MCP4922 DAC Kullanımı

Abi hepsi olmadı ams1117 3.3 ile lm1085 pinout sıralamsı aynı 1117 için benim yaptığım gibi küçük delikli plaketten headere adaptör yaparak kullanırsın en son çare
Yok delikli plaketle işim olmaz. Birtane paralel ams1117 koyarım yanına. Hangisini bulursam onu koyarım. 1085 kullanmamdaki amaç akımının yüksek olması.

Yok delikli plaketle işim olmaz. Birtane paralel ams1117 koyarım yanına. Hangisini bulursam onu koyarım. 1085 kullanmamdaki amaç akımının yüksek olması.
parallemeye gerek yok abi bizim 3.3 tarafında doğru düzgün yükümüz yokki herhangi bir kısa devre oluşmazssa 1085 uzun yıllar çalışır orada

Hallederiz.
Babam geldi. Bir kaç gün bakamayacağım.
Mecbur kuzu kuzu oturuyorum yanında :D

Düzenlemeyi yaptım. Ama sen kendi şemana manuel olarak aktar, hem antrenman olur hem de versiyon uyumsuzluğundan bir sorun çıkmaz.

Şu değişiklikler var:

1) Voltaj referans opamp gitti. Referansı artık DAC üretiyor olacak. Ama voltaj referansının çıkışındaki low pass filtreyi (R34, C16) muhafaza ettim. DAC'ın üreteceği voltaj referansı, orijinal devrede opamp'in ürettiğinden daha az olacak. O yüzden voltaj regülatör opamp'ın kazancının ayarlanması gerekecek. Bu da R44 ve R36 dirençleri ile yapılacak.

2) Akım sınırlama opamp'ini kaldırmışsın, o yüzden akım sınırlama tarafını düzenleyemedim. Onu geri koy tekrar düzenleyelim.

3) DAC'in şasesi GND'ye bağlandı.

4) open drain buffer'ların power pininin ismini V3.3 yaptım. Böylece artık onlar doğru besleme voltajına bağlanmış oldu, ayrıyeten iletkenlerle bağlamaya gerek yok.

17268 eklentisine bak
Aşağıdaki gibi düzenledim devreyi.
Akım sınırlama opampını koydum tekrar.
v3.3 pinleri nasıl ayarladğını anlayamadım. Birde vref'lere 4096 yı nereden alıp bağlayacağımı anlamadım.
dac_şema.png

Ekler

• Yeni KiCad.zip
    31.5 MB · Görüntüleme: 49
Muhtemelen ben yanlış anlamış olabilirim ama bu hoca 4 bitlik bir dac'ın 0-5v arasında en fazla 16 farklı değer alabileceğini söylüyor.
Biz nasıl 4096 farklı değer alabileceğimizi hesapladık?

Screenshot_20220511-013036.png

Referansı ve akım sınırlama opamp'ini düzenledim. Komponentleri de tekrar numaralandırdım. Ayrıca DAC'ın SHDN pinini de pasif yaptım.

Burada dikkat edilecek husus, referans çıkışındaki kondansatörün DAC'a olabildiğince yakın olması, DAC çıkışındaki kondansatörlerin de opamp'lerin girişine çok yakın olması.

Voltaj opamp'ine DAC çıkışını doğrudan veriyoruz, çünkü DAC çıkışını yüklemiyor. Ama akım opamp'inin girişinde bir gerilim bölücü var ve bunun bir ucu değişen akımla negatife doğru çekildikçe DAC çıkışındaki yük değişiyor. O yüzden oraya bir buffer opamp attım.

1652224576921.png

Son düzenleme:
DAC çıkışında 1 mV çözünürlük elde ediyoruz, ama voltaj regülatör opamp'in kazancı 8 gibi olması gerekecek, o yüzden çıkış voltaj çözünürlüğümüz 8 mV gibi olacak. Eğer bu yeterli değilse o zaman daha fazla bit lazım olacak :)

Babam giderse inşallah biraz odaklanmaya çalışacağım. Benim için eniyisi baskı devresini yapıp bir deneme daha gerçekleştirmek olacak sanırım.

Sadece yukarıdaki devreyi gerçekleştirip çalışır hale getirirsen daha iyi olur. Geri kalan devreler zaten çalışacakları belli.

Şemayı son haline göre düzenledim. Artık çizimine geçeceğim inşallah. Bayramın araya girmesi, babamın gelmesi filan derken motivasyonum çok düştü. Biraz gaza gelmem lazım :)

son_şema.png

Abi ben acemi/orta seviye sayılırım fakat gözüme çarpan noktalar oldu ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır.

1-MCP1501 SHDN PININI DIREKT BAGALAMAK YERİNE 1K DİRENÇ İLE BAĞLAMALIYIZ
2-MCP4922 '' '' '' ''' '' '' '' '' ''
3-U12 Numaralı op-amp'ın çıkışındaki 100pF osilasyona sebep olabilir emin olamadım o kısımdan.

Abi ben acemi/orta seviye sayılırım fakat gözüme çarpan noktalar oldu ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır.

1-MCP1501 SHDN PININI DIREKT BAGALAMAK YERİNE 1K DİRENÇ İLE BAĞLAMALIYIZ
2-MCP4922 '' '' '' ''' '' '' '' '' ''
3-U12 Numaralı op-amp'ın çıkışındaki 100pF osilasyona sebep olabilir emin olamadım o kısımdan.

Direkt bağlamanın burada bir sakıncası yok. Ne zaman pull up veya pull down kullanırsın? Eğer başka bir devre bu pinin durumunu değiştirmesi gerekiyorsa, veya sen geliştirme sırasında o pini boşa çıkarma seçeneği istiyorsan.

U12 deki kapasitörün amacı osilasyonu engellemek. O olmasaydı osilasyon endişesi olurdu.

Direkt bağlamanın burada bir sakıncası yok. Ne zaman pull up veya pull down kullanırsın? Eğer başka bir devre bu pinin durumunu değiştirmesi gerekiyorsa, veya sen geliştirme sırasında o pini boşa çıkarma seçeneği istiyorsan.

U12 deki kapasitörün amacı osilasyonu engellemek. O olmasaydı osilasyon endişesi olurdu.
Abi direnç eklemekteki amacım.

Eğer entegernin başına birşey gelirde kısa devre olursa zamanla shdn pini 5v regülatörümüze ter döktürmesin bu direnç tutsun.

100pF bana çok küçük geldi o yüzden osilasyon olur diye düşündüm.

Eğer entegernin başına birşey gelirde kısa devre olursa zamanla shdn pini 5v regülatörümüze ter döktürmesin bu direnç tutsun.

Bu çok düşük bir ihtimal, ama evet böyle bir ihtimal var. Bir de pull up direnci, girişin kaçak kapasitansı ile birlikte minimal bir RC filtre de oluşturmuş olur. Vcc deki gürültüyü biraz azaltarak girişe aktarmış olur. Aslında teknik olarak gerek yok, ama her seferinde burada pull up koymalı mıyım yoksa koymasam olur mu diye düşüneceğine, koyarsın gidersin.

Bu çok düşük bir ihtimal, ama evet böyle bir ihtimal var. Bir de pull up direnci, girişin kaçak kapasitansı ile birlikte minimal bir RC filtre de oluşturmuş olur. Vcc deki gürültüyü biraz azaltarak girişe aktarmış olur. Aslında teknik olarak gerek yok, ama her seferinde burada pull up koymalı mıyım yoksa koymasam olur mu diye düşüneceğine, koyarsın gidersin.
olabildiğince dirençsiz bağlantı yapmam belki yıllarca sorunsuz çalışacak ama yine de ekliyorum önlem amaçlı.

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back