0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Şimdi biz bu 12-32v sargısını patlatmadan nasıl deneyeceğiz?

Şimdi biz bu 12-32v sargısını patlatmadan nasıl deneyeceğiz?

Onu bağlayabilmen lazım. Daha önceki denemede başka birşey oldu herhalde. İstersen gene aşama aşama git. Önce U1, sonra U2 en son U3.

Onu bağlayabilmen lazım. Daha önceki denemede başka birşey oldu herhalde. İstersen gene aşama aşama git. Önce U1, sonra U2 en son U3.
Bu sefer akımı full kapattım ve çıkışı kısa devre ettim.
Sonra yavaş yavaş akımı artırdım. 3A civarında bu sefer D1047 gitti. Hem de bariz bir şekilde yandı.
İşin ilginç tarafı hemen parmağımı dokundurdum çok mu ısındı diye ama çok hafif ılıktı. yani ılık ile soğuk arasında bir ısı diyeyim.

Hmm akım sınırlama çalışmıyor o zaman. Voltaj minimum kaç volta inebiliyor ayar ile? Birkaç milivolta iniyor olması lazım. Eğer inemiyorsa o zaman pass transistörünün yanmasını açıklar.

Hmm akım sınırlama çalışmıyor o zaman. Voltaj minimum kaç volta inebiliyor ayar ile? Birkaç milivolta iniyor olması lazım. Eğer inemiyorsa o zaman pass transistörünün yanmasını açıklar.
-0.040v a kadar iniyor voltaj abi.

2SD1074 hakkında bilgi bulmak çok zor, bulunan bilgiler de birbirini tutmuyor. Ama bizim devredeki herhalde 12 A lik bir transistör. Kullandığın soğutucu hem çok küçük, hem transistör ile soğutucu arasında silikon izolatör var, hem de hava akışı yok. Yani soğutma çok yetersiz olduğu için muhtemelen aşırı ısıdan yandı transistör. Ben denerken hem çok daha büyük bir soğutucu kullandım, hem transistör ve soğutucu arasında izolatör yoktu (termal macun vardı), hem de soğutucudan sürekli hava geçirdim bir fan ile.

Diyeceksin ki sıcaklığı ölçüyordum 60 °C yi geçmedi. Ama senin ölçtüğün, transistörün hemen yakınındaki havanın sıcaklığı. Eğer bu hava 60 °C ye ulaşmışsa, transistörün yongasının sıcaklığı 150 °C nin çok üzerine çıkmış olabilir. Yüksek akım ile test ederken çok iyi soğutuyor olman lazım ve en azından şu aşamada 3 A akımı da geçmemen lazım.

İstersen TO-3 kılıfında 2N3055 ile dene ve soğutucu ile gövde arasına termal macun sür sadece. İleride 2N3055 leri paralel bağlayınca kollektörler ortak olacak zaten, o yüzden izolatöre hiç gerek yok.

2SD1074 hakkında bilgi bulmak çok zor, bulunan bilgiler de birbirini tutmuyor. Ama bizim devredeki herhalde 12 A lik bir transistör. Kullandığın soğutucu hem çok küçük, hem transistör ile soğutucu arasında silikon izolatör var, hem de hava akışı yok. Yani soğutma çok yetersiz olduğu için muhtemelen aşırı ısıdan yandı transistör. Ben denerken hem çok daha büyük bir soğutucu kullandım, hem transistör ve soğutucu arasında izolatör yoktu (termal macun vardı), hem de soğutucudan sürekli hava geçirdim bir fan ile.

Diyeceksin ki sıcaklığı ölçüyordum 60 °C yi geçmedi. Ama senin ölçtüğün, transistörün hemen yakınındaki havanın sıcaklığı. Eğer bu hava 60 °C ye ulaşmışsa, transistörün yongasının sıcaklığı 150 °C nin çok üzerine çıkmış olabilir. Yüksek akım ile test ederken çok iyi soğutuyor olman lazım ve en azından şu aşamada 3 A akımı da geçmemen lazım.

İstersen TO-3 kılıfında 2N3055 ile dene ve soğutucu ile gövde arasına termal macun sür sadece. İleride 2N3055 leri paralel bağlayınca kollektörler ortak olacak zaten, o yüzden izolatöre hiç gerek yok.
Kendimce aşağı yukarı aynı hesapları yaptım. Mantıken soğutucunun küçük olduğunu ve havanın yetersiz olduğunu düşündüm. Ama sende bunları tasdikler gibi onaylayınca cuk diye oturdu kafamda.
Mantiken 3 amperi de geçmemek lazım dı zaten. Eminim 3 amperde bıraksam uzun süre dayanırdı. Şuanda bu testleri de başarılı olarak kabul edebiliriz sanırım. Yarın arduino kısmın da biraz daha düzeltmeler yapacağım. Sonrası artık beklemek.

Bu arada röleli kademe devresi için ayrı konu açayım diye düşünüyorum. Nette örnek aradım bulamadım. Hele arduino destekli hiç yok. İnsanlar arayınca 30 sayfa içinde kaybolmasın.

Dört gündür devre ile uğraşıyorum. U2 de voltaj okuyamıyorum. Tüm tr leri söktüm ölçtüm geri taktım. Hepsi sağlam.
Üç tane eski opamp, altı tane sonradan aldığım opampları tek tek denedim hiç birinde U2 de voltaj okuyamıyorum.
Aynı opampları U1 de deniyorum, 10.45v var ve yine de opampları kendi aralarında direnç kademesi, kısa devre modu ve diyot modunda ölçtüm, hepsi aşağı yukarı aynı değerde.

Kafam bayağı karıştı ve çok sıkıldım uğraşmaktan. Bir kaç gün ara verdikten sonra sakin kafa ile tekrar bakacağım.

Benim demonte güç kaynağındaki problemi çözmeye çalışıyorum. Devreye 20vac verdiğim de C1 kondansatöründe 13vdc oluyor.
Bunun sebebini bulamadım. Sadece U1 takılı devrede. Onun çıkışında 10v var. MicroCap de 8v göründüğüne göre orası normal sanırım.

@taydin abi, MicroCap dosyasını 20.70vac'a göre ayarlar mısın? Ben yaptım ama doğruluğundan emin olamıyorum.

Ekler

• 0-30v_1.cir
    34.9 KB · Görüntüleme: 100
Benim demonte güç kaynağındaki problemi çözmeye çalışıyorum. Devreye 20vac verdiğim de C1 kondansatöründe 13vdc oluyor.
Bunun sebebini bulamadım. Sadece U1 takılı devrede. Onun çıkışında 10v var. MicroCap de 8v göründüğüne göre orası normal sanırım.

@taydin abi, MicroCap dosyasını 20.70vac'a göre ayarlar mısın? Ben yaptım ama doğruluğundan emin olamıyorum.
Bi dakka yanlış ölçmüşüm. C1 çıkışı 28vdc. Simulasyonda 24vdc görünüyor.

Köprü diyot çıkışı ile normal gnd out çıkışı arasında 9.30vdc var. Bu normal mi?

Doğrultucu çıkışının yük yok iken voltaj değerini şöyle hesaplayabilirsin:

[math]V_{DC} = (V_{AC} - 2) \times \sqrt{2}[/math]
Burada VAC trafonun sekonder voltajı.

Doğrultucu çıkışının yük yok iken voltaj değerini şöyle hesaplayabilirsin:

[math]V_{DC} = (V_{AC} - 2) \times \sqrt{2}[/math]
Burada VAC trafonun sekonder voltajı.

Hesaplanan değer ;
Screenshot_20210414-155357.jpg

Ölçtüğüm değer;
20210414_155821.jpg

Normal görünüyor. Hani 9V idi?

Normal görünüyor. Hani 9V idi?
9V r7 den geçtikten sonra abi. Ölçüyorum, Ölçüyorum sorunu bulamıyorum.
Şuan da ne yaparsam yapayım yük ışığı direk yanıyor. Çıkışta da voltaj olmuyor. Çözemedim gitti.

R7 kac ohm?

Gerilim bir direncten geçtikten sonra bu kadar düşüyorsa ya o direncin değeri çok yüksek yada bacakları iyi lehimli degil yada o dc gerilimin geçtiği hatta bir noktada iyi geçirmeyen bir ek noktası lehim v.s. var.

Direnci olc lehimleri tazele. Sorun direnc ise degistir.

Yük ışığı derken akım sınırlama modunu gösteren LED mi yanıyor?

R7 kac ohm?

Gerilim bir direncten geçtikten sonra bu kadar düşüyorsa ya o direncin değeri çok yüksek yada bacakları iyi lehimli degil yada o dc gerilimin geçtiği hatta bir noktada iyi geçirmeyen bir ek noktası lehim v.s. var.

Direnci olc lehimleri tazele. Sorun direnc ise degistir.
5W 0r47 ohm

Yük ışığı derken akım sınırlama modunu gösteren LED mi yanıyor?
Aynen abi. Direk o kırmızı olarak yanıyor.

O zaman çıkış kısa devre veya çok yüksek akım geçiyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,923
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back