TL071 Yüksek Kalite Düşük Gürültülü Preamp

Spectrum analizerin RMS mi ölçüyor peak mı?
Sen çıkışını RMS olarak 0.32mV olarak ölçmüştün.
0.32/0707=0,452mV olmalıdır.
Referans olarak 1Vp göstermiştim. Sizin referansınız ne ise cihazınızı kaç volta göre kalibre etmişseniz o değeri referans almalısınız.

Ben de aksini iddia etmedim ki zaten.
Yukarda dedim ki...

2979 eklentisine bak
Bu logaritma hesabını ben de karıştırdığım için doğrulayamıyorum.
Güç için farklı gerilim için farklı. Kafam basmıyo.
Devreyi herhangi bir ses kartına yada cihaza bağlamadan ölçmeye çalışıyorum.
Formül hakkında araştırma yapacağım.

Hat Trick Yaptım. Şöyle ki;
Ölçümüne en çok güvendiğim Uni-t ut139c multimetre ile 1V alacak şekilde Audacity programından sinüs sinyal ton ürettim.
Multimetre tam 1V gösterdiğinde Audacity nin ürettiği ton şöyleydi;
20200216_180805.jpg

Sonra bu 1V sinüsü TL071 preamp devreye girdim.
Çıkışından aldığım voltajı da biri analog olmak üzere üç ayrı multimetre ile ölçtüm.
20200216_182403.jpg

Hmm biraz şüphelendim ben bu metottan :D Audacity ile ton üretirken genliği mi değiştirdin yoksa frekansı mı? Sanki frekansı değiştirmişsin, çünkü Audacity'nin varsayılan genlik değeri 0.8 ve bu da tesadüfen sana 1V vermesi çok düşük ihtimal.

Abi işte birinci resim deki ayar ile aldığım değer 1V
Hmm biraz şüphelendim ben bu metottan :D Audacity ile ton üretirken genliği mi değiştirdin yoksa frekansı mı? Sanki frekansı değiştirmişsin, çünkü Audacity'nin varsayılan genlik değeri 0.8 ve bu da tesadüfen sana 1V vermesi çok düşük ihtimal.

Genliği mi değiştirdin frekansı mı?
ikisini de. Genliği 1 Frekansı 1k verdim olmadı. Sonra genliği 0,8 e düşürdüm, sonrada mm de 1v görene kadar frekansı düşürdüm

Voltaj kalibrasyonu için standart bir frekans kullan (mesela 400 Hz, veya AC multimetre artık neyi ölçebiliyorsa). Sadece genlik ile 1V tutturmaya çalış. Neden? çünkü multimetrelerin ölçüm hatası frekansa göre de değişir, o yüzden en azından onu standardize edersen bir hata kaynağını ortadan kaldırmış olursun.

Bu devreyi biraz adam etmek için öncelikle C1 ile opamp arasına bir direnç koyuyoruz. Sonra da düşük frekanslar daha iyi geçsin diye C1'in değerini 10 µF yapıyoruz. Sonuç:

2656 eklentisine bak

Görüldüğü gibi böyle yapınca 20 Hz ve 20 kHz arasında ortalama 42 dB gibi bir kazancımız var. Kazanç da en fazla 4 dB oynuyor uç noktalarda.
1580682556673.png

Bu gün can sıkıntısından osiloskop kurcalayayım dedim. Ve kendime bu konuyu seçtim.
Taydin abinin düzenlediği bu şemayı Bread Board üzerine kurdum.
Osiloskop görüntüsü aşağıdaki gibidir.

1608150092538.png

Bu tip devrelerde her zaman neyi ölçtüğünü belirtmen lazım Gökhan. Bir de hem giriş hem de çıkış ölçüldüğünde anlamlıdır. Mesela osiloskobun spektrum penceresini kapat, onun yerine üst taraf CH1 olsun alt taraf CH2. CH1 opamp girişi CH2 de opamp çıkışı olsun. Sinyal nasıl girmiş, nasıl çıkmış bunu görmek lazım.

Bu tip devrelerde her zaman neyi ölçtüğünü belirtmen lazım Gökhan. Bir de hem giriş hem de çıkış ölçüldüğünde anlamlıdır. Mesela osiloskobun spektrum penceresini kapat, onun yerine üst taraf CH1 olsun alt taraf CH2. CH1 opamp girişi CH2 de opamp çıkışı olsun. Sinyal nasıl girmiş, nasıl çıkmış bunu görmek lazım.
Evet çok mantıklı. Ben düşünemedim ikinci kanalı kullanmayı. Bir ona taktım, bir öbürüne :D
Girişinden sinyal alamadım ama bir türlü. alsam koyacaktım. Bread board üzerinde olduğundan mıdır nedir dümdüz çizgi çıkıyor abi. Sanki sabit dc ölçüyormuşum gibi. Ne yaptımsa girişinden sinüs alamadım.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back