Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Abi o menuleri ben hiç kullanmıyorum. Herşey sağ tık menüde var. Ayrıca kısa yollara alıştım.

W : hat çekme (wire)
V : besleme
r : direnç
d : diyot
c : kondansatör
n : npn transitör
Space : cursor ( elindeki kompnent den kurtulma)

Yahu bu falstat simülasyonlarının gösrselleştirmesi çok güzel de o sol yukardaki menu sekmelerini görünce göğsüme öküz oturmuş gibi oluyorum bunu da öğrenmek için saatler harcamak yıldırıcı geliyor.
Ayrıca güzel özelliklerden bazıları;

Mesela direncin üzerinde fare tekerleği çevir anında değer standart değerler ile değişiyor. Özel değer girmek istersen sağ tık edit.

Ayrıca Bir direnç, besleme, kapasitör gibi elemanın değeri için sağtık (edit?) slider seçilir. Değişme aralığı girilir. Sağ tarafta değer değiştirmek için sliderlar oluşur.

Ama yinede sürekli gücten yola çıkarak sürekli güce göre değil de anlık güce göre bir akım limiti belirlemek lazım.

Üç farklı akım değeri var gözönünde bulundurulması gereken gibime geliyor: Sürekli akabilecek akım, MOSFET'in anında bozulmasına yol açacak üst limit, bir de MOSFET'in 5 - 10 saniye süreyle taşıyabileceği, ama ondan sonra gene bozulacağı akım değeri.

Sürekli akım değerine göre herhangi bir koruma prosedürü işletmeyelim. MOSFET'i anında yakacak akım değeri için bir koruma prosedürü işletilebilir. O akım değeri ölçüldüğünde derhak çıkış kesilebilir. Ama akım bu ikisinin arasında ise, o zaman MOSFET gövde sıcaklığına göre gidelim. Mesela MOSFET yongası 175 ℃ de kalıcı hasar görüyorsa, biz gövdede 150 ℃ görünce korumaya sokalım. Buradaki varsayım, bu arada kalan akım değerlerinde daha yonga hasar görmeden biz sıcaklıktan bunu önceden haber alacağız ve böylece gene korumayı devreye sokacağız. Ama işse burada 5 - 10 saniye, neyse sürekli çekilebilecek akımın üstüne çıkıyoruz.

Üç farklı akım değeri var gözönünde bulundurulması gereken gibime geliyor: Sürekli akabilecek akım, MOSFET'in anında bozulmasına yol açacak üst limit, bir de MOSFET'in 5 - 10 saniye süreyle taşıyabileceği, ama ondan sonra gene bozulacağı akım değeri.

Sürekli akım değerine göre herhangi bir koruma prosedürü işletmeyelim. MOSFET'i anında yakacak akım değeri için bir koruma prosedürü işletilebilir. O akım değeri ölçüldüğünde derhak çıkış kesilebilir. Ama akım bu ikisinin arasında ise, o zaman MOSFET gövde sıcaklığına göre gidelim. Mesela MOSFET yongası 175 ℃ de kalıcı hasar görüyorsa, biz gövdede 150 ℃ görünce korumaya sokalım. Buradaki varsayım, bu arada kalan akım değerlerinde daha yonga hasar görmeden biz sıcaklıktan bunu önceden haber alacağız ve böylece gene korumadı devreye sokacağım. Ama işse burada 5 - 10 saniye, neyse sürekli çelilebilecek akımın üstüne çıkıyoruz.
Mantıklı. Peki doğru noktadan doğru sıcaklığı ölçme konusu biraz sıkıntılı. Isı sensörü iyi kalibre olsa bile ancak bağlantı noktasını ölçecektir. Herkesin kullandığı farklı soğutucu tipine göre hepimiz 100c ölçelim. Hepimizin yonga sıcaklığı farklı olacak. Karışık anlattım biraz...

Senin aleti referans alalım. 8 mosfet ve 200w idi değil mi? Mosfetler neydi? Anlık kaç ampere izin veriyor. Voltaj limit nedir.

Bunlar bize yol gösterir.

Bendekinin topoloji olarak yapısını bilmiyorum. İki MOSFET'li 4 gruptan oluşuyor. IRFP250N hepsi. Güce göre bir koruma limiti yok. Tahminim ısıya göre. 12 V 25 A aküyü bağladım ve bir süre 12 V altında 25 A çektim. Sonradan uyarı verip çıkışı kesti, ama baya bir süre çalıştı.

Isı ölçümünde en kötü ihtimale göre bir marj bırakılabilir. Mesela 175 ℃ "absolute maximum rating" ise, 125 ℃ marj konabilir. Veya 150 ℃ konabilir. Yazılımda yapılandırılabilir bu.

75nf75 irf250n den çok daha ucuz ve daha güçlü dez avntajı 75v olması. Hızlı Aç kapa sırasındaki kaçak endüktans nedeni ile ds uçları 75v üzeri görürde mefta olurmu diye korktuğumdan benim şemada snubber var. Ama irf250nin voltajı yüksek olduğundan o daha kaslı...

Ucuza göre gitmekte fayda var. İhtiyacı olan pahalısını seçer.

Bendekinin topoloji olarak yapısını bilmiyorum. İki MOSFET'li 4 gruptan oluşuyor. IRFP250N hepsi. Güce göre bir koruma limiti yok. Tahminim ısıya göre. 12 V 25 A aküyü bağladım ve bir süre 12 V altında 25 A çektim. Sonradan uyarı verip çıkışı kesti, ama baya bir süre çalıştı.

Isı ölçümünde en kötü ihtimale göre bir marj bırakılabilir. Mesela 175 ℃ "absolute maximum rating" ise, 125 ℃ marj konabilir. Veya 150 ℃ konabilir. Yazılımda yapılandırılabilir bu.
Limit olarak değilde özellik olarak deklare edilmiş bir güç değeri yok mu?

Tamam abi mantıklı. Mosfet başına 25w. Ben limit olarak 55W hesaplamıştım. Baya marj koyup garantiye almışlar. 25A çektiğinde Mosfet başına 3.5A gibi nispeten düşük bir akım çekmiş oldun.

O varsayımı yapamayız. Dediğim gibi topolojiyi bilmiyoruz. 8 MOSFET aynı anda devrede olmayabilir, kademeye göre (4A, 40A) ayrı ayrı dörtü kullanılıyor olabilir.

DL3021 8

Bu cihazda çok sayıda mosfet kullanmak şönt dirençleriyle ilgili olabilir mi? Düşük akım çekileceği durumda daha yüksek şönt direnci kullanmak kontrolü kolaylaştırır gibi geliyor bana. Bir taraftan da yük bağlıyken canlı canlı akım ayarı yapıldığında paralel mosfetler devreye sokulup çıkarılabilir mi acaba. Yoksa ilk açılışta akım kadamesi seçiliyor mu?

1671563004849.png

Şimdi yukarıdaki grafik güvenli bölgede 50 için 4,5A akım çekersen 10ms sonra meftayım demiyor mu? O halde tekil mosfet devresi için akımı 5A ile sınırlayalım. Sınırlamaya rağmen 4 Mosfet için 20Amper eder. Yetmez mi?

Gerçi 50V için 5A çok riskli olur. Devrenin bu kısmını kafamda oturtamadım. Mosfet başına 20A gibi tasarımlara gidersek DAC çözünürlüğünü aklıma geliyor. şönt gücü aklıma geliyor.....

Şöyle bir şey saçma mı olur. Girişe bir komparatör koyalım. Voltaj belirli bir değeri aşar ise opamp referan girişini otomatik aşağı çekelim.

21223 eklentisine bak

Şimdi yukarıdaki grafik güvenli bölgede 50 için 4,5A akım çekersen 10ms sonra meftayım demiyor mu? O halde tekil mosfet devresi için akımı 5A ile sınırlayalım. Sınırlamaya rağmen 4 Mosfet için 20Amper eder. Yetmez mi?

Gerçi 50V için 5A çok riskli olur. Devrenin bu kısmını kafamda oturtamadım. Mosfet başına 20A gibi tasarımlara gidersek DAC çözünürlüğünü aklıma geliyor. şönt gücü aklıma geliyor.....

Şöyle bir şey saçma mı olur. Girişe bir komparatör koyalım. Voltaj belirli bir değeri aşar ise opamp referan girişini otomatik aşağı çekelim.
mcu'ya giriş voltajını ölçtürüp güç hesaplaması yapacağız zaten. Bu durumda SOA'yı aşan durumlar için bir formul çıkarır akım ayarını ona göre sınırlandırabiliriz. Güvenli bölgenin dışında ayar yapmaya dahi izin vermeyip, ısınma gibi durumlarda da belirleyeceğimiz sıcaklık-güç ilişkisine göre gücü kontrol edecek şekilde akımı dijital olarak kısabiliriz. Tabii bir yazılım hatasıyla e-yükün kendini intihar etmesinin önüne geçmek için analog bir önlem de faydalı olabilir.

IRFP250N datasheet'te şöyle bir grafik var. Gövde sıcaklığına göre hangi akım değerinde çıkışı kesmemiz gerektiğini söylüyor. Çıkışı kesme kriteri bu olmalı bence.

1671564076169.png

mcu'ya giriş voltajını ölçtürüp güç hesaplaması yapacağız zaten. Bu durumda SOA'yı aşan durumlar için bir formul çıkarır akım ayarını ona göre sınırlandırabiliriz. Güvenli bölgenin dışında ayar yapmaya dahi izin vermeyip, ısınma gibi durumlarda da belirleyeceğimiz sıcaklık-güç ilişkisine göre gücü kontrol edecek şekilde akımı dijital olarak kısabiliriz. Tabii bir yazılım hatasıyla e-yükün kendini intihar etmesinin önüne geçmek için analog bir önlem de faydalı olabilir.
Tamam işte bize bir üst limit lazım. Ona göre şönt değeri, gücü, opamp kazancı vs belirleyelim. Ayrıca 10A desek 4 mos 40A edecek. en küçük akım ayar adımı kötüleşecek....

Bence kas gücüne gidelim. Mosfet başı 2.5A belirleyelim. 80x80 gibi bir pcb 100w 10A bir modül olsun. 200w için iki pcb kullanılsın. Kapasite 20A 200w olsun. Akım adımı da x2 olacaktır. Yada mosfetleri devreye alıp çıkartalım. Ama bunu nasıl yapacaz yin mosfetmi kullanacaz, rölemi kullanacaz?

@taydin, sendeki yükte röle vs varmı? Sesi geliyor mu?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back