Hurdalıktan atölyeye, günün ganimetleri!

Sercan

--
Zaman zaman değişik başlıklar altında paylaştığım, bit pazarı ya da hurdacı gibi yerlerden tedarik ettiğim malzemeleri bundan sonra sadece bu başlık altında paylaşacağım. Bugüne kadar osiloskoptan, güç kaynağına pek çok ürün buldum. Hatta bazıları atölyemde sıfır satın aldıklarımın yerine geçti. Bakalım bundan sonra bu macera nasıl devam edecek...

En son şunlara denk gelmiştim:

Bugün ise fena sayılmayacak bir gündü. Günün ganimetlerini aşağıda listeliyorum.

Sony Play Station Portable, PSP-3004 - Bende joystick tuşu bozuk PSP-1004 var. Bunun ise pili ve pil kapağı yok. Benim cihazın pilini taktım, yazılımı güncelledim sorunsuz çalışıyor. Üstelik içinde 4GB hafıza kartı da mevcut.

IMG_20201116_195257.jpg

IMG_20201116_193953.jpg

Cisco System 2.4 GHz access point, AIR- AP1242G-E-K9 . 48V 380mA adaptörü olması gerekiyor ama bulamadım. Cihaz çalışıyor mu henüz bilmiyorum.
IMG_20201116_193934.jpg

IMG_20201116_193921.jpg

ve günün bombasını sona sakladım. Tektronix P6021 AC akım probu! Bunu da henüz test etmedim.

IMG_20201116_193911.jpg
IMG_20201116_193845.jpg

Sana göre değil buralar @Endorfin35+. İzmir de çok iyi malzemeler bulabileceğin hurdacılar var. Anla durumu, o kadar sana göre değil ki ben oraya hiç gelmeden biliyorum oradaki hurdacıları sen bilmiyorsun :D

Belki biliyorumdur :cheeky3: Yolun düşerse haber et burdaki hurdacıları gezdireyim seni. Ciddiyim bu arada. :)

Aslında pandemiden dolayı ben burada da o kadar gezmiyorum, 1-2 yere uğrayıp uzaktan sohbet edip ayrılıyorum. İki amcam orada yaşıyor genelde tatil dönüşlerinde onları ziyaret etmek için bir geceliğine uğruyorum. O tarafa gelirsem fazladan bir iki gece ayırırım gezeriz neden olmasın.

E o zaman denk geldiğin ganimetlerini teşhir et de konu şenlensin :D

Gezmiyorum ki... Ama bir iki sağlam yer biliyorum. Tamircilik yaptığım dönemde gezerdim. En baba ürün olarak zamanında (10 yıl olmuştur) projeksiyon almıştım. 640x480 çıktı bir iki hevesle film izledim attım bir köşede duruyor.

Aslında İş dönüşü her akşam hurdacının önünden geçiyorum ama havalar erken kararmaya başladığı için kapalı denk geliyor. Günler uzasın bir uğrar bir iki resim çekerim senin için.

Son düzenleme:
1605550013770.png

Bu resmi buldum internetten. Burası component ve tv ağırlıklı ama hurda fiyatına... Burda. 5-10tl gibi bir paraya 2000 adet diktörtgen led almıştım. Oda bir köşede duruyor. Ölmeden önce spectrum analizör yapacam. :)

Benim hurdacıdan yana şansım hiç yok. Antalyadaki hurdacılar uyanık geçiniyor. Elimi neye atsam bişey zannedip yüksek fiyat çekiyorlar. Bir kaç sefer gittim baktım olmayacak birdaha da uğramadım.

Onu burada da çok yapıyorlar. Geçen sene bir kompresör sordum adam yenisinden yüksek fiyat çekti. Başka yere bakacaksın muhtemelen uğraşmak istemiyordur, yüksek fiyata tutturursa da atıyor cebine.

Benim tanıdığım bir iki yer var para vermeden aldım bunları bir öncekileri.

ben Malatyadayım bura o yönden en rezili, ne düzgün bir bit pazarı var ne düzgün bir hurdacı var. Birde bizim esnaf çok çirkef zerre pazarlık yapmıyorlar kafayı bozarsın karşılarında o yüzden ufak tefek şeyleri bile internetten alıyorum kazanmasınlar.

Burada öyle sağda solda tek tük değil hurdacılar. Bunların sanayi sitesi gibi bir alanı var. Hepsi bir yerde. O yüzden biri ne yaparsa hepsi aynısını yapıyor. 10tl lik bir mal için "cebime 10tl gireceğine hiç girmesin" deyip 50tl fiyat çekiyorlar.

Bu hafta sonu çalışır durumda 14.4V orjinal dewalt şarjlı matkap aldım. Kozmetik olarak iyi durumda değil ama mekanizma sağlam sayılır azcik ilgi lazım. 150tl verdim, şimdi pahalı almışım diyorum ama ilk seferin kusuru olmaz ne yapalım :) Sanırım bundan sonra bit pazarı müdavimi olurum.

Geçen gün yaptığım hurdacı ziyaretinden.

YAMA AT-6015K Pop Perçin Pensi Pistonlu 5 MM 720 KG (henüz denemedim)

IMG_20201206_150127.jpg

Kumtel KF-3125 Mini Fırın. Alt-üst rezistanslı. Kitapçığında ya da üzerinde en yüksek sıcaklıkla ilgili bir değer yazmıyor. 240'dan sonra max demiş. En yüksek ayarı 300 derece civarında olması lazım. Bunu kartları fırınlamak için kullanmayı deneyeceğim.

Baktım olmuyor hanımla kavga ettiğimde kendime balık, börek filan pişirmek için kullanırım. :D

IMG_20201206_150109.jpg
IMG_20201206_152041.jpg

Bir de bir parça çapı 0.9 mm olan tel aldım. Trafolarda kullanılan izolasyonlu kablo. Daha önce şurada konuştuğumuz şebeke akımını ölçmek için kullanılan aparatın 3D yazıcı yardımı ile klonunu yapmak istiyorum. Kabloyu buradaki 10x kademesini yapmak için kullanmayı düşündüm.

Yalnız 0.9 mm çapı olan kablo ile kaç amper limiti olur bilmiyorum, internette hazır bir tablo da göremedim. Bu işin matematiği nedir?

IMG_20201206_153635.jpg

Yalnız 0.9 mm çapı olan kablo ile kaç amper limiti olur bilmiyorum, internette hazır bir tablo da göremedim. Bu işin matematiği nedir?

Evlerdeki priz tesisatında kullanılan kablo ile aynı kesite sahip bu. Yani prizden enerji alabilen herşey için uygun.

Evlerde 2.5 mm çok telli bakır kablo kullanılmıyor mu?

• Haha
Reactions: 333

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,655
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back