Bilmece bulmaca magnetik alan icinde kosmaca

Şarjlı parçacıkların manyetik alanda hareketiyle sonuca varılır mı? Teori-kanun "manyetik alana dik doğrultuda hareket eden şarja harekete ve manyetik alana dik 3. eksende kuvvet etki eder" değil miydi? Bu durumda bahsedilen koridorda hareket eden telde elektronlara kuvvet etki edip ilk mesajında belirttiğin gibi gerilim oluşmalı.

Bir taraftan da Faraday kanunundaki değişen manyetik alanın indüklemesi vardı. Bu örnekle bağdaştırmaya çalışıyorum, burada bobin yok ama kuvvet yine şarjlı parçacığa etki eden kuvvet.
ben hareket eden telde manyetik akı homojen ve sabit olsa bile gerilim oluşacağını düşünüyorum. aksi halde sabit manyetik alanın içindeki telden akım geçirdiğimizde telin üzerinde fiziksel bir güç oluşmaması gerekir. ama oluşuyor bunu biliyoruz. bu durumda tersi de mümkün olmalı.

ben hareket eden telde manyetik akı homojen ve sabit olsa bile gerilim oluşacağını düşünüyorum. aksi halde sabit manyetik alanın içindeki telden akım geçirdiğimizde telin üzerinde fiziksel bir güç oluşmaması gerekir. ama oluşuyor bunu biliyoruz. bu durumda tersi de mümkün olmalı.
Bence de öyle ama bu gerilimi ölçemeyiz herhalde değil mi :) ? Multimetrenin problarında da tam tersi bir gerilim oluşur gibi geliyor bana? O zaman gerilimi sıfır ölçeriz ama gerilim olmadığı anlamına gelmez.

Bence de öyle ama bu gerilimi ölçemeyiz herhalde değil mi :) ? Multimetrenin problarında da tam tersi bir gerilim oluşur gibi geliyor bana? O zaman gerilimi sıfır ölçeriz ama gerilim olmadığı anlamına gelmez.
O zaman sabit manyetik alanda hareket eden bobinde voltaj indüklenmemesini anlıyorum, halka aslında birbirine paralel ve uçlarından bağlı iki telden farksız . O zaman bu koridorda manyetik alana dik hareket eden iletken halkada da gerilim indüklenmemeli, akım akmamalı. Yoksa indüklenir mi?

telin ucunda gerilim varsa ve multimetrenin giriş empesansı yeterince yüksekse ölçmesi lazım.

Bu ornekte enduklenen voltaji olcmek bela bir is.

Dusunun biraz.

1714462164950.png

Yukarıdaki çizim hareket ilk başladığı andaki durum (şarjların yeri yanlış olabilir, manyetik alanının yönünü dikkate almadım). Multimetrenin yüksek empedansı elektronların hareketini yavaşlatacak ama yine de bu şarj zamanla multimetre üzerinden geçecek. Bu geçiş süresince de azalan bir gerilim ölçülüp sonunda 2. resimdeki denge durumunda sıfır olarak ölçülecek. Multimetre sadece kendi problarını ölçmeyecek mi? Problar iletken tele değdirilince, herhalde ölçülen gerilimin zamanla değişimi değişir sadece. sonunda yine sıfır V gerilim ölçülür akacak bir şarj kalmadığında. Çünkü multimetre aslında içindeki bir çipin bacaklarına ulaştırılan gerilimi ölçüyor, bu ölçüm noktasında sonunda gerilim sıfır olacak.

Evet bu yuzden multimetre kablolarini demir esasli bir boru icinden gecirmek gerekecek.
Telde de olcu aletinin problarinda da gerilim enduklenir. Olcu aletinin kendi kablolarindaki gerilimi sifirlamak gerekir.

Burada da manyetik alan çizgileri var mı yok mu sorusunun örneği var.

anından sonra manyetik alanın dönmesi varsayımı ve dönmemesi varsayımlarıyla aynı sonuca varılabiliyor.

Bence manyetik alanın döndüğünü düşünenler yanılıyor. Çünkü manyetik alan, manyetik akıların toplamı. Eğer alan dönüyorsa o zaman manyetik akının da yönünün de değiştiğini hesaba katmak gerek. Akı ile hareketin vektörel toplamı gibi. Manyetik alanın döndüğü varsayıldığında manyetik akının artık dönüş eksenine paralel olmaması gerekir.

Evet bu yuzden multimetre kablolarini demir esasli bir boru icinden gecirmek gerekecek.
Telde de olcu aletinin problarinda da gerilim enduklenir. Olcu aletinin kendi kablolarindaki gerilimi sifirlamak gerekir.
O zaman da prob kablosunu manyetik alandan kurtarsak da demirde de şarjlı kutuplar oluşup ölçeceğimiz gerilimi etkilemeyecek mi? Demir borunun şarjlı kutupları elektronlara etki eden esas ölçmek istediğimiz kuvvete eklenir, ama nasıl eklenir :) .

1714469238726.png

Bu sekilde demir boruyu e telinden uzakta tutarsan enduklecek gerilimi kismen etkilememis olursun.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back