Gcode dairesel çizim hatası

kerem89

Üye
Merhaba bir süredir 2.5 eksenli bir cnc ile uğraşıyorum. Cncnin gcode u okuyan ve motorlara komut gönderen kodu kendim yazdım ancak bir sorun var. Gcode u inkscape programı ile çıktı alıyorum ama yuvarlak olması gereken yerlerde yuvarlağı düz çizgiler yani G1 komutu ile oluşturduğu için bazen bir eksenin diğer eksen hiç değişmeden 5mm bile dümdüz gittiğini görüyorum. Bu hatayı gcode dosyasında buldum acaba inkscape programında hassasiyeti arttırmak mümkün müdür. Birkaç başka programla da denedim gcode u aynı şekilde çıkartıyorlar. Nasıl yuvarlar çizerken düz çizgiler oluşmasını engelleyebilirim? Teşekkürler!

Doğrudan yardımcı olacak tecrübem yok. İstersen gcodu nu ekle, koddanmı yoksa yazılımdan mı kaynaklı bakalım?

daire olmamış :)

1609674548913.png

1609674606113.png

Şöyle düşün. 10mm uzunluğunda bir düz çizgi oluştur. CNC sisteminde dene gerçekten 10mm mi oluşuyor? 10mm değilde 100mm oluşuyorsa çözünürlüğü beğenmemen gayet normal

Makinanın resmini de atarsan mekanizmaya göre de fikir verilebilir. Eksen millerinde aşırı boşluk falan olmasın (backlash) ?

bence sorunun kodda değil. step atlama desem vektörler kapanmazdı, o zaman algoritmanda sorun olabilir.

Çapraz ilerlemeler için bir algoritma vardı. epey zaman oldu unuttum şimdi adını biraz atıyorum ama "braham" gibi bir şeydi. .

0,0 dan 5,10 a giderken x ve motorlarının stepleri orantılı atmasını sağlıyordu. x 1 step atarken y 2 step atıyordu. Buralarda bir sorun olabilir gibi geldi bana...

• Beğen
Reactions: nt
Çapraz ilerlemeler için bir algoritma vardı. epey zaman oldu unuttum şimdi adını biraz atıyorum ama "braham" gibi bir şeydi. .

0,0 dan 5,10 a giderken x ve motorlarının stepleri orantılı atmasını sağlıyordu. x 1 step atarken y 2 step atıyordu. Buralarda bir sorun olabilir gibi geldi bana...
bende bu orantıdan şüphelendim ve gcode un hassasiyetini dediğiniz gibi orantılı arttıracak bir kod yazdım bunda da sonuç çok değişmedi

Bresenham mış... Yine destekli atmışım :) Bu kadar uğraştığına göre muhtemelen konuyu biliyorsundur. Yinede göz atmanı tavsiye ederim.

teşekkürler uygun olduğum bir zaman inceleyeceğim ama benim anladığıma göre kodu ortantılı bir şekilde hassasiyetini arttırsam bile yeterli olmuyor yani tırtıklar artıyor sadece ve mükemmel bir şekilde çapraz çizgi çizemiyor

Düzgün çalışıyor olsaydı en azından çıktın benim görüntülediğime yakın olurdur. Arada çok fark var. Basit çapraz çizgiler dene sonra olayı karmaşıklaştırırsın. Donanım olarak ne kullanıyorsun? arduino gibi bir şey mi? Arduino için GRLB var onada göz atabilirsin.

• Beğen
Reactions: nt
Düzgün çalışıyor olsaydı en azından çıktın benim görüntülediğime yakın olurdur. Arada çok fark var. Basit çapraz çizgiler dene sonra olayı karmaşıklaştırırsın. Donanım olarak ne kullanıyorsun? arduino gibi bir şey mi? Arduino için GRLB var onada göz atabilirsin.
evt arduino kullanıyorum ama daha sonra programı özelleştirmeyi planladığım için grbl ye hiç bulaşmadım. Yani sıradan bir cnc olarak kalmasını istemiyorum ve grbl ye şuanki cnc yi uydurmak için biraz alışveriş yapmam gerecek sanırım teşekkürler.

benim anladığıma göre kodu ortantılı bir şekilde hassasiyetini arttırsam bile yeterli olmuyor yani tırtıklar artıyor sadece ve mükemmel bir şekilde çapraz çizgi çizemiyor

Matematiksel olarak çıktı basamaklı olur. Ancak motoların ivmelenme zamanları basamakları yumuşatır ve sonuç mükemmel gibi olur.

@kerem89
Tam anlayalım.
Phyton kodun arduino ya gcode gönderiyor.
Arduinoda da gcode yorumlamak için kendi yazdığın kod çalışıyor.

Böyle ise öncelikle Gcode'un arduino'ya tam eksiksiz gittiğini kontrol etmeli. Arada bazı gcode satırları işlenmez-atlanırsa gönderdiğin resime benzer bir görüntü olur.

Burada sorun yoksa arduino üzerindeki koda odaklanmak gerek.

Lineer, dairesel enterpolasyonlar için nasıl bir algoritma kullanıyorsun. Rampalama vs.? Doğru kodlandı mı?

Benim de PCB kazıma amaçlı yazdığım bir Gcode yorumlayıcısı var. 32f4disco üzerinde çalışıyor. Sadece g0-1-2-3 destekli.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back