Zanussi Elektrikli Ocak Arızası

Endüstriyel indüksiyon ocakları üreten bir firmada stajerim vardı. Bu sayede işi yapanlarla konuşma şansı bulmuştum. Klasik sisteme göre yaklaşık %25 tasarruflu olduğunu söylemişlerdi. Bobinin frekansına bağlı olarak içindeki metali/tencereyi ısıtıyor, bu şekilde çalışıyor. Yani yemeği değil çeliği ısıtıyordu. Bobini bakır borulardan yapıyorlar, borunu içinden soğutma sıvısı geçiyordu, çelik malzeme ise anında kızarma noktasına geliyordu. Çelik tencere, çaydanlık imalatı yapanlar bu ocakları kullanıyorlar.

indüksiyonlu tencere seçer. alüminyum la çalışmaz. çelik tabanlı tencerelerin bile bir kısmıyla tam çalışır. bence arıza ihtimali daha yüksek.
çelik tabanlı tencerelerin bir kısmında çalışmaması muhtemelen o tencerelerin tabanında gömülü olan, ısı yayılımın arttırmak için kullandıkları bakırdan kaynaklanıyordur. Kullanılan frekans çeliğe uygun olunca tabandaki bakır bundan etkilenmiyordur.

Tüketiici olarak şöyle bir hakkın var. Parçayı bulmak zorundalar. Tamir etmek zorundalar. Tamir etme masrafını ve parçasının liste fiyatını resmi yazılı olarak iste. Atıyorum 1600TL değil 400TL ise o parça sana yeni bir fırını 400 TL fiyatla vermek zorundalar.
Mantıklı ama zora gelince "Artık üretilmiyor, yedek parçası yok, tamir edilemiyor" diye iade yoluna girerler.

Küçül tüp ile idare et. Daha salim kafayla tekrar karta bakmak lazım. Ben senin yerinde olsam mahalle arası televizyon tamircisi bakıyorsa ona getiririm.
Küçük tüp aldım 1 hafta zor dayandı, Gittim bir daha aldım. 30+30tl. Bizim ocağın 1 ayda yaktığını 10 günde küçük tüpe ödedim bile :katil2:
Diğer ocağın servisine de 120tl ödeyeceğim geldiklerinde. Bu sadece gelip alıp, yapabiliyor muyuz diye bakma parası :katil1:
Baktım ki her geçen gün zarara giriyorum ocağın aynısını dün nette buldum. 1270tl ye. 12 taksit aldım gitti. Bu gün baktım aynı satıcı 1400tl ye çıkarmış fiyatı. İade gelen ocağı da yavaş yavaş kurcalarım. Yaparsam bir fiyat belirleyip satarım.

Tüketiici olarak şöyle bir hakkın var. Parçayı bulmak zorundalar. Tamir etmek zorundalar. Tamir etme masrafını ve parçasının liste fiyatını resmi yazılı olarak iste. Atıyorum 1600TL değil 400TL ise o parça sana yeni bir fırını 400 TL fiyatla vermek zorundalar.
10 sene parça temin şartı var yasa önünde, daha eski modelleri kolayca tersleyebilirler.

Bu gün triyaklı kademe devresini yapmayı planlıyordum ama printerin toneri sıkıntı çıkarınca servisten iade gelen ocağın içini açtım ve daha önce çekmeyi unuttuğum kartın altının resmini çektim. Bu günlük pek vaktim kalmadı ama ilk önce röleleri söküp dışarda test edeceğim. Sonra devre üzerindeki elemanlara bakacağım. Bir tane smd uln2003 var, birde micro işlemci gibi birşey.

20210425_140626.jpg

20210425_140644.jpg

Tak oraya nano devam et :)
Dur bi derdini anlayak yav. Hemen yapıştırdın Arduinoyu. Belki bunda Raspberry Pico deneyecem ne biliyon? :katil2:

Aslında buna nano veya pico her neyse ekleyecen. Zaman ayarı tanımlayacan. Misal yaktıktan 30dk sonra kapat gibi. Dakikayı kullanıcıdan alacak.
Birde buzzer ekleyeceksin zaman doldumu haber verecek.

Noluyo Yaaa :dusun2:
DTCNkLdXcAEg9BI.jpg

Bence NodeMCU ekleyeceksin ve cep telefonundan kontrol edeceksin ocağı. Hanım enginar pişiriyorsa hemen ocağı arıza moduna sokacaksın :D

nodemcu koy telefondan kontrol et :p

Hatta deneyap setinden al ocak üstüne kamera yerleştir. dairenin (tencere vs) dışında görüntü oluşur ise kahve taştı alarmı ver...

Eğer işlemci bozuk değilse bu kart kesin tamir edilir Gökhan. İşlemcinin datasheet'inde GPIO'lara bakarsın, ocağı açınca/kapatınca bir kontrol sinyali çıkıyorsa herhalde işlemci sağlamdır.

Ekler

• R5F21331CDFP-v2.pdf
    516.4 KB · Görüntüleme: 105
6 tane röle var. Hepsini ölçtüm. 5 tanesi röle çektiğinde 000.1 ohm, bir tanesi röle çekince 1.4ohm gösteriyor. Bu 1.4ohm önem arz eder mi?

6 tane röle var. Hepsini ölçtüm. 5 tanesi röle çektiğinde 000.1 ohm, bir tanesi röle çekince 1.4ohm gösteriyor. Bu 1.4ohm önem arz eder mi?
Bu değerler kontak direnci mi? Sorun olmasa gerek, her röle neyi kontrol etmekte ... 4 tanesi elk gözlerini ediyor desem ...

Bu değerler kontak direnci mi? Sorun olmasa gerek, her röle neyi kontrol etmekte ... 4 tanesi elk gözlerini ediyor desem ...
Evet kontak direnci. Benim tahminim 4 tanesi gözleri, 2 tanesi de bu diğer 4 röleyi kontrol ediyor olmalı.

En temelden başlamak lazım. Tüm rezistanslar ısınıyor mu?

CP03, 06 ve 08 kond leri ölçüp değiştirirmisin veya elinde varsa diğerlerini de ölç ve değiş.

En temelden başlamak lazım. Tüm rezistanslar ısınıyor mu?
Abi şöyle;
İlk arızalandığın da tüm rezistanslar ısınıyordu. Gözle kızardığını görebiliyordum. Ocağın sorunu bir yanıp bir sönmesiydi. Kafası karışmış gibi yani.

Sonra ben bunu elimden birşey gelir mi diye açtım, röle bacaklarına dışarıdan 12v verip ölçtüm. Bu ölçümleri yaparken rölelerden birine 12v probu dokundurduğum da bir yerden çok küçük bir duman bulutu çıktı. Büyük ihtimalle şu küçücük diyotlardan biri yada tr lerden birini yaktım. Ondan sonra hiç çalışmadı cihaz.

O yüzden rezistansların sağlam olduğuna eminim.

CP03, 06 ve 08 kond leri ölçüp değiştirirmisin veya elinde varsa diğerlerini de ölç ve değiş.
Oradaki smps devrenin tek amacı anladığım kadarıyla diğer ikinci karta 5v üretmek. Orayı test ettim 5v çıkışı var. O yüzden ünlü bir abimizin "çalışıyorsa kurcalama" tezinden yola çıkarak ellemeyeceğim :katil2:

Uln ve işlemcinin vcc ile gnd pinlerinde kac volt dc var?
Vaktim kalmadı. İşbaşı yaptım artık.
Ama kartı yanımda getirdim. Buradaki UT89XD multimetre ile diyotları ve tr leri kontrol etmeye çalışacağım. Senin sorunu yarın cevaplayabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back