Zanussi Elektrikli Ocak Arızası

Bir kısa devre sorunu var ise muhtemelen 5 volt 3.3 volt kac volt kullanılıyorsa voltaj regulatoru yanmış olabilir. Islemci devresinde genelde 5 volt yada 3.3 volt 100 - 150 ma lik smd regulatorler kullanılır.

Bu tür noktalara yoğunlaşmak voltaj takibi yapmak yararlı olabilir.

Resimde işaretlediğim diyot kesin arızalı. Tüm diyotları ölçtüm, bir tek bu diyor çift taraflı akım geçiriyor. Zaten hafif duman çıktı dediğim bölgede burasıydı. Yalnız diyotların hiç birini okuyamıyorum. Nasıl tespit edeceğim değerini bilmiyorum.

Bunu değiştirirsem tahminime göre ilk arızalandığı konuma dönecek. Yani bir yanıp, bir sönme olayı.

20210425_155343.jpg

Parca üzerindeki bilgi okuyamıyor ise en mantıklı çözüm o diyotun bagli oldugu devrenin semasini çıkartmak en kotu nereden geliyor nereye gidiyor bakmak. Bu bize fikir verebilir.

Parca üzerindeki bilgi okuyamıyor ise en mantıklı çözüm o diyotun bagli oldugu devrenin semasini çıkartmak en kotu nereden geliyor nereye gidiyor bakmak. Bu bize fikir verebilir.
Devre üzerinde aynı diyotlardan bir kaç tane daha var. Onları ölçerek filan bulunabilir mi?
Diyeceksin ki aynısı olduğunu nereden biliyorsun? Diyotların üzerinde hayal meyal bir yazı var ama küçük olduğu yetmiyormuş gibi birde silik yazıyor ve şeklen hepsi birbirinin aynı görünüyor.

O diyotlar rölelerin clamping diyodudur herhalde. Onların yerine aşağıdaki shottky diyot kullanabilirsin:

Yalnız şöyle bir durum da var. eğer o diyot gitti ise ve sen ondan sonra röleyi çektirip bıraktırdıysan, ULN2003 de gitmiş olabilir işlemci de gitmiş olabilir başka devre elemanları da gitmiş olabilir, çünkü röle bobin akımı kesildiği anda çok yüksek bir voltaj oluşur orada.

O diyotlar rölelerin clamping diyodudur herhalde. Onların yerine aşağıdaki shottky diyot kullanabilirsin:

Yalnız şöyle bir durum da var. eğer o diyot gitti ise ve sen ondan sonra röleyi çektirip bıraktırdıysan, ULN2003 de gitmiş olabilir işlemci de gitmiş olabilir başka devre elemanları da gitmiş olabilir, çünkü röle bobin akımı kesildiği anda çok yüksek bir voltaj oluşur orada.
Tüh geçen hafta direnç netten 0.5A 20V diyot almıştım bozulan nano için. Şimdi bir daha kargo parası vereceğim.

Eğer bu diyotu değiştikten zonra bir önceki arızalı konumuna geri dönerse en azından ben birşey yapmamış olurum.
Boş vaktime denk getireyim de şemasını çıkarayım, öyle daha kolay ilerleriz herhalde.

Karttan söküp lehimlemen kötü mü Gökhan kardeş niye PCB uzerinde işlem yaptın? Bu şekilde daha çok sıkıntı çorap örersin başına ... masrafın da artar maalesef.

Karttan söküp lehimlemen kötü mü Gökhan kardeş niye PCB uzerinde işlem yaptın? Bu şekilde daha çok sıkıntı çorap örersin başına ... masrafın da artar maalesef.
Merdiven altı elektronikçiyim ben. Öyle sök tak uzun iş. Biran önce halletmem lazım :katil2:

Cep telefonunun zoom'un dan yararlanarak sağlam ışık altında diyotu tespit ettim. Üzerinde W1 yazıyor. Bunun karşılığı nedir bilen var mı?

Bir de 1F, 3F gibi elemanlar var. Sigorta diyeceğim ama üç bacaklı bunlar. Transistör mü acaba?

20210425_194106.jpg

20210425_193502.jpg

Son düzenleme:
Şema çıkartmaya çalışırken elamanları da tespit etmem gerekli. Aşağıdaki A8A C kodlu elemana zoom yaptım. Görünüşe göre köşesi erimiş. Muhtemelen bunu da değişmem gedekecek.
20210426_140337.jpg

Araştırmama göre LMUN2211LT1 diye birşey çıkıyor. Aşağıya detaylarını ekliyorum. Bunun bana bulunabilir alternatifini önerebilir misiniz?

A8A C.PNG

A8A C SOT-23.PNG

Bu arada şemayı şimdilik şu kadar çıkardım.
zanussi şema.PNG

Ekler

• LMUN2211LT1G.pdf
    135.9 KB · Görüntüleme: 218
Öncelikle bütün rölelerin clamping diyotlarının sağlam olduğundan emin olmak lazım. Yoksa eğer röle bobinindeki ters EMK, ULN2003 ü bozduysa, ULN bypass edildiği zaman bu sefer işlemciyi bozar.

ULN'yi söküp by-pass yapabilisin denemek için. Veya ULN girişini ölçeceksin.
Öncelikle bütün rölelerin clamping diyotlarının sağlam olduğundan emin olmak lazım. Yoksa eğer röle bobinindeki ters EMK, ULN2003 ü bozduysa, ULN bypass edildiği zaman bu sefer işlemciyi bozar.
ULN2003 ve clamping diyotların siparişini karaköy elektronikten verdim.
Ama şu LMUN2211LT1 transistörü veya alternatifini bulamadığım için sipariş veremedim.
Artık bulsam bile tam kapanma boyunca firmalar yada kargolar kapalı olacağından 3 haftadan önce elime ulaşmaz. O yüzden bu tamir işi biraz aksayacak gibi.

kargolar kapalı mı? Onlara muaf olabilir. Ama ürünü göndecek firma muaf değildir.
Ayrıntısını bilmiyorum abi, bekleyip göreceğiz.
Ama önce şu lmun denen transistörü bulmalıyım.

Aslında normal bir transistörün base ile emiter bacakları arasına iki tane 47 Ohm direç de koysam iş görür ama maceraya gerek yok. İllaki vardır bu transistörün muadili.

20210427_154017.png

Hariçten SMD direnç bağla ve standart MMBT 2222 gibi SMD transistör kullan. Oradaki transistörlerin tek görevi röle bobinini anahtarlamak. Minimum yer kaplasın diye direnci kendi içinde transistör kullanmışlar herhalde.

Hariçten SMD direnç bağla ve standart MMBT 2222 gibi SMD transistör kullan. Oradaki transistörlerin tek görevi röle bobinini anahtarlamak. Minimum yer kaplasın diye direnci kendi içinde transistör kullanmışlar herhalde.
Eğer bulunabilen bir tr ise uzay kasa mantığı ile yapmak istemiyorum. Çünkü ocak ısınınca oralarda ne olur bilemiyorum. Zalım anam yeri geliyor 4 gözü birden aynı anda çalıştırıyor. :katil2:

Gökhan kardeşim ilacın bende yani Sony nin eskilerinde :cheeky1: :dans1:.

Parça adını görür görmez çağrışım yaptı dejavu gibi ... Ama nereden diye hatırlamam zaman aldı. Ta ki şimdi Hekimoğlu nu izlerken geldi.

Büyük kuzenin Sony müzik setiyle uğraştım baya uzun zaman bu ve birkaç dahasini temin edemedim. Şemalar ölçümler filan bunlarla yattım kalktım.

Mhc-881 modelin CD kafa kısmındaki kartta bu ve tersinir olan mun2111 var. Öncelikle Sony servisine başvur şansını dene, Letgo GG gibi sitelerden parça niywtine satanlar veya yurtdışından sipariş veren yerlerle temas edip sırf elemanı getirtebilirsin. Yine de kapanma sebebiyle gecikme olacağı inkar edilemez gerçektir.

Gökhan kardeşim ilacın bende yani Sony nin eskilerinde :cheeky1: :dans1:.

Parça adını görür görmez çağrışım yaptı dejavu gibi ... Ama nereden diye hatırlamam zaman aldı. Ta ki şimdi Hekimoğlu nu izlerken geldi.

Büyük kuzenin Sony müzik setiyle uğraştım baya uzun zaman bu ve birkaç dahasini temin edemedim. Şemalar ölçümler filan bunlarla yattım kalktım.

Mhc-881 modelin CD kafa kısmındaki kartta bu ve tersinir olan mun2111 var. Öncelikle Sony servisine başvur şansını dene, Letgo GG gibi sitelerden parça niywtine satanlar veya yurtdışından sipariş veren yerlerle temas edip sırf elemanı getirtebilirsin. Yine de kapanma sebebiyle gecikme olacağı inkar edilemez gerçektir.
Eyvallah bir araştırayım.
Aslında mun serisi hala bulunabiliyor sanırım. Özdisan da görmüştüm ama tam bana lazım olanı bilemiyorum. Bu eleman alternatiflerini bulmanın bir kolayı olmalı. Benim gibi hobiciler direk işin içinde olmayınca onlarca elemanla haşır neşir olmuyorlar ve elemanları tanımıyorlar.

Timur Hocamın dediği gibi alternatif var direnç ilavesi yap sonuçta role tetiklenecek. Cihaz kartı da camyunlu korumalı ayrı yerde resimlere göre aşırı ısınma durumu yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back