Diyot mu, Mosfet mi?

BozBeyaz

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

İki ayrı aküden besleme almak ve birbirlerine izole etmek istiyorum. 10 ampere kadar 12v enerji alabileceğim bir diyot modeli önerebilir misiniz?

Alternatif olarak; diyotun yerine 12-14v aralığında VGS girişi olan bir mosfet kullansam akümü aşırı deşarja karşı koruyabilir miyim? Voltaj 12'nin altına düştüğünde akım geçirmesin istiyorum. Mümkün müdür? Bunun için hangi mosfet modelini kullanmalıyım?

Elektronik konusunda iyi sayılmam, diyot/mosfet tiplerini incelediğimde hangisi benim ihtiyacımı karşılar emin olamıyorum. Konuyla ilgili yardımınızı rica ederim.

Teşekkürler.

Alternatif olarak; diyotun yerine 12-14v aralığında VGS girişi olan bir mosfet kullansam akümü aşırı deşarja karşı koruyabilir miyim? Voltaj 12'nin altına düştüğünde akım geçirmesin istiyorum. Mümkün müdür? Bunun için hangi mosfet modelini kullanmalıyım?

Bu iş için MOSFET daha iyi çünkü diyot çok ısınacak ve enerji harcayacak.

MOSFET 10 Amper geçireceğine göre ısınma miktarı I2.R = 100.R olacak. Yani R=0.01 ohm ise 1W yakacak. Bu değere yakın bir MOSFET gerekiyor (tabi ne kadar düşükse o kadar iyi). IRFZ44N uygun görünüyor ve çok yaygın bulunuyor.

Bunun dışında akü voltajını karşılaştıracak bir referans voltaj lazım. Herhangi biri referans voltaj çipi olur, en yaygını TLV431. Zener diyot bile olur ama gereksiz.

Referans voltajla akü voltajını karşılaştırma işini bir komparatör yapacak. O da herhangi biri olur. Mesela LM393.

Komparatör aküyü yüksek bulursa yüksek voltaj, düşük bulursa 0V verecek. Bu voltaj doğrudan MOSFETi sürebilir diye düşünüyorum. Süremezse bir bipolar transistörle çözülür.

Bu iş için MOSFET daha iyi çünkü diyot çok ısınacak ve enerji harcayacak.

MOSFET 10 Amper geçireceğine göre ısınma miktarı I2.R = 100.R olacak. Yani R=0.01 ohm ise 1W yakacak. Bu değere yakın bir MOSFET gerekiyor (tabi ne kadar düşükse o kadar iyi). IRFZ44N uygun görünüyor ve çok yaygın bulunuyor.

Bunun dışında akü voltajını karşılaştıracak bir referans voltaj lazım. Herhangi biri referans voltaj çipi olur, en yaygını TLV431. Zener diyot bile olur ama gereksiz.

Referans voltajla akü voltajını karşılaştırma işini bir komparatör yapacak. O da herhangi biri olur. Mesela LM393.

Komparatör aküyü yüksek bulursa yüksek voltaj, düşük bulursa 0V verecek. Bu voltaj doğrudan MOSFETi sürebilir diye düşünüyorum. Süremezse bir bipolar transistörle çözülür.

Çok teşekkür ederim.

Diğer argümanları kullanmadan mosfet'i sürekli açık tutmak için ne yapmam gerekir? S ve D bacaklarına + kutbu girip G'yi de direk +'ya bağlasam olur mu?

Arkadaşın yapmak istediğine göre komparatör olsa bile mosfeti doğrudan kullanmak mantıklı değil gibi sanki... Aku nun biri 12 V biri 14 V olsa, 14 lük aküden 12lik aküye doğru akım akacaktır.

Bu gibi işler için özel mosfet sürücü entegreler var ama Türkiyede yok gibi... Bu nedenle ne kadar mantıksız olsada diyot kullanmalısın...

Şu şekilde çalıştırsam hem aküleri birbirinden izole etmiş hem de hepsini birlikte kullanmış olurum değil mi?

Ekler

• resim_2020-10-05_193046.png
    resim_2020-10-05_193046.png
    29.6 KB · Görüntüleme: 143

@BozBeyaz yukaridaki başlıkta sorularına cevap bulabilirsin.

İllaki devre isteniyorsa bu devre için sigorta, fan ve soğutucu metaller de eklemeniz gerekir.

mbr2045 diyot bağla. soğutucu da kullan.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back