TL071 Yüksek Kalite Düşük Gürültülü Preamp

Aradığınız Beyine Ulaşılamıyor. Yandı beyin.
O zaman biz bu mikrofonu yamyam abinin söylediği gibi balanslayamayız.

Yamyam abi orada devreyi balanslı hale getirmekten bahsetmiyor. Zaten balanslı ile çalışmamıza gerek yok. Şu örneğı düşün balanslı ne zaman gerekir anlamak için:

Bir mikrofon 2 mVpp lik bir çıkış üretiyor. Gürültünün etkisini azaltmak için bu mikrofonun içindeki bir devre, bu 2 mVpp sinyali balanslı hale getiriyor ve bu balanslı sinyal kablo üzerinde yürüyor ve preamp girişine ulaşıyor. Orada balanslı sinyal balanssız hale getirilip yükseltiliyor ve kullanılıyor.

Buradaki devrede buna gerek yok. Mikrofon zaten preamp'ın dibinde. Besleme de muhtemelen pilli olacak, dolayısıyla gürültü etkisi minimal. Balanslıya hiç gerek yok.

Devreyi çiz abi simulasyonunu yapayım. Ama bundan daha basit nasıl olur bilemiyorum. Bu devre baya basit. Çift beslemeyi gereksiz kılmak için takla atılmış ve başarılı olunmuş.

Benim mikrofon böyle. Sesim karşı tarafa az ve gürültülü gidiyor. Oyun kaydı aldığım zaman da dip ses oluyor.
Screenshot_20200204-001606.jpg
Screenshot_20200204-001902.jpg

Aslında kafam da upc1228 li devreyi yapmak var hazır bu devre üzerinden konu açmışken öğrenelim. Sonra upc1228 konusunu açacağım zaten.
Şimdi benim bu mikrofonun balanced olup olmadığını nasıl anlayacağız? 1.5m kabloyu ne yapacağız?

Benim mikrofon böyle. Sesim karşı tarafa az ve gürültülü gidiyor. Oyun kaydı aldığım zaman da dip ses oluyor.
2676 eklentisine bak2677 eklentisine bak

Aslında kafam da upc1228 li devreyi yapmak var hazır bu devre üzerinden konu açmışken öğrenelim. Sonra upc1228 konusunu açacağım zaten.
Şimdi benim bu mikrofonun balanced olup olmadığını nasıl anlayacağız? 1.5m kabloyu ne yapacağız?

Bu mikrofon balanslı değil. Balanslı mikrofonların arkasında ya XLR jack oluyor yada mikrofondan çıkan kablo zaten XLR oluyor. Bunda dip gürültü mutlaka olur, özellikle de kablo uzunsa.

Örnek XLR jack'li dinamik mikrofon:

1580765501943.png

Bu mikrofon balanslı değil. Balanslı mikrofonların arkasında ya XLR jack oluyor yada mikrofondan çıkan kablo zaten XLR oluyor. Bunda dip gürültü mutlaka olur, özellikle de kablo uzunsa.

Örnek XLR jack'li dinamik mikrofon:

2679 eklentisine bak
Abi benim mic de XLR jacklı. Resimde görünmemiş.

Benim stereo XLR mikrofon. Buradaki Jack gibi mi mikrofonun arkasındaki?

IMG_20200204_003529.jpg

İç bağlantıları önemlidir.
Mikrofon kapsülünden çıkan iki uç XLR de direk iki uca bağlı olacaktır. XLR konnektöründen çıkan 1 ve 2 nolu uçlar canlı 3 nolu uç şasedir.
Buradaki şase ucu mikrofonun metal aksamına bağlı olmalıdır. Kapsile bağlı olmaz.
Ayrıca kablonun da 2 canlı bir şaseli olması gereklidir. Haliyle çıkış jakı da 3 uçlu olmalıdır.
Yarın söküp bakayım

Tamam o zaman kablo XLR değil. Uygun XLR kablo yaparsan, ve XLR girişli bir preamp da yaparsan dip gürültü olmadan çok iyi çalışır :)

Tamam o zaman kablo XLR değil. Uygun XLR kablo yaparsan, ve XLR girişli bir preamp da yaparsan dip gürültü olmadan çok iyi çalışır :)
Herşeyi yaparım. Zaten üzerindeki dandik kabloyu da değiştim kalitesiyle. Pc ye girmesi iöin de 3.5mm ye çevirdim. :D
Gaza geldim. Preamp yapacam ama yamyam abinin gazabından korkuyorum :katil1:

Herşeyi yaparım. Zaten üzerindeki dandik kabloyu da değiştim kalitesiyle. Pc ye girmesi iöin de 3.5mm ye çevirdim. :D
Gaza geldim. Preamp yapacam ama yamyam abinin gazabından korkuyorum :katil1:

Ben yapmıştım XLR preamp devresi. Ama uğraşmamak için direkt olarak çok üst seviye bir opamp kullandım ve sorunsuz çalıştı :D

LT1115 mi kullanmıştın abi :D

Yok, Texas Instruments'in INA103 ünü kullandım. Bunun performansı o kadar iyi ki, bunu "transformator replacement" olarak satıyorlar :D Yani senin o Jensen trafolardan daha iyi sonuç veriyor ;)

Yapılıyor abi.
AES EBU standartlarında bile verilmiş.
İşyerinde kullandığımız ECHO LAYLA ses kartı TRS girişli idi.

Evet doğru söylüyorsun. Ben de şimdi hatırladım benim PCI express olan RME kartı vardı. Onun analog balanslı girişleri de TRS idi. Beni bir sürü masrafa sokmuştu kablo yaptırmak için :mad:

Benden korkma. Ben sadece köteklerim.
Ama tekniğe karşı gelirsen SÜRÜNDÜRÜR :katil1:
Yok abi ben direk senden korkuyorum. Çünkü sende öğretmen vasfı yok. İşi çok iyi biliyorsun ama anlatırken karşındaki de en az senin kadar biliyormuş gibi anlatıyorsun. Sonra yanlış bişey yapıncada tekniğe karşı geldin deyip KÖTEK'liyorsun
:katil1: :katil1:

Son düzenleme:
Neyi nasıl yaptığını bilebilebilsem. Köteklemem de yapılanları göremiyorum ki.
@memleket in amplisini yaparken öyle korkuyordu ki, abi şu vida olur mu şurası nasıl olacak şu kablo iyimidir gibi tüm detayları resimle göstermişti bana.
Keza @Mustafa281 ya pire ampliyi yaparken de kaç sayfa dolusu yazmıştık.
Forumdakiler öyle gıbızlanmıştı ki bize LAF bile atmışlardı.
Ama şimdi her iki arkadaşımız da keyfediyorlar :D
@Mustafa281 nın senin verdiğin pcb dosyasını elle çizip kötek yediğini hatırlıyorum :katil1:
Şuan onun devresi birebir elimde ama ben dinamik yada piezo micler kullandığım için iş sıkıntıya giriyor. Yaparız yav doğüşe doğüşe :katil1:

Mikrofonumu söktüm. Resimde görüleceği üzere XL si var R si yok :D
@Mr_YAMYAM abinin dediği gibi balanslama da yapamıyoruz. Çünkü kasanın tamamı plastik.

20200204_161934.jpg
20200204_161949.jpg

Şimdi şu aşağıdaki konnektörlere bak. Senin mikrofonun arkasındaki "XLR Male" konnektör

1580822902533.png

O dinamik mikrofondan gelen siyah ve kırmızı uçları 2 ve 3'e bağla. Yön farketmez. 1 Numarayı da, eğer mikrofon gövdesi metal ise gövdeye bağla. Metal değilse boş bırak. Bu şekilde bağlarsan, ve kablonun diğer ucuna da "XLR Male" konnektör bağlarsan, sonra da bunu bir XLR Preamp'a takarsan minimal gürültü ile çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back