Sarılar 2N5551 kollektör bağlantıları, mavi çizgi rölenin olduğu alan, kollektör röle ile bağlantılı gibi görünüyor.
1728739213059.jpeg

3-4 saat prize takılı tuttum, bu sürede şarj olduğunu tahmin ederek prizden çıkardım.
3-4 saattir de böyle durdu az önce baktım sorun yoktu, bundan sonra sorun çıkmazsa kullanıma hazır :D

Ni-Mh pil raf ömrü aramasını yap. Kullan, kullanma Ni-MH pillerde kimyasallar bozulur. 10 yıl zaten raf ömrünün üzerinde. Pili değiştir.

Zamanlayıcıyı prizden çıkart, sanki elektrik kesilmiş gibi olsun. Bak bakalım voltaj ne alemde. Saat, program elektrik kesintisi ile gitmesin diye pil koymuşlar o devreye. Zamanlama işlemi kritik değil ise, ısıtıcı kapandığında bozulacak bir şey yoksa dert olmaz. Malum, kış ayları girişinde elektrikle ısınmaya abanılacak, trafolar çekmeyecek. Elektrik kesintisi sonrası tekrar programlamak biraz zaman alır, can sıkar.

Zamanlayıcıyı prizden çıkart, sanki elektrik kesilmiş gibi olsun. Bak bakalım voltaj ne alemde. Saat, program elektrik kesintisi ile gitmesin diye pil koymuşlar o devreye. Zamanlama işlemi kritik değil ise, ısıtıcı kapandığında bozulacak bir şey yoksa dert olmaz. Malum, kış ayları girişinde elektrikle ısınmaya abanılacak, trafolar çekmeyecek. Elektrik kesintisi sonrası tekrar programlamak biraz zaman alır, can sıkar.

2 gündür boşta duruyor çalışıyor alet.

Zamanlama işlemi kritik değil ise, ısıtıcı kapandığında bozulacak bir şey yoksa dert olmaz. Malum, kış ayları girişinde elektrikle ısınmaya abanılacak, trafolar çekmeyecek. Elektrik kesintisi sonrası tekrar programlamak biraz zaman alır, can sıkar.
Bu dediğim 10 sene evveldi. :D 10 sene çekmecede durdu, sonra alet niye çalışmıyor diye merak edip böyle bir konu açtım.

Doğalgaz, klima vs ne ararsan var artık :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back