Bilmece bulmaca magnetik alan icinde kosmaca

Mikro Step

Kıdemli Üye
Up uzun bir koridor dusunun. 100m mesela.

Tavani N kutbu dosemesi S kutbu koridor icinde uniform bir alan olustursun.

Bir teli koridor genisligi kadar kollarimizla actik ve kosmaya basladik.

100 m boyunca kosarken telin uclarinda an ve an gerilim enduklenir mi?

Son düzenleme:
gerilim oluşur ama oluşan gerilim manyetik alan çizgileri arasındaki akı dalgalanmasından kaynaklı olduğu için düşük bir gerilim oluşur. yani bir motor gibi n ve s kutupları arası manyetik alanın düz - sıfır - ters olduğu kadar geniş bir aralıkta gezemez tel.

oluşan gerilimin voltajı telin hızıyla bağlantılı.

eğer bir mıknasıtısn üzerine demir tozu döktüğümüzde manyetik alan çizgileri yerine homojen dağılmış bir bulut görüyor olsaydık o zaman gerilim oluşmazdı.

Teli tavana yada yere doğru dikey eksende hareket ettirmedikçe gerilim oluşmaması gerekir.

Bu kez uretec modunu degil de motor turunu dusunelim.

100m koridora ray dosedik. Gene Tavan ve zemin birbirine zit miknatis kutuplari.

Rayin ustune yuvarlanabilen tel koyduk raya da voltaj uyguladik.

Ray uzerindeki tel 100m oteye kadar yuvarlanir mi?

Hem de hizlanarak yuvarlanir

Eger unifom alan icinde 100m kosarken voltaj enduklenmiyorsa, motor modunda da 100m boyunca yuvarlanmamasi gerekmez mi?

Eger unifom alan icinde 100m kosarken voltaj enduklenmiyorsa, motor modunda da 100m boyunca yuvarlanmamasi gerekmez mi?
Voltaj verince , tel uzerinden akim gecmeye baslar. Akim gecmeye baslaynca da magnetik alanda kuvvete maruz kalir. Bu da onu hizlandirir.

Voltaj verince , tel uzerinden akim gecmeye baslar. Akim gecmeye baslaynca da magnetik alanda kuvvete maruz kalir. Bu da onu hizlandirir.

Manyetik alanda maruz kalacağı kuvvet N yada S kutba (dikey eksen) yaklaştırır. Yatayda harekete sebep olacağını sanmıyorum.

1714404365433.png

Kuvvet tam da istedigimiz gibi degil mi?

Kuvvet tam istedigimiz gibi bence tel parcasi 100m yuvarlanir. Ama tersine teli 100m suruklersem voltaj enduklenmiyor gibi gorunuyor. Halbuki enduklenmesi lazim. (Motor oluyorsa generator de olmasi lazim)

Kuvvet tam istedigimiz gibi bence tel parcasi 100m yuvarlanir. Ama tersine teli 100m suruklersem voltaj enduklenmiyor gibi gorunuyor. Halbuki enduklenmesi lazim. (Motor oluyorsa generator de olmasi lazim)
telin ürettiği döner alan. oysa sabit alanın içinde hareket ederken dönen bir şey yok alan içinde teli döndürürseniz koşmadan da uçlarında gerilim olur

Son düzenleme:
Abi eline alip kosunca devre tamalanamiyor , nereden akacak o akim?

Kosunca voltaj uretip uretmedigini soruyorum. Akim cekmiyoruz.
telin ürettiği döner alan. oysa sabit alanın içinde hareket ederken dönen bir şey yok alan içinde teli döndürürseniz koşmadan da uçlarında gerilim olur

Telde doner alan yok. raydan elektrigi aliyor raya dik akim akitiyor. Tel donse bile alan donmuyor.

Kosunca voltaj uretip uretmedigini soruyorum. Akim cekmiyoruz.

Telde doner alan yok. raydan elektrigi aliyor raya dik akim akitiyor. Tel donse bile alan donmuyor.
Abi boobin gibi bir sey le kossaydin , ve kosarkende cevirseydin o bobini. Bak o zaman o voltaj isi bence tamamdi

Iki tane voltaj bagintimiz var.

[math]v=N\frac{d\phi}{dt}[/math]
digerisi de

[math]v=BvL[/math]
Bizim ray sorusunda BvL gecerli.

Neyse zaten benim de kafam karisik.

telden geçen akıma dik döner alan oluşur o da dış alanla etkileşip itki yapar
Doner alan farkli bir sey. Bu ornekte doner alan olusmaz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back