Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

1672682070076.png

1672682108069.png

Maşallah bu ne hız? Uyumadan önce analog kısmın testlerini bitireceksiniz sanırım.

Maşallah bu ne hız? Uyumadan önce analog kısmın testlerini bitireceksiniz sanırım.
Bugun bir fırsat yakalayınca bastım pcb yi. Deliklerini delme işi var. Bu hafta yoğun geçecek. Kısmet bakalım. Tasarımın bu bölümü istediğimiz sonuçları verir ise gerisi kolay geliyor....

Bu arada ne yapıyorduk unuttum. Bir hatırlayalım.

İki kanal tasarım yaptık. Mosfetleri 1 + 3 grupladık. Mosfetleri susturabiliyoruz. Ayrıca röle kontrolümüz var.

Tek mosfete yüksek şönt bağladık. Düşük akım çektik. Örneğin 2A ve 1mA yakaldık diyelim. Bu mosfeti ayrı bir adc ve opamp üzerinden okuduk.
Diğer 3 mosfeti beraber çalıştırdık. ve toplam 8A çektik diyelim. tek mosfeti susturduk, üçlüyü devreye aldık. Aynı referansı paylaşıyorlar. üçlüden de 2A çekmek istiyoruz. referansı yazılımla aşağı çektik. hassasiyetimiz kötüleşti. Demekki mosfetleri devreye aldıkça yazılımda ayrı bir hesaplama yapacaz. tüm mosfetleri devreye aldık. 10A çektik... Tamam güzel.

Ne kullandık. ref için 1 dac, 2 opamp, 2 adc, röle dahil 3 out.

Peki iki veya daha fazla modul durumunda ne olacak? ikinci modulu 2+2 kullanmak daha mantıklı. 10-15-20A olacak. Akım okuma için ayrı adc lazım. hımm burayı atlamışım. tühh be :cheeky2:

O zaman ek modül için ek adc +opamp lazım veya mevcut opampın kazancı değiştirilebilir olacak. Modül başına 3-4 io da lazım.

Mevcut 4 kanal adc nin 4 kanalı ısı demiştik. Onu boşa alsak, 2. Modulu +10A olarak devreye alabiliriz. Sonraki modüller için ayrı bir genişleme/ dağıtım kartı ile i2c üzerinden io ve adc+opamp sağlayabiliriz.

Olay burada biraz çetrefilleşti. Yöntemr bir karar vermek lazım. Dijital tasarım ona göre şekillenecek. Ben genişleme imkanı taraftarıyım. Yarın bir gün 1kw yük mü lazım. Hazır proje bağla bağla geç...

O zaman ek modül için ek adc +opamp lazım veya mevcut opampın kazancı değiştirilebilir olacak. Modül başına 3-4 io da lazım.

Mevcut 4 kanal adc nin 4 kanalı ısı demiştik. Onu boşa alsak, 2. Modulu +10A olarak devreye alabiliriz. Sonraki modüller için ayrı bir genişleme/ dağıtım kartı ile i2c üzerinden io ve adc+opamp sağlayabiliriz.

Olay burada biraz çetrefilleşti. Yöntemr bir karar vermek lazım. Dijital tasarım ona göre şekillenecek. Ben genişleme imkanı taraftarıyım. Yarın bir gün 1kw yük mü lazım. Hazır proje bağla bağla geç...
bunu kullanalım abi.

Bir genişleme modülü tasarlasak tahminimce üzerine 16 kanal ekleyebiliriz. 5A+5A düzende 8 ek modül, +10A düzende 16 modül sağlar. Tabi burda bakılması gereken adc lerin i2c adreslemesi... Ben bir bakıyım...

1kw yük için 50V üst limit yeterli gelmeyebilir.
Aslında bir çözüm var ama kodlama tarafında işleri feci halde zorlar. Max11300 diye bir çip var. 12bit 20 kanalı var. Her kanal bağımsız olarak ADC veya DAC olarak konfigure edilebiliyor. Sizin kart başına 1dac, 2 ADC ve 1 sensor deseniz 4-5 kartı birden tek SPI portu ile okur-yazar. Ama kodlama tarafında çok saç baş yoldurur. Buglar bazen mosfetlerin kömür olması ile sonuçlanabilir. 50V 10A başlangıç için ideal bana kalırsa. İkinci modül için SPI yada i2c ile ayrı bir ADC -dac kurulabilir.

Aslında bir çözüm var ama kodlama tarafında işleri feci halde zorlar. Max11300 diye bir çip var. 12bit 20 kanalı var. Her kanal bağımsız olarak ADC veya DAC olarak konfigure edilebiliyor. Sizin kart başına 1dac, 2 ADC ve 1 sensor deseniz 4-5 kartı birden tek SPI portu ile okur-yazar. Ama kodlama tarafında çok saç baş yoldurur. Buglar bazen mosfetlerin kömür olması ile sonuçlanabilir. 50V 10A başlangıç için ideal bana kalırsa. İkinci modül için SPI yada i2c ile ayrı bir ADC -dac kurulabilir.
ben yazarım o entegreye kütüpahne.
fiyat ve tedariği çözsek yeter.

Alternatif mcp3208 var. 8 kanal 12 bit

Daha önce bahsettiğin çip ise baya tuzlu onun fiyatı... Dediğin gibi ikinci modül için bir genişleme yöntemi düşünmeliyiz.

Modulleri genişleme imkanıyla düşünüyorsak birbirleriyle eşleştirme imkanını araştırmak lazım. Her modul için ayrı adc kanalı kullanmak yerine ortalam alan opampla birleştirip tek adc kanalından okuyabiliriz. Moduller yeterince iyi eşleştirilirse yine tek kanal DAC ile sürülebilir.
Bunun için modulleri işleştirmek için bir prosedür belirleriz. Her modulü belli bir standartta kalibre edebilirsek genişlemenin analog sorunu olmaz gibi geliyor bana. Tabi ister istemez modul arttıkça hassasiyet azalacak.

Modulleri genişleme imkanıyla düşünüyorsak birbirleriyle eşleştirme imkanını araştırmak lazım. Her modul için ayrı adc kanalı kullanmak yerine ortalam alan opampla birleştirip tek adc kanalından okuyabiliriz. Moduller yeterince iyi eşleştirilirse yine tek kanal DAC ile sürülebilir.
Bunun için modulleri işleştirmek için bir prosedür belirleriz. Her modulü belli bir standartta kalibre edebilirsek genişlemenin analog sorunu olmaz gibi geliyor bana. Tabi ister istemez modul arttıkça hassasiyet azalacak.
Hassasiyet düşecek o kabulum. Banada Dac bir tane yeter gibi geliyor. Ortalama olma konusunu anlamadım.

Ortalama yöntemi iyimiş. Ama kullanılmayan kartın bağlantısını ortalama girişinden kesmek lazım. yoksa o giriş ortalamayı doğrudan aşağı çekiyor. Bunu ne yapacaz?

Simulasyon

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back