MCP4922 DAC Kullanımı

Başka başka forumlarda senin için yapamaz diyorlar. Bence yaparsın. Uçak paneli yapmış adamsın. yürü beee kim tutar seni... :katil1:
O kadar da boş durmuyorum ya. Yavaşladım sadece.

20220516_144625.jpg

20220516_144643.jpg

O kadar da boş durmuyorum ya. Yavaşladım sadece.

17366 eklentisine bak

17365 eklentisine bak
Abi benim ev sevdiğim kısımı yapmamışssın hatta vidaların altına plastik ringler koymuşssun

download.jpg

Ben olsam o vidaların hepsine bunun m3 olanından takar bütün vidalardaki şaseleri birleştirdim.

Bu ne işe yarayacak zaten bütün elemanlara gnd bağlıyorum dersen inan bilmiyorum bende bunu neden yaptığımı daha doğru olacağını düşünüyorum.

Bu arada minik boya müdahaleleri ile mükemmel bir görüntü ortaya çıkar ama ben bu haline de tamamım çok güzel olmuş görüntüsü

Abi benim ev sevdiğim kısımı yapmamışssın hatta vidaların altına plastik ringler koymuşssun

17367 eklentisine bak
Ben olsam o vidaların hepsine bunun m3 olanından takar bütün vidalardaki şaseleri birleştirdim.

Bu ne işe yarayacak zaten bütün elemanlara gnd bağlıyorum dersen inan bilmiyorum bende bunu neden yaptığımı daha doğru olacağını düşünüyorum.
Sinekten yağ çıkarıyorsun yav :D Keypadin vidasını şaselemek ekstra uğraştan başka bir şey değil. Müzik sistemi yapmıyoruz ki elimizden parazit kapsın. Üstelik vidalar plastiğe bağlı.

En sevdiğin kısım neydi?

Sinekten yağ çıkarıyorsun yav :D Keypadin vidasını şaselemek ekstra uğraştan başka bir şey değil. Müzik sistemi yapmıyoruz ki elimizden parazit kapsın. Üstelik vidalar plastiğe bağlı.

En sevdiğin kısım neydi?
En sevdiğim kısım vidalara gnd taşımak abi delikli plakete yaparken dahi vidanın hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen vidalara gnd taşıyorum.

Eğer 220 besleme yapıyorsam devreme o zaman daha güzel oluyor toprağı alıyorum ve fotoğrafta gösterdiğim gibi tek tel kablo ile palketin 4 tarafını geziyorum çerçeve içine alıyorum yani bide o toprağı vidalarada veriyorum neye yarıyor neye etkisi oluyor hiçbir fikrim yok hep görüyorum söktüğüm cihazların içinde böyle yapıyorlar.
pcb.png

En sevdiğim kısım vidalara gnd taşımak abi delikli plakete yaparken dahi vidanın hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen vidalara gnd taşıyorum.

Eğer 220 besleme yapıyorsam devreme o zaman daha güzel oluyor toprağı alıyorum ve fotoğrafta gösterdiğim gibi tek tel kablo ile palketin 4 tarafını geziyorum çerçeve içine alıyorum yani bide o toprağı vidalarada veriyorum neye yarıyor neye etkisi oluyor hiçbir fikrim yok hep görüyorum söktüğüm cihazların içinde böyle yapıyorlar.
17368 eklentisine bak
Gerekli alanlarda yapılmalı tabi. Özellikle cihaz kasasının metal olduğu durumlarda yapılmalı.
Benim vidalara pilastik pul takmamın tek nedeni, vidaların boyunun uzun olması. Önce M3 somun takmıştım. sonra dedim neden somunları boşa harcayayım ve 3d yazıcıdan plastik somun bastım.

Çizimide bitirebilirsem bayağı bir yol almış olacağım.

pcb_çizim.png

Gerekli alanlarda yapılmalı tabi. Özellikle cihaz kasasının metal olduğu durumlarda yapılmalı.
Benim vidalara pilastik pul takmamın tek nedeni, vidaların boyunun uzun olması. Önce M3 somun takmıştım. sonra dedim neden somunları boşa harcayayım ve 3d yazıcıdan plastik somun bastım.
Benim vidadan somundan yana sorunum yok her ziyarettte 1 poşet doldurup getiriyorum kendime civata somun pul vs. m3den küçük üreten tanıdık olmadığı için m2.5 m2 falan bulamıyorum

Benim vidadan somundan yana sorunum yok her ziyarettte 1 poşet doldurup getiriyorum kendime civata somun pul vs. m3den küçük üreten tanıdık olmadığı için m2.5 m2 falan bulamıyorum
Valla bana lazım oldumu bauhouse dan para verip alıyorum. Öyle pek ucuzda sayımazlar.

Valla bana lazım oldumu bauhouse dan para verip alıyorum. Öyle pek ucuzda sayımazlar.
vida/somun boyutu küçüldükçe fiyat artıyor m3den örnek vereyim.

1 kasa somun aşşağı yukarı 1 ton diyelim.

1ton m3 somun üretim zamanı ile
1ton m8 somun üretim zamanı çok çok farklı.

1ton m8 somuna kılavuz çekmek aşşağı yukarı 4 istasyonlu kılavuz makinesi ile 4 5 saat sürerken aynı sayıda istasyon ile m3de bu süre 10 saat 12 saatleri buluyor

@taydin abi şemadaki 2.2uF kondansatörü yanlışlıkla smd çizmişim. Bunun yerine resimdeki 2.2uF Tantal kullansam olur mu?

2.2u pol.png

2.2u smd.png

Sorun olmaz.

MCP4922 fiyatları uçmuş.
SMD olan 122tl DIP olan 248tl olmuş. @taydin abi dolardan daha fazla kâr ettin sanki. Dolar alsan bu kadar kâr etmezdin. :katil1:

MCP4922 fiyatları uçmuş.
SMD olan 122tl DIP olan 248tl olmuş. @taydin abi dolardan daha fazla kâr ettin sanki. Dolar alsan bu kadar kâr etmezdin. :katil1:
Ben hep böyle hesap yapıyorum.

Elimdeki esp32'leri çinden alırken 4 tane almıştım 15 liradan şimdi 100 oldu satsam mı acaba diyorum.

Sonra asla satmayacağım aklıma geliyor ettiğin kâr neye yaradı diyorum.

Eksik parçalar geldi ve devreyi tamamladım.
Şimdi Enerji vermeden önce DAC için kodlama yapmalıyım. Digital pot için örnek bir kod bulmuştum ama DAC için bulamadım.
Bu DAC'ı nasıl kodlayabilirim?

Şimdilik ihtiyacım olan;
1- Başlangıçta direk 0'a çekmem gerek.
2- 0.1v hassasiyetle adım artırmam ve azaltmam gerek.

Kütüphane içeriği çok basit yazılmış kütüphane kullanmaya dahi gerek yok bence.

Tek anlamadığım bu _asm_ 'nin ne iş yaptığı

dac:
void MCP4922::sendIntValueSPI(int A ,int B) {
int channelA = A | 0b0111000000000000;
int channelB = B | 0b1111000000000000;

digitalWrite(_CS, LOW);
SPI.transfer(highByte(channelA));
SPI.transfer(lowByte(channelA));
digitalWrite(_CS, HIGH);

__asm__("nop\n\t");
//delay(1);

digitalWrite(_CS, LOW);
SPI.transfer(highByte(channelB));
SPI.transfer(lowByte(channelB));
digitalWrite(_CS, HIGH);
digitalWrite(_LDAC,LOW);

__asm__("nop\n\t");
//delay(1);

digitalWrite(_LDAC,HIGH);
}

Ben tam anlamadım nasıl kullanılacağını

Forum istatistikleri

Konular
5,824
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back