0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Malesef sadece 1 tane LM741 çıktı. Bu durumda sırf denemek için de LM741 almak niyetinde değilim. Başka bir yüksek voltajlı opamp bulalım.

TLE2141 Türkiye'de bulunan bir opamp değil. Mecbur başka bir çözüm bulacağız ...

LM358 veya LM2904 olmaz mı? Hem 0V'a çok yaklaşabiliyorlar hem de voltajları yüksek. Özdisan'a bakayım belki daha modern bir opamp bulurum.

Özdisan'da TLE2142 var, yani bizim istediğimizin 2 tanelisi. Ama bu hem SMD hem de paketin içinde 2 tane olduğu için pinler uyumlu değil. Burada amacımız, bu hazır kiti, çok kısıtlı ekipmanı olan bir hobicinin dahi adam edebilmesini sağlamak.

Zaten bu devre revize edildiğinde bence,

2 adet karttan oluşmalı.

1. kart güç katı olup üzerinde uygun köprü diyot , filtre kapasitörü , güç transistörleri ve çıkış terminalleri olmalı.
2. kart ise kontrol kartı olmalı. Bu kontrol kartı şu an kullanılan kart olacak. ( satın alınan kart )

İki kart birbiri arasında kontrol kartı için besleme sağlamalı , kontrol kartıda güç katı için çıkış vermeli.

Güç devresi satın alınan kart üzerinden geçmemeli. O kart buna uygun olduğunu düşünmüyorum. dizaynı gereği 3 ampere kadar kullanılabilir gibi. Biz daha fazlasını düşündüğümüz için onu bu şekilde revize etmek sanki daha mantıklı.

İki adet kartta ground empedansının yükselmesi riski var. Bence tek kart, ama çok geniş yüzeyi kaplayan bir ground plane olursa daha iyi olur. Ama tabi böyle şeyleri deneyerek görmek lazım, öngörüde bulunmak kolay değil.

Evet. Filtre kapasitörü de 10 mF yapabilirsin.
Bu neredeki kapasitör ? 1.mesajda da bahsedilmiyor
Ayrıca @taydın eklediğim pdf deki dosya opamp ı yüksek voltajda çalışmasına fikir verebilirmi ?

Ekler

• Few_Extra_Components_741_Op_Amp_For_High_Voltage_Swing_Applications_Dogra_Electronic_Design_Ap...pdf
    597.9 KB · Görüntüleme: 109
@taydin abi bende ua741 var 4 tane. Deneme yapayım mı?

@taydin abi bende ua741 var 4 tane. Deneme yapayım mı?

26 VAC sargısı ile deneyebilirsin. Aşağı yukarı 42 VDC oluyor opamp'lerin üzerinde. Ama o anda şebeke voltajı yükselirse sınıra çok yakın duruma geliyor. Bir de LM741 veLM741A olması gerekiyor. LM741C ise bu 44 V a çıkamıyor.

@taydin bir önceki mesajımda eklediğim pdf e bakabidinmi ? Fikir verirmi ?

Bu bizim uygulama için çok uygun olmaz diye düşünüyorum çünkü transistörlerin varlığı opamp performansını azaltacaktır. Ben onun yerine opamp'leri ayrı bir besleme ile çalıştırmanın üzerinde duruyorum. Bir devfe ortaya çıkta bakalım değişik senaryoları test ediyorum. Bugün koyarım foruma herkes de fikir belirtir.

26 VAC sargısı ile deneyebilirsin. Aşağı yukarı 42 VDC oluyor opamp'lerin üzerinde. Ama o anda şebeke voltajı yükselirse sınıra çok yakın duruma geliyor. Bir de LM741 veLM741A olması gerekiyor. LM741C ise bu 44 V a çıkamıyor.
Bendeki UA741CN versiyonu. Datasheet de 18v dan yukarısını göremedim. LM741 ile aynı diye biliyorum bunu ama emin olamadım.

ua741.png

Ekler

• ua741.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 191
Her506 diyot uyar mı? Özdisan da var.

her506.png

741C 44 V kaldıramıyor, anında alev alır :D
o zaman özdisanda olan bir opamp bulmak lazım. Ben biraz bakındım ama bulamadım. Hepsini bir araya getirip sipariş vericem. mj15003 de yok

o zaman özdisanda olan bir opamp bulmak lazım. Ben biraz bakındım ama bulamadım. Hepsini bir araya getirip sipariş vericem. mj15003 de yok

Ayrı bir opamp'e gerek kalmayacak gibi duruyor, OPAMP'leri 33 V luk ayrı bir kaynaktan besleyecek şekilde modifikasyon yaptım. Çalışıyor gibi ama daha her senaryoyu test etmedim.

Ayrı bir opamp'e gerek kalmayacak gibi duruyor, OPAMP'leri 33 V luk ayrı bir kaynaktan besleyecek şekilde modifikasyon yaptım. Çalışıyor gibi ama daha her senaryoyu test etmedim.
33v'u nerden bulacağız? 36v dan regülasyon mu yapacağız?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back