Elektronik kart üzerindeki verniği sökme.

Melih1966

Aktif Üye
Elektronik kart üzerindeki verniği sökmek için bir yol arıyorum. Bu konuda tecrübesi olan var mı?

Selülozik tiner çıkarır. 5 cm boya fırçası ile girersen tertemiz olur. Ama kart üzerindeki plastik komponentlerin selülozik tinere dayanıklı olması lazım.

2 gündür tiner içinde bekliyor, sadece cilası aldı denilebilecek kadar çözdü. Bu gün JEL formda vernik sökücü aldım, kargosu gelince sonucu yazarım.

Kart üzerindeki A316 optoları sökmek için sıcak hava tabancası ısısını 440 derece yaptım, bacaklardaki lehim eridi, vernik yumuşamadı bile, biraz zorlayarak söktüm.

Hassas ayarlı kumlama nasıl olur?

Screenshot_20240509_150851_com.android.chrome_edit_265751589576114.jpg

Son düzenleme:
K type havya ucu var ise havya ucunu 300° nin uzerine cikardiktan sonra yavasca surdugunuzde yumusama hissetmisseniz o epoksi olma ihtimali cok buyuktur. Eger daha kolay ciksin istiyorsaniz, 200° civari bir sicak hava ile kullanirsananiz daha kolay cikacaktir.

Minik ve az az yapilmali.

UV ile kürlenen, yeşil lehim maskesinin
şeffaf olanları da bulunmakta. Bu şekilde
yapıldıysa sıcaklık hiç çözüm değil.
Belki, hidroksil(OH-) bir çözelti işe yarayabilir.

Resimlerini görsek belki daha önce karşılaştığımız birşeydir daha iyi fikir alabilirsin.

Kartın vernikli hali nin fotoğrafı bu dur. Üzerindeki kaplamayı sökmek için yine diğer fotoğraftaki vernik sökücüyü aldım ve sonuç, tinerin sökemediği kadar kaplamayı yarım saat içinde yumuşattı. Sanırım bir kaç saat içinde sert kıllı bir fırça ile temizlenecek duruma gelecek.

Ekler

• WhatsApp Görsel 2024-05-10 saat 14.08.50_188261d5.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-05-10 saat 14.08.50_188261d5.jpg
    228.8 KB · Görüntüleme: 26
  • WhatsApp Görsel 2024-05-10 saat 14.09.02_734655c8.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-05-10 saat 14.09.02_734655c8.jpg
    453.4 KB · Görüntüleme: 24
O vernik değil. "Conformal coating" denen ve silikonumsu bir madde. Kartın nem almasını engelliyor.

Silikon sökücüler var piyasada, ama ben işe yarayanını hiç görmedim. Tek işe yarayan şey, uzun süre ve sabırla manuel olarak sökmek. Plastik tornavidayı bir keski gibi kullanarak yavaş yavaş kendin sökebilirsin. Isıtmanın faydası olur ama, muhtemelen daha kolay sökebilirsin silikonu.

Kimyacilardan korkulur. Bir kimyaci ile gorus.

Zamaninda kimse acamasin diye bir devreyi kaliplayip disini 2cm kalinliginda polyesterle kapladik.

Tubitak karti tertemiz cikartip vermisti elimize.

Siyah olan bölgeler kart daha önce başka bir yerde tamir gördüğünde sıcak hava tabancasının kaplamayı karartması sebebi ile olmuş.

@taydın Şimdilik yumuşuyan kaplamanın biraz daha bekleyip iyice kendini salmasını bekliyorum. Sanırım bu ürünle sorunu çözeceğim.

Kimyacilardan korkulur. Bir kimyaci ile gorus.

Zamaninda kimse acamasin diye bir devreyi kaliplayip disini 2cm kalinliginda polyesterle kapladik.

Tubitak karti tertemiz cikartip vermisti elimize.
Abi ogrendiniz mi nasil yapmislar o isi?

Yok nasil yaptiklarini belirtmediler. Sadece yaptigimiz korumanin ise yaramadigini gostermis oldular.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back