Best basic 250 watt amfinin hoparlor baglantisi

Öğretmen27

Aktif Üye
Arkadaslar merhabalar. Markasini verdigim amfinin hoparlor baglantisini yaparken watt degerleri nasil olmali nelere dikkat etmeliyiz? Okul oldugu icin hoparlor cok. Bir de bu amfinin arkasinda bir 100v var bir de out cikisi var 4 ohm yaziyor. Bu ikisi arasindaki fark nedir hangi cikisi kullanmaliyiz?

Ekler

• 20210928_221042.jpg
    20210928_221042.jpg
    162.4 KB · Görüntüleme: 233
  • 20210928_221023.jpg
    20210928_221023.jpg
    183.6 KB · Görüntüleme: 249
Hocam bu anfi bir hat anfisi. Mesela buyuk mağazalarda anfi ile hoparlor arasi mesafe uzun olunca ses sinyali yolda zayıflamanın diye yüksek voltaj ile gönderilir. Hoparlor üzerindeki trafo ile uygun değere düşürülür.

Aşağıdaki gibi bir trafolu 100 volt girişi olan hoparlor kullanmalısınız. 4 ohm çıkışı sanırım içindeki trafo öncesi çıkışta verilmiş. Bundan emin değilim.

images (4).jpeg

Hocam bu anfi bir hat anfisi. Mesela buyuk mağazalarda anfi ile hoparlor arasi mesafe uzun olunca ses sinyali yolda zayıflamanın diye yüksek voltaj ile gönderilir. Hoparlor üzerindeki trafo ile uygun değere düşürülür.

Aşağıdaki gibi bir trafolu 100 volt girişi olan hoparlor kullanmalısınız. 4 ohm çıkışı sanırım içindeki trafo öncesi çıkışta verilmiş. Bundan emin değilim.

13719 eklentisine bak
Merhaba Serkan abi. Teşekkür ederim cevabın için. Dediğini İyi anladım.
Serkan abi 100v çıkışını kullanarak trafolu bir hoparlör kullanmazsak ne olur? Hoparlör yanar değil mi? Peki 100 v kullanmamız durumunda amfi de ses kesme problemi olur mu?
Biz her ihitimale karşı 4 ohm çıkışı kullanalım. Watt hususunda nelere dikkat etmemiz lazım? Çıkış 250 watt okuldaki hoparlör sayısı çok bu hoparlörler paralel bağlanıp 250 watt ve üstü mü olması lazım? Biraz detay anlatırsan sevinirim...

Son düzenleme:
100 volt cikisina normal hoparlor bağlanmaz. Yanar.

4 ohm cikisina toplamda 250 watt 4 ohm hoparlor olmali. 25 watt hoparlörden 10 tane bağlayıp 250 watt alirim demek olmaz bu sefer paralel bağlanan hoparlörler omaji tutmayacak.

Hoparlor grubunun seri paralel bağlanarak 4 ohm 250 watt i tutturmak nasıl olur verimli olurmu bilemedim.

100 volt cikisina normal hoparlor bağlanmaz. Yanar.

4 ohm cikisina toplamda 250 watt 4 ohm hoparlor olmali. 25 watt hoparlörden 10 tane bağlayıp 250 watt alirim demek olmaz bu sefer paralel bağlanan hoparlörler omaji tutmayacak.

Hoparlor grubunun seri paralel bağlanarak 4 ohm 250 watt i tutturmak nasıl olur verimli olurmu bilemedim.
Evet doğru bu sefer omaj sorun olacak.
Sizce en sağlıklı kaç adet hoparlör bağlanmalı? Nasıl bağlanmalı ve değerleri ne olmalı?
Yani şunu söylemek istiyorum okulun katlarında hoparlörler var bir şekilde bağlantıyı en sağlık nasıl yapabiliriz? Bu amfinin de tek çıkışı var.
Dediginiz gibi amfi cikisi direkt 4 ohm luk cikisa verilmis

Ekler

• 20210925_112459.jpg
    20210925_112459.jpg
    314.7 KB · Görüntüleme: 255
Son düzenleme:
2 disariya 2 bina icine olsa 4 tane 100 watt 16 ohm hoparlor paralel baglansa nasil olur?
23 Nisan gibi torenlerde buyuk kabinli yuksek watli dusuk ohmlu hoparlorde haricen baglanip o gun idare edilir

Anladığım kadarı ile çok sayıda hoplarlor kullanmak istiyorsun. 5 adet 4ohm hoparloden seri bağlantılı bir grup oluştur. Bundan iki adet yap.iki grubu paralel bağla. Omaj 4 ohm olur.

Anladığım kadarı ile çok sayıda hoplarlor kullanmak istiyorsun. 5 adet 4ohm hoparloden seri bağlantılı bir grup oluştur. Bundan iki adet yap.iki grubu paralel bağla. Omaj 4 ohm olur.
Endorfin35+ yukarıdaki 2 içe 2 dısarıya maalesef yapamıyoruz. Hocayla konuştum. 4 katlı okulda her katta hoparlör var. Dışarıda da 2 tane 100 watt 16 ohmluk hoparlör var.
5 tane hoparlör seri bağanırsa 5*4 20 ohm etmez mi? Bu durumda 2 paralel olsa 10 ohma düşer. Seri bağlantıda watt olayı aynı kalıyor değil mi?
Sizce 4 katlı okula her kata 1 er hoparlör dışarıya da 2 adet hoparlör takılsa bunun watt ve ohm değerleri bağlantıları nasıl yapmamız lazım?

Şu şekilde bina içine 2 seri 1 paralel ile 8 ohm elde ederiz. Dışarıya da 2 adet 100 watt 16 ohm paralel bağlansa 200 watt 8 ohm eder. Aşağıdaki şekil 8 ohm dışarıdaki 2 hoparlör 8 ohm ve paralel bağlanırsa 4 ohm olur. Sizce nasıl fikir?

Ekler

• hop.PNG
    hop.PNG
    15.7 KB · Görüntüleme: 144
Endorfin35+ yukarıdaki 2 içe 2 dısarıya maalesef yapamıyoruz. Hocayla konuştum. 4 katlı okulda her katta hoparlör var. Dışarıda da 2 tane 100 watt 16 ohmluk hoparlör var.
5 tane hoparlör seri bağanırsa 5*4 20 ohm etmez mi? Bu durumda 2 paralel olsa 10 ohma düşer. Seri bağlantıda watt olayı aynı kalıyor değil mi?
Sizce 4 katlı okula her kata 1 er hoparlör dışarıya da 2 adet hoparlör takılsa bunun watt ve ohm değerleri bağlantıları nasıl yapmamız lazım?
Doğru diyon. Yanlış düşünmüşüm.

Degerli ustalarim bugun okula gittim okulun katlarinda 2 ser adet trafolu hoparlor vardi calisiyordu. Bize bozuk oldugunu solemislerdi. Bahcedeki 2 adet 100 watt 16 ohm 2 adet hoparlor arizali onlari siparis edip degistirecegiz.

Degerli ustalarim bugun okula gittim okulun katlarinda 2 ser adet trafolu hoparlor vardi calisiyordu. Bize bozuk oldugunu solemislerdi. Bahcedeki 2 adet 100 watt 16 ohm 2 adet hoparlor arizali onlari siparis edip degistirecegiz.

Hocam,

Arızalı olan hoparlor mu trafo mu yoksa bağlantı noktaları mi? İçini açıp baktınız mı?

Yazik olmuş. Sarılacak gibi durmuyor değil mi? Bunların içini çok iyi bilmiyorum. Yanmissa hurda olmuştur.

Yazik olmuş. Sarılacak gibi durmuyor değil mi? Bunların içini çok iyi bilmiyorum. Yanmissa hurda olmuştur.
Abi internette hoparlör membranı diye geciyor. 16tl ile 50 tl arası. 2 tane sipariş edip lehimleyecem. Driver şeklinde alınırsa en az 200 tl ye mal oluyor. Amfi çıkışının 100 v çıkışını da kapatıcam 4 ohm çıkışından verecem...

Ekler

• mambran.PNG
    mambran.PNG
    152.1 KB · Görüntüleme: 97
Hocam selamlar, benim anladığım 1. Resimde bahsedilen min 4om empedans hoparlör bağlarsınız. Daha düşük 2om takmanız halinde devrede hasar oluşur. Korumalı ibaresi ve iç kartlarında röle görmüyoruz. 250w da max güç limiti, zaten 5 kanal var. Kanal başına 50w takın sınırı geçmemeye bskın kulağınıza küpe olsun.

Hocam selamlar, benim anladığım 1. Resimde bahsedilen min 4om empedans hoparlör bağlarsınız. Daha düşük 2om takmanız halinde devrede hasar oluşur. Korumalı ibaresi ve iç kartlarında röle görmüyoruz. 250w da max güç limiti, zaten 5 kanal var. Kanal başına 50w takın sınırı geçmemeye bskın kulağınıza küpe olsun.
Merhaba Bulent abi. Abi 4 katli okulda her katta 2 adet 6 watt 16 ohm trafolu hoparlor var.
Her kattaki 2 adet hoparlor seri baglansa her katta 32 ohm hoparlor elde ederiz. 4 katta 4 takim olur 4 u paralel baglansa 8 ohm eder.
Disaridaki 100 watt 16 ohm 2 adet hoparlor paralrl baglansa 8 ohm eder. Ic ve dis paralel baglansa 4 ohm eder. Bence boyle baglamislardir.
Watt olayina gelince disarida 100 watt 2 adet paralel 200 watt olur.
Her katta seri baglantida 6 watt olur ve 4 katta paralel baglantida 24 watt eder. 224 watt eder zaten guce yakin ve ses hep yarida sorun olacagini sanmam.
Ben omaj hesaplamada veya empedans her neyse 4 ohm eminim ama watt olayi seri baglantida watt ayni paralel de topluyoruz degil mi? Watt olayinda emin degilim..

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back