Yeni güç kaynağı projesi.

Şimdi işte o sınırı belirleyeceğiz, biraz osiloskop öğreneceksin. Şimdi çıkış voltajını 12V yap. Elektronik yükü 3A ayarla ve çıkışa bağla.

Sonra da osiloskop ile C1 in uçlarındaki voltaja bak. Resmi konuya ekle

Devre çıkış voltajı 12VDC
Çekilen Akım 3A
C1 kondansatöründen osiloskop ekranı görüntüsü böyle geldi.

Her kare 2V ise x 12 kare = 24V. Mean ile örtüşüyor. Hesabım doğru mu?

12v-3A yükte-C1-osiloskop voltaj.jpg

Son düzenleme:
Otomatik ölçümlere şu anda bel bağlama. Bize burada lazım olan değer, bu voltajın en düşük değeri. Onu belirlemek için de osiloskobun "cursor" özelliğini kullan. Yatay çizgiler çıkacak iki tane. Çizgilerden birisini minimum değere konumlandır ve o noktada voltaj ne belirleyelim. O minimum voltajın, 12V un en az 2 V üzerinde olması lazım, yani en az 14 V olması lazım.

Şimdi buradan ben anlayamıyorum. Y1 mi Y2 mi alttaki. Artık hangisi ise, onu belirlemeyi öğreniyorsun.

Buradaki amaç şu: Güç kaynağı çıkışı hangi voltaja ayarlanırsa ayarlansın, C1 üzerindeki voltajın dip noktasının, her zaman ayarlanan voltajın en az 2 V üzerinde olması lazım. Mesela şu anda sen 22 VAC ile test ediyorsun. Çıkıştan 3 A çekerken çıkış voltajını yavaş yavaş arttıracaksın. Ve her seferinde bu 2 V kuralını gözlemyeceksin. Sonra da diyeceksin ki mesela: 18 V alabiliyoruz en fazla. Ondan sonra çıkışa ripple yansımaya başlıyor.

Otomatik ölçümlere şu anda bel bağlama. Bize burada lazım olan değer, bu voltajın en düşük değeri. Onu belirlemek için de osiloskobun "cursor" özelliğini kullan. Yatay çizgiler çıkacak iki tane. Çizgilerden birisini minimum değere konumlandır ve o noktada voltaj ne belirleyelim. O minimum voltajın, 12V un en az 2 V üzerinde olması lazım, yani en az 14 V olması lazım.

@taydin
Alttaki Y2

cursor.jpg

Devre çıkışı 12V Akım 3A

Tamam şimdi yavaş yavaş güç kaynağı çıkış voltajını arttır. Y2 hangi değerde çıkış voltajının 2V üstünde olmaktan çıkıyor belirle.

Otomatiği unut :D öyle bir özellik olabilir, bilmiyorum ama olmadığını varsay :tamam2:

Kürsörleri hareket ettirebiliyorsun. İntensity adjust düğmesi ile. Osiloskobun kullanım kılavuzunu oku, daha ne özellikler var bu cihazda :)

Kürsörleri hareket ettirebiliyorsun. İntensity adjust düğmesi ile. Osiloskobun kullanım kılavuzunu oku, daha ne özellikler var bu cihazda :)

Çıkış 12V 3A.

12.jpg

Bu da çıkış voltajını sona dayadım ama Y2 voltajı üstteki ile aynı görünüyor. Bunu demek istedim.
Ekrandaki verileri güncellemek lazım yani.
121.jpg

Şu anda minimum değer 18V ise, güç kaynağının bu yapılandırması ile çıkışta alınabilecek maksimum voltaj 16 VDC olur. Şebeke toleransını da hesaba katarsak, 14 V olur. 14 V un üzerine çıkıp 3 A çekersen, regülasyonun ortadan kalkma durumu var ve çıkışa da ripple yansıma durumu var.

Şu anda minimum değer 18V ise, güç kaynağının bu yapılandırması ile çıkışta alınabilecek maksimum voltaj 16 VDC olur. Şebeke toleransını da hesaba katarsak, 14 V olur. 14 V un üzerine çıkıp 3 A çekersen, regülasyonun ortadan kalkma durumu var ve çıkışa da ripple yansıma durumu var.
Son aldığım ölçümde sıkıntı olabilir mi?
Çıkış Voltajını köklememe rağmen neredeyse hiç değişmedi Y2 voltajı.

Şu anda minimum değer 18V ise, güç kaynağının bu yapılandırması ile çıkışta alınabilecek maksimum voltaj 16 VDC olur.

EE zaten 16V u geçemedik, bu ölçüm de bunu doğruladı galiba.

Çıkıştan ve Q4 emitterinden de zaten 15.5V - 16V arası 3A yük ve voltaj ayarı sondayken.

Çıkış voltajı sonda 3A yük yeni ölçüm

Alt çizgi Y2

12-2.jpg

Son düzenleme:
Neyse işte, biraz ölçüm konuları, ölçüm hedefleri konusunda biraz kafanda birşeyler oluşmaya başlamıştır. Kafana takılan yerleri hep sor. İyi soru soran için de iyidir sorulan için de.

Bu güç kaynağını iyice test et. Olabildiğince tecrübe kazan. Limitasyonları dahilinde zorla bunu. Mesela sıcaklığı takip ederek 1V da 3A çek (termal kameraya iş çıksın :tamam2:) 16 V da 3A çek. Daha iyi pot alıp onları kullan. Voltaj ve akım ayarı daha düzgün yapılabiliyor mu gör.

Ondan sonra 16V minimum voltajı arttırmak için 3330 uF yerine 10000 uF yap C1 i. Sonra yukarıdaki testleri tekrarla ve yeni minimum voltaj nedir gör.

Aklına gelen herşeyi denedikten sonra da bunun V2 sini ayrı bir konuda yapmaya başlarsın.

Bir ara söylemiştin hangi markaydı o? 10 turluydu sanırım.
Kelvin probu da almak istiyorum, hangisini önerirsin?

Marka olarak alma, fiyat çok yüksek. Çok turlu diye al. Ama çok turlu olmayan kaliteli birşey de bulabilirsen alabilirsin. Özdisan'da Bourns potansiyometreler vardı galiba. İkisini de dene. Çok turlunun da iyi iş görme ihtimali var. Neticede hangi senaryoda deli gibi farklı voltajları peş peşe ayarlayacaksın?

Kelvin probu kendin yap. Ama tabi benim gibi abartmana gerek yok :) Ben 2.5 mm2 çok damarlı kullandım. Elimde o anda olan kablo oydu, yoksa bir avantajının olacağından değil.

Bütün komponentler bulunabiliyor piyasada.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back