MCP4922 DAC Kullanımı

Opamp çıkışı ne olacak?
Pottaki 27k dirence gerek kalacak mı?
Dac referans bacakları kullanılacak mı? vs. vs.

Son şemayı yükle Gökhan bir el atayım.

Düzenlemeyi yaptım. Ama sen kendi şemana manuel olarak aktar, hem antrenman olur hem de versiyon uyumsuzluğundan bir sorun çıkmaz.

Şu değişiklikler var:

1) Voltaj referans opamp gitti. Referansı artık DAC üretiyor olacak. Ama voltaj referansının çıkışındaki low pass filtreyi (R34, C16) muhafaza ettim. DAC'ın üreteceği voltaj referansı, orijinal devrede opamp'in ürettiğinden daha az olacak. O yüzden voltaj regülatör opamp'ın kazancının ayarlanması gerekecek. Bu da R44 ve R36 dirençleri ile yapılacak.

2) Akım sınırlama opamp'ini kaldırmışsın, o yüzden akım sınırlama tarafını düzenleyemedim. Onu geri koy tekrar düzenleyelim.

3) DAC'in şasesi GND'ye bağlandı.

4) open drain buffer'ların power pininin ismini V3.3 yaptım. Böylece artık onlar doğru besleme voltajına bağlanmış oldu, ayrıyeten iletkenlerle bağlamaya gerek yok.

1652093798633.png

Hmm bir dakka, DAC'ın referans voltajlarını da bağlamamışsın. VrefA ve VrefB senin aldığın 4.096 V luk referans entegresine bağlanacak.

Düzenlemeyi yaptım. Ama sen kendi şemana manuel olarak aktar, hem antrenman olur hem de versiyon uyumsuzluğundan bir sorun çıkmaz.

Şu değişiklikler var:

1) Voltaj referans opamp gitti. Referansı artık DAC üretiyor olacak. Ama voltaj referansının çıkışındaki low pass filtreyi (R34, C16) muhafaza ettim. DAC'ın üreteceği voltaj referansı, orijinal devrede opamp'in ürettiğinden daha az olacak. O yüzden voltaj regülatör opamp'ın kazancının ayarlanması gerekecek. Bu da R44 ve R36 dirençleri ile yapılacak.

2) Akım sınırlama opamp'ini kaldırmışsın, o yüzden akım sınırlama tarafını düzenleyemedim. Onu geri koy tekrar düzenleyelim.

4) open drain buffer'ların power pininin ismini V3.3 yaptım. Böylece artık onlar doğru besleme voltajına bağlanmış oldu, ayrıyeten iletkenlerle bağlamaya gerek yok.

17268 eklentisine bak
abi 3.3v kaynak olarak gariban piconun üstündekini mi kullanacağız yoksa ayrı bir regülatörümüz var mı.

Eğer yoksa 3.3 ile çalışanlar için 1117 koyalım piconun üzerindeki regülatörü kendisine kullanalım.

Piconun üstündeki regülatör sadece picoyu beslerse işlemcimizin voltajı çevre elemanları çalıştıkça küçük voltaj değişimlerine'de uğramaz

Şu değişiklikler var:

17268 eklentisine bak
En başta yanlış opamp'i kaldırmışım demekki :)
Bu düzeltmeleri ayarlayıp tekrar paylaşacağım.

abi 3.3v kaynak olarak gariban piconun üstündekini mi kullanacağız yoksa ayrı bir regülatörümüz var mı.

Eğer yoksa 3.3 ile çalışanlar için 1117 koyalım piconun üzerindeki regülatörü kendisine kullanalım.

Piconun üstündeki regülatör sadece picoyu beslerse işlemcimizin voltajı çevre elemanları çalıştıkça küçük voltaj değişimlerine'de uğramaz

3.3v kaynağı trafonun 12v sargısından regülatör ile böleceğiz. Piconun 3.3v çıkışını kullanmayacağız.

3v3.png

Abi bu 3.3'ü kullanalım ama picoyu buradan değil 7805'in 5voltundan besleyelim piconun üstündeki regülatörü kullanalım dalgalanma vs. yaşamayalım 3.3 tarafında
Öyle zaten :)

5v.png

DAC'ın voltaj referansının temiz olması önemli, yoksa DAC'ın dijital tarafı çok kritik değil.

Yav böyle şeylere takılmayın. Orada LM1085 yazıyor diye illa o olacak değil. Aynı kılıfta türlü türlü regülatörler var. Elbet uydururuz birini.
Mesela elimde var dediğim LM1085 aslında UZ1085 olarak var. O da olmasa başkasını da buluruz. Hiç sorun değil. :)

Yav böyle şeylere takılmayın. Orada LM1085 yazıyor diye illa o olacak değil. Aynı kılıfta türlü türlü regülatörler var. Elbet uydururuz birini.
Mesela elimde var dediğim LM1085 aslında UZ1085 olarak var. O da olmasa başkasını da buluruz. Hiç sorun değil. :)
Abi hepsi olmadı ams1117 3.3 ile lm1085 pinout sıralamsı aynı 1117 için benim yaptığım gibi küçük delikli plaketten headere adaptör yaparak kullanırsın en son çare

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back