Kuru Film Baskı Devre İçin Lamba Seçimi

Bak mesela delik içi kaplamanın makinası şu. 300 x 400 mm lik PCB yapabiliyor.

1625493905611.png

Bak mesela delik içi kaplamanın makinası şu. 300 x 400 mm lik PCB yapabiliyor.

11772 eklentisine bak
Fiyatları nasıl abi bunların?
Bir tane görüp nasıl yapıldığını anlasak belki bunu da kopyalarız. Çinlilerden neyimiz eksik bizim :D
Bu kaplama işini çok merak ediyorum aslında. Nasıl oluyorda o deliği sıfır çıkıntı ile kaplıyor?
Bir ara video aradım bulamadım bununla ilgili.
Pcbway ile jlcpcb nin videolarında da o adımları hiç göstermemişler. Kopyalansın istemiyorlar herhalde.

UVA şerit LED geldi. 1m boyda satılıyor genel olarak.

IMG_20210706_155556.jpg

Hemen UNIT UT89XD yi çıkardım ve LED kademesinde ölçtüm. Forward voltaj 3.25 V.

Sonra 12 V bağladım. 1 m lik şerit 700 mA gibi bir akım çekiyor.

IMG_20210706_155517.jpg

Sonra spektrometre ile ışık spektrumuna baktım. 395 nm de ışıma yapıyor, yani gerçekten UVA bu LED'ler, mor renkli standart LED değil :)

1625576720344.png

Bunları Gökhan'a göndereceğim dry film denemesi yapması için. Eğer iş görürse bence en güzel şekli bu. Şeritler paralel olarak yapıştırıp dry film'e çok yakın vaziyette koyunca çok uniform bir aydınlatma elde edilebilir.

Aslında hayır ikiside aynı :cheeky1:
Oje kurutucu portatif ters çevirilebiliyor.Hafif.Yukarıdaki Exposure Box sadece PCB için tasarlanmıştı.Oje kurutucuyu ben biraz serigrafi nedeni ile almıştım.

Ben bu iş için @taydin daki gazlı lamba ile deney yapmayı bekledim ama öylece kaldı. Bir ara lambayı bana ulaştırdı ama sanıyorum starter filan da gerekiyordu. Umuyorum bu LED işi daha verimli olur da iyi bir çözüm olur. Artık ben de sıkıldım ne yapacağımı bilememekten.

Ben bu iş için @taydin daki gazlı lamba ile deney yapmayı bekledim ama öylece kaldı. Bir ara lambayı bana ulaştırdı ama sanıyorum starter filan da gerekiyordu. Umuyorum bu LED işi daha verimli olur da iyi bir çözüm olur. Artık ben de sıkıldım ne yapacağımı bilememekten.
Maalesef LED işe yaramaz.Ledlerin ışık şiddeti ve odaklama problemi mevcut.Daha önceki denemelerde sonuç pek alamadım.Bunu retrojen.org da yapan birisi vardı.O da sonuç alamadı.En güzel çözüm mor florasan.

Maalesef LED işe yaramaz.Ledlerin ışık şiddeti ve odaklama problemi mevcut.Daha önceki denemelerde sonuç pek alamadım.Bunu retrojen.org da yapan birisi vardı.O da sonuç alamadı.En güzel çözüm mor florasan.
Uva ışınları camdan geçmiyormuş. Timur abi akrilik levha kullanalım dedi. Siz ne kullandınız?

Ben cam için tarayıcılardan çıkma camları biriktirdim. Bu iş gittikçe tam bir muammaya dönüyor. :oops: :popcorn1:

Camcıdan gidip 30x30 cam kestirdim.Projedeki tüm camlar camcıdan gelme :cheeky1:
İşte belkide ondan ledler işe yaramıyordur.
Deneme yanılma ile bence verim alınabilir.
Belki ışıkların pcb ye uzaklığını 15-20cm yerine 5cm filan yaparsak olur. Uğraşmak lazım biraz.

İşte belkide ondan ledler işe yaramıyordur.
Deneme yanılma ile bence verim alınabilir.
Belki ışıkların pcb ye uzaklığını 15-20cm yerine 5cm filan yaparsak olur. Uğraşmak lazım biraz.
Uzaklığı kısaltmak yerine süreyi ayarlaman daha mantıklı.Yakında kalınca yine homojen dağılımı elde edemiyorsun.Mor ışığı camın arkasından görebiliyorsun.Bu kafaya takılacak bir sorun degil.
Lakin LEDler homojen bir ışık saçılımı yapamıyor.O yüzden filmin her yeri homojen kurumuyor.Fabrikasyon ürünü düzeltme şansımız olmadığı için mantıkı bir seçim sayılmaz.

Sonra spektrometre ile ışık spektrumuna baktım. 395 nm de ışıma yapıyor, yani gerçekten UVA bu LED'ler, mor renkli standart LED değil :)

11827 eklentisine bak
Abi bu testi cam ve elinde bir parça var ise akrilik levha arkasından yapar mısın?
Bakalım dalga boyu azalıyor mu?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back