Yeni güç kaynağı projesi.

Bu trafoyu metal kutuya koyup kutu üzerine de bağlantılar için konnektörler koymayı istiyorum.
Nasıl bir metal kutu alayım, çıkış konnektörleri için hangi bağlantı elemanlarını alayım ?

Sanırım büyük bir kutu almam gerekecek fan soğutucu vs için.

Bu tip bir kutu ama bu küçük kalır.
Tüm devreyi buna sığdırabilirsin ama bence acele etme. Her şey açıkta dursun çalışırken. En son toparlarken kutu ayarlarsın.

Opamplar icin soket cikti mi paketten? Onlari dogrudan lehimlemek yerine soket lehimleyip sonra takmak daha mantikli. Olurda bozulursa sokmesi ugrastiriyor. Bazen dandik olanlari lehimlerken isidan da bozulabiliyorlar.

Bu guc kaynagi Korad 3005P'den pahaliya cikti galiba. Kit 200 TL civarinda Banggood'da, kutu 450 TL, trafo 1.000 TL. Korad'i gecen gun bir arkadasa 1850'ye mi ne bulmustuk, almisti. Ama Korad kullanim kolayligi ve 5A olmasi ile avantajli gorundu bana. Buna daha Voltmetre - ampermetre, jack, kablo falan alinacak. Hazir almak daha ucuz galiba. :dusun2:

Maliyet olarak cazip degil, ozellik olarak Korad'in epey gerisinde. Hicbir albenisi kalmamis DIY'in. Onu soylemek istemistim.
Bu tür DIY çözümlerde ucuza çözüldüğünü ben hiç görmedim. Ucuza çözmek için alengirli işlere girmek lazım, çıkma parça kovalamak lazım vs. Onda da harcanan zaman maliyeti düşünülürse yine aynı hesap oluyor. Yapmanın verdiği zevki almak için harcanan para gibi düşünmek lazım bunları bence

Benim DIY proje yapmaktan anladigim ya fahis fiyata satilan ticari bir urunu ucuza maletmek ya da olmayan bir nitelige sahip olmak. Bunlar gerceklesmiyorsa zaman, para, kaynak vb aktarmak mantikli gelmiyor. oun yerine hazir Korad alip yapacagim minnak projelerde kullanmak daha mantikli geliyor.

Benim yaptigim guc kaynagi ise soyle. 2. el UPS aldim. Bu sayede hem kutu hem trafo bedava gibi oldu. Trafa 2x14V /700W. Iki sargiyi ayirip gerilim ciftleyerek 2x30V / 10A guc kaynagi yaptim. SPMS modul kullandim, XL4016 iki adet. Voltmetre - ampermetre aldim iki tane. Sonra elimde olan LM317 - 3055 ile bir de lineer cikis ekledim. Bu sayede simdiki maliyetlerle dahi 1.000 TL'nin cok altinda harcama ile 2x30V /10A SMPS ya da 2x25V / 5A lineer guc kaynagim var. Dezavantaji korad gibi estetik degil. Avantaji cok guclu, cok ucuz.

Maksat öğrenmek olsun
:)

Eksik malzemeleri de almış oluyorum.

Son düzenleme:
WhatsApp Image 2024-02-08 at 17.21.15.jpeg

Soğutucuları da aldım. Ölçüleri: 16x8x2cm, 8x8x2cm, 8x4x2cm, iş görür mü?

Ekstra dan 2 adet yan keski de aldım, mavi yankeskinin ucu kalın diyot ayaklarını keserken kırılmıştı.
Termal macun ve 12 li 0.22mm lik kablo da aldım dupontları yeniden yapacağım.

Son düzenleme:
30124 eklentisine bak

Soğutucuları da aldım. Ölçüleri: 16x8x2cm, 8x8x2cm, 8x4x2cm, iş görür mü?

Ekstra dan 2 adet yan keski de aldım, mavi yankeskinin ucu kalın diyot ayaklarını keserken kırılmıştı.
Pasta ve 12 li 0.22mm lik kablo da aldım dupontları yeniden yapacağım.
İki yan keski ile de bence sadece devre elemanı bacaklarını kesin 1.5mm ttr ya da nya kablo da denemeyin ikisi de kırılacaktır.

Kalın eleman bacaklarını da uç kısım ile değil de dip tarafa yakın şekilde kesmeye özen gösterin yoksa yine kırılabilir

O soldaki mavi PLATO yan kesiye "yan" bakarsan bile kırılacaktır :katil1: O şu anda piyasadaki en adi yan keski, hemen atılması lazım.

Zaten üzerine de devasa harflerle yazmışlar "KORUYUCU GÖZLÜK TAKIN" diye. "Kırılırsa" değil, "kırıldıktan sonra" şarapnel etkisiyle ne olacağı belli değil.

Orta boylu olan soğutucu şuanki devrende iş görür.

20240208_195816.jpg

Kalanlar bunlar, entegreler için 8 li dip konnektör bağlantısı siparişi verdim.

Transistörler ve soğutucuları, fan bağlantısı (sonra da olur), ve entegrelerden sonra denemeye hazır hale gelecek.

20240208_195517_HDR.jpg

20240208_195506.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,026
Üyeler
2,532
Son üye
Tayfun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back