Bütçeye göre multimetre tavsiyesi

Hobiye yeni başlayıp ilk multimetresini alan, veya elinde DT830D olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir multimetre tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

1. Değişik markalar altında satılan MY-64. UNI-T UT33+ serisi
2. Aneng AN8009
3. UNI-T UT89X veya UT89XD
4. UNI-T UT139C, Owon B35T
5. UNI-T UT61E+, UNI-T UT89XE
6. UNI-T UT71E, Brymen BM867s
7. Brymen BM869s
8. 6.5 haneli giriş seviyesi masa tipi multimetreler. Rigol DM3068, Siglent SDM3065X
9. 7.5 haneli üst seviye masa tipi multimetreler. Keithley DMM7500, Keysight 34470A
10. 8.5 haneli referans multimetre. Keysight 3458A

Son düzenleme:
İyi de bluetooth dan log alma nasıl olacak? masaüstü bilgisayarda bluetooth yaygın değil. Ancak dizüstü veya cep ile log alırsın, sonra da onu masaüstüne aktarma derdi var. Belki bu logdan dolayı UT139C ile aynı satıra koyabiliriz.
Benim edindiğim 10' eşantiyon bir tablet var.
ben onunla kullanmak için alıyorum bir yandan.

tabii buda bir engel masaüstü makineye veri aktarmak zor.
software zaten mobilde çalışıyor.

varmış PC için software

Fluke mastech listeye eklenebilir.

Hatta öneriler

ısı ayarlı havya ve ekipmanları
Osiloskoplar
Akım ölçerler, pensametreler

için
Başlıkları da açılabilir.

Son düzenleme:
Fluke'lar elektrikçi multimetresi ve fiyat/performans çok kötü. Fluke alacağına al bir BM869s, bütün Fluke'lardan daha iyi tolerans ve çözünürlük var. Mastech hangisi var eklenebilecek?

Fluke'lar elektrikçi multimetresi ve fiyat/performans çok kötü. Fluke alacağına al bir BM869s, bütün Fluke'lardan daha iyi tolerans ve çözünürlük var. Mastech hangisi var eklenebilecek?
mastech benim vardı.
berbat!!!!
komutatörünü tamir etmekten ben yoruldum.
pil canavarı.

geçen gün benim havya konusunda resmininde atmıştım.

Mastech ve Proskit'e de bakalım, listede uygun pozisyona ekleyelim.

Bende 8268 di galiba
Komitatörü 1 kez arızalandı. Onarımını yaptım
Sorunsuz hizmet veriyor.
Pil konusunda ne zaman değiştirdiğimi hatırlamıyorum.
Çok Az pil tüketimi var

Editör bakış açısı ile ben olsam bu listeyi multimetrenin ölçüm hassasiyetine göre oluştururdum. Çünkü her türlü ölçüm aletinin en temel görevi belirli bir çözünürlükte en doğru ölçümü yapmaktır. Mevcut listede basamaklar birbirinden uzak.

Sayım değerleri gerçekçi değil ama örnek olarak:
  • 6000 ve altı sayım cihazların ilk 10'u
  • 6001~12000 arası hassasiyetteki cihazların ilk 10'u
  • ...n miktarda aralık gibi
Bluetooth gibi yan özellikler hatta çoğu zaman bazı temel özelliklerinin birinde olup diğerinde olmaması alt pazarlar oluşturmak için var. Bunları kendi basamağında değerlendirmek lazım.

Bana göre hayatında bir defa 22000 sayım hassasiyete ihtiyaç duyarsın ve o an onu tecrübe etmezsen o hobi seni mutlu etmez. Bir başkası ise sadece basit onarımlar için kullanacağı bir cihaza o parayı vermek istemez. Bu durumlar göz önüne alındığında listelere iş kapasitesi bilgisi de dahil edilmeli.

En güzel yaklaşım, şu iş dalları için 6000 sayıma kadar olan cihazlar yeterlidir ve ilk 10 cihaz listesi şudur, şu amaçlarla kullanılacak işler için 12000 sayıma kadar cihazlar gerekir, şu iş dalları için 22000 sayıma kadar olan cihazlar gerekeri gibi kategorize etmektir.

Yeni başlayanlarda genel olarak gördüğüm bir hata var. Fiyatından dolayı 22000 sayım bir cihaz ile 6000 sayım bir cihazı birbiri ile mukayese etmek istiyor. Yeni başladığı için tabii olarak bu işte ne kadar derinleşecek hangi işler için kullanacaksın sorusunun cevabını kendi de bilmiyor...

Basamaklar gerçekçi olmamakla birlikte örnek liste
0~6000 cihazlar şu işlere yarar.
  1. cihaz
  2. cihaz
  3. cihaz
6001~22000 cihazlar şu işlere yarar.
  1. cihaz
  2. cihaz
  3. cihaz
22000~66000 cihazlar şu işlere yarar.
  1. cihaz
  2. cihaz
  3. cihaz

Amaç dediğin ayrıntıda bilimsel bir liste hazırlamaktan çok, hobiye yeni başlayıp fazla da bilgisi olmayan birisine alacağı multimetre konusunda yol göstermek.

Kendini hiç bilmeyen ve ülkemizde kurun maduru biri olarak düşün. O zaman her yeni başlayana MY-64 tavsiye etmek yeterli, bence "neden bir üst model olan AN8009'e ihtiyacım olsun" sorusunun bir cavabı bu listede yok.

Kendini hiç bilmeyen ve ülkemizde kurun maduru biri olarak düşün. O zaman her yeni başlayana MY-64 tavsiye etmek yeterli, bence "neden bir üst model olan AN8009'e ihtiyacım olsun" sorusunun bir cavabı bu listede yok.
Zamanla onuda veririrz abi.
bence son 3 tane yerine liste uygun fiyatlılar ile genişletilmeli.

şahsen benim paradan yana sorunum olmasa açar googleyi multimetre satın al yazar şöyle 3-5bin olandan alır geçerim.
işimi görmezsse bir kez daha yazar bir 3-5bin daha bayılırım.

@Ahmet konu başlığına göre bu listeye herkes kendi kategorisinde tecrübeye dayalı cevap verdiğinde doğru bir sonuç doğar.

Yeni başlayan biri aldığı ürünle neler yapabileceğini de bilmeli. Bu her kategori için geçerlidir. Örneğin ben 8. sıradaki bir ürünü alırken o kategorideki rakipleri ile olan kıyaslara göre acemice bir tercihte bulunuyorum. Bir başkası 10. ya da 1. sıradaki için aynı acemliği yaşıyor. Hangi seviyede bildiğin önemli değil. Forumun temeli tecrübe paylaşımına dayanıyor. Belki yanlış değerlendiriyorumdur ama benim fikrim bu.

Yoksa 3-5 bin doları öyle harcayabilecak adam dönüp de böyle işlerle uğraşmaz. En azından benim tanığım o imkanlara sahip insanların daha farklı uğraşları var...

Ben de EEVBlog listesindeki gibi, masaüstü ve el multimetrelerini ayıralım derim. Birbirinin alternatifi değiller kullanımda. Çoğu zaman önce el multimetresi sonra masaüstü alınıyor. Örneğin sadece masaüstü pek kullanışlı değil, ona o parayı verecek kişi mutlaka el multimetresi de alacaktır.

@Ahmet konu başlığına göre bu listeye herkes kendi kategorisinde tecrübeye dayalı cevap verdiğinde doğru bir sonuç doğar.

Yeni başlayan biri aldığı ürünle neler yapabileceğini de bilmeli. Bu her kategori için geçerlidir. Örneğin ben 8. sıradaki bir ürünü alırken o kategorideki rakipleri ile olan kıyaslara göre acemice bir tercihte bulunuyorum. Bir başkası 10. ya da 1. sıradaki için aynı acemliği yaşıyor. Hangi seviyede bildiğin önemli değil. Forumun temeli tecrübe paylaşımına dayanıyor. Belki yanlış değerlendiriyorumdur ama benim fikrim bu.

Yoksa 3-5 bin doları öyle harcayabilecak adam dönüp de böyle işlerle uğraşmaz. En azından benim tanığım o imkanlara sahip insanların daha farklı uğraşları var...
Aslında hepimiz elindeki DMM'lerin +- yönlerini yazsak bu konuya okuyanlar için daha faydalı olur.

Bu konudaki amaç EEVBlog'daki gibi her bir multimetrenin özelliklerini sıralayıp karşılaştırmak değil. Eğer dediğiniz gibi kapsamlı bir liste koysak buraya, hobiye yeni başlayan birisinin alta yazacağı ilk mesaj "tamam da neticede hangisini almam lazım?" olacak :katil2:

O yüzden yeni başlayan için en mantıklı yol, eldeki bütçeye göre alınabilecek en uygun multimetreyi belirtmek, o kadar. Hobide ilerleyince o kişi kendisi zaten farklı multimetreleri karşılaştırır ve en uygun yükseltme seçeneğini belirler.

Bende var.
Gördüğüm 2 eksi tarafı var
-Buzzer in tepki süresi geç...
Anlık tepki vermiyor. Sıra ile hızlı pin taramaları yapılamıyor. Bekleye bekleye kısa devre kontrolü yapılıyor.
- Akım hattı üzerinde devre tasarımında hata var. Yolu kalın çizebilirlerdi. Akım taşıyan hat ince, hat üzerinde bir de vida deliği gibi bir boşluk bırakılmış, hangi mantıkla yaptılarsa... Kimi kullanıcılar o boşluğa küçük bir vida takıp, akım hattını güçlendiriyor
Bendeki cihazı hiç ellemedim. Yüksek akimlarla pek işim olmuyor.

Dave in video incelemesi vardı
Brymen bu konuda muhteşem.
Ekteki videoda UNI-T UT61E ile kıyaslanıyor. UNI-T saniyede 40-50 temasa kadar tepki verebilirken, BRYMEN 869S 2600'e kadar sorunsuz tepki veriyor. Datasheet verisine göre tepki zamanı <100 mikro saniye. Yani minimum 10 bin teması yakalayabilmesi lazım teorik olarak.

Başka bir testte Fluke'lar 8-10 civarındaydı diye hatırlıyorum.

Listeye bence güncelde 320TL civarı olan fiyatıyla UNİT 33A+ da kesinlikle eklenmeli. MY64 den kesin daha iyi (ölçüm doğruluklarını listeden kıyaslayarak) sadece sıcaklık, Hz ve Transistör yok ama auto range. Transistör kademesi çok işlevsiz ve çoğu anlamda kullanışsız. Hz için zaten max 20kHz ölçüyor ve kim kullanıyor ki iş alıcı verici yapmaya gelse bu frekans zaten çok düşük kalıyor. Tek eksisi sıcaklık yok AC akım ölçüyor ve auto range.

ANENG e göre kapıştığı noktalar da var geride kaldığı da ona çok bir şey diyemeyeceğim.

Listeye bence güncelde 320TL civarı olan fiyatıyla UNİT 33A+ da kesinlikle eklenmeli. MY64 den kesin daha iyi (ölçüm doğruluklarını listeden kıyaslayarak) sadece sıcaklık, Hz ve Transistör yok ama auto range. Transistör kademesi çok işlevsiz ve çoğu anlamda kullanışsız. Hz için zaten max 20kHz ölçüyor ve kim kullanıyor ki iş alıcı verici yapmaya gelse bu frekans zaten çok düşük kalıyor. Tek eksisi sıcaklık yok AC akım ölçüyor ve auto range.

ANENG e göre kapıştığı noktalar da var geride kaldığı da ona çok bir şey diyemeyeceğim.

MY-64 ile büyük ölçüde örtüşüyor özellikleri, listede MY-64 ile aynı pozisyona ekledim. 4 Farklı modeli var o yüzden jenerik ismini ekledim. Auto range bence çok büyük bir avantaj değil. Ben bir süredir UT-89XD yi kullanıyorum çalışma masasında, voltaj kademesi 60 V da, hiç değiştirmem gerekmiyor ve süper hızlı ölçüm yapıyor :D

Aneng 8009 un birçok özelliği 33+ dan iyi. Count daha fazla, bu başlı başına bir avantaj. NCV standart. Sıcaklık standart. Daha fazla kapasite ölçüyor.

Aneng 8009 un birçok özelliği 33+ dan iyi. Count daha fazla, bu başlı başına bir avantaj. NCV standart. Sıcaklık standart. Daha fazla kapasite ölçüyor.
Aneng de ilginç bir özellik dikkatimi çekti birçok üretici giriş modellerinde 20 ve x10 katlarını range olarak kullanır. Segment arttıkça 40 katları veya 50, 60 katları kullanır. Aneng de adamlar 10 un katlarını x10 alarak range yapmışlar. Diğer cihazlarda hiç rastlamadım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back