0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Her bir faz için bundan bir tane mi yapacağız abi?

Her kademe için bu devreden bir tane daha olacak. Ama bence öncelikle bunu rölelerle yapmak lazım ve çalıştığını görmek lazım. Sonradan triac'a geçersin gene. PCB'de de ikisi için ayak izi koyarsın.

Her kademe için bu devreden bir tane daha olacak. Ama bence öncelikle bunu rölelerle yapmak lazım ve çalıştığını görmek lazım. Sonradan triac'a geçersin gene. PCB'de de ikisi için ayak izi koyarsın.
Valla seni bekliyorum abi. Bu ara yoğunsun herhalde. Ben ezbere girişirsem içinden çıkılmaz hale sokarım :) Sen ne zaman son şema budur deyip verirsen o zaman proteusta çizimini yapıp yol alacağım. Voltaj ve akım ölçerleri de aldım ama lcd ekrana karar veremiyorum. 5110 ekranı var, 4x20 satır ekran var, 0.96" oled ekranlar var. Seçip de birini sipariş edemedim.

Devre şu şekilde. Buradaki opto triac bende var, bir ara denemem lazım.

8336 eklentisine bak

Bu sadece sargıları devreye sokan kısım. Bir de kademe seçimini yapacak devre olacak. Bu kademe seçici devrenin (ve röleli yapılsa da durum aynı) en kritik özelliği, voltaj kademe seçiminde bir histerezis olması, örneğin 5 V veya biraz daha az. Eğer bu histerezis konmazsa ve ayarlanan voltaj da tam sınır değerde ise, kademe sürekli ve hızlı bir şekilde değişir ve çıkış voltajında kademe değişiminden kaynaklanan ani değişimleri olur.
Abi burada 6 numara dan faz giriyor. 1 numaradan opto tetiklenince 4 numara triyakı açıp fazı yüke gönderiyor. Doğru mu anlamışım?

Bu devre trafonun sekonderlerine bağlı olacak Gökhan. Mesela "Neutral" yazan yer sekonderin en dış ucuna, "Hot" yazan yer de ilgili sekonder kademesine bağlanacak.

Bu devre trafonun sekonderlerine bağlı olacak Gökhan. Mesela "Neutral" yazan yer sekonderin en dış ucuna, "Hot" yazan yer de ilgili sekonder kademesine bağlanacak.
Bumudur abi?

Screenshot_20210219-172106.jpg

Peki burada optoları aktif etmek için enerjiyi nereden alacağız ve hangi optonun çalışacağına neresi karar verecek?

Peki burada optoları aktif etmek için enerjiyi nereden alacağız ve hangi optonun çalışacağına neresi karar verecek?

Bu devreleri yaptıktan sonra artık sekonderleri kontrol eden üç tane LED olacak elinde. Onları nasıl işine geliyorsa o şekilde yakabilirsin :)

Bu devreleri yaptıktan sonra artık sekonderleri kontrol eden üç tane LED olacak elinde. Onları nasıl işine geliyorsa o şekilde yakabilirsin :)
Deli Emin bile benden daha akkıllı yav.
Ben neden şu cümleyi kendi kendime kuramıyorum acaba?

IMG-20180127-WA0038.jpg

İlk aklıma gelen tabiki arduino ile kontrol etmek. Çünkü zaten voltajı ekranda gösterebilmek için voltaj modülü almıştım.
Kodlar aşağıdaki gibi olabilir. Tabi bu kodlara Hiterezis de eklemek lazım ama şuan tam kafam basmadı o kısma. Birde bu işi arduino ile yapmak ne kadar stabil olur bilmiyorum. Sanki opamp ile yapılsa daha iyi olur gibi. Ama opampta da simetrik besleme, ekstra elemanlar gibi dezavantajlar var. Kararsız kaldım.

Opto Kodu:
#define opto12 3
#define opto26 4
#define opto32 5

void setup(){
pinMode(opto12, OUTPUT);
pinMode(opto26, OUTPUT);
pinMode(opto32, OUTPUT);

digitalWrite(opto12, LOW);
digitalWrite(opto26, LOW);
digitalWrite(opto32, LOW);
}
void loop(){
if(v_modul <= 12){
   delay(500);
   digitalWrite(opto12, HIGH);
}else if((v_modul >12) or (v_modul <=26)){
   delay(500);
   digitalWrite(opto26, HIGH);
}else if(v_modul > 26){
   delay(500);
   digitalWrite(opto32, HIGH);
}
}

Son düzenleme:
nasıl olsa voltajı göstermek için sonradan bir ardino eklemeyi düşüneceksin. O halde arduino karar versin.... Histeresiz derdi de olmaz.

nasıl olsa voltajı göstermek için sonradan bir ardino eklemeyi düşüneceksin. O halde arduino karar versin.... Histeresiz derdi de olmaz.
Aynı anada aynı şeyi düşünmüşüz ama opamp seçeneğide var. Yani hangisi daha kararlı çalışır emin değilim. :)

Rölelerin bağlantısını yaptım. Aklımda iki soru var.
1) Optonun 4 nolu bacağı röleyi sürebilecek mi? (Resimde röle 12v görünüyor, 5v varsayalım.) Bu bacaktan ne çıkıyor? Pulse mu, Voltaj mı?
2) rölenin diğer ucunu seconderin 0 ucuna bağladım. Kırmız hatlardan takip edilebilir. Bu bağlantı şekli doğru mu?

opto_röle.png

Rölenin bobini ile rölenin kontaktları birbirinden tam olarak izolelidir, o yüzden röle kullanırken optolara gerek yok. Rölenin bobinini basit bir transistör ile sürebilirsin.

Rölelerin bobinlerinin ortak ucunu da AC tarafa bağlamışsın, DC tarafta olması gerekiyor. Mesela ortak ucu 12VDC veren bir yere bağlarsın, diğer uçta da bir NPN transistör olur ve bu transistörü de arduinonun çıkışı sürer.

Bu mudur?
İki pinli soket Arduinonun 5v ta ayarlanacak pinini ve GND pinlerini temsil ediyor.
Karmaşıklık olmasın diye GND hatlarını yine kırmızı ile işaretledim.

röle.png

Son düzenleme:
Yaktın trafonun sekonderini :cheeky5:

Transistörlerin hepsi ON olmayacak, sadece birisi on olacak. Bir de uygun AC voltaj ve akım değerine sahip röle kullanırsan snubber devresine de gerek yok.

Yaktın trafonun sekonderini :cheeky5:

Transistörlerin hepsi ON olmayacak, sadece birisi on olacak. Bir de uygun AC voltaj ve akım değerine sahip röle kullanırsan snubber devresine de gerek yok.
Doğru. 3 ayrı pinden 3 ayrı komut gelecek. :katil2:
Röleleri arduinodan komut edeceğim için DC 5V röle olacak. İşin AC kısmını anlamadım abi?
Bu rölelerin üzerinde genelde çok çeşitli değerler oluyor. Misal elimde bir tane var. 24VDC, 12A 250VAC, 15A 125VAC diyor.
Acık daha açıklarsan konuyu anlayacağımı umuyorum.

Röle üzerindeki işaretlemelerin bir standardı yok. Ama çoğunlukla kontaktların AC voltaj ve AC akım dayanımı ve bobin voltajı veriliyor. 5 V bobine sahip bir röle çok küçük olur muhtemelen, o yüzden 12 V luk veya 24 V luk röle olacak muhtemelen. Sana da fan için 12 veya 24 V lazım zaten, o yüzden bunun için bir sabit regülatör kullanırsın.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back