elektronik kart tamiri yapmak için neler gerekli

memos

Yeni Üye
merhaba ben elektrikçiyim kart tamiri öğrenmek istiyorum temel elektronik bildıgımı tahmin ediyorum
direnç diyot kondansatör transistor mosfet ıgbt scr entegre sağlamlık testi kart üzerinde her ne varsa ölçebiliyorum bir karta baktığımda neler yapmalıyım bilmiyorum nereden başlanmalı bunun bir mantığı var mı Amacım beyaz esya kart tamırı camasır makınası bulasık makınası buzdolabı klıma kart tamırı becerısı kazanmak bu yeterlimi yeterli değilse neleri öğrenmem gerekli ucret odeyebılırım ogretecek varsa

Son düzenleme:
merhaba ben elektrikçıyım kart tamırı yapmak istıyorum temel elektronık bıldıgımı tahmın edıyorum
kart uzrınde her ne varsa olcebılıyorum bu yeterlimi yeterlı degılse nelerı ogrenmem gereklı
... yeterli.

hocam bir şeyler eksik gibi ben elektrikçi olarak kontak tor ölçüp start stop butonu ölçüp elektrikçi olamam onu mühürleme yaptığında kumanda arızasını bulma ve güç girişteki çıkışta aynı gerilim var mı kontak tor de geçirmeyen kontak var mı burada yoksa motor damı arıza var veya gelen elektrik duşukmu yuksekmı gıbı ölçmeyıde bilmem gerekli sankı bırseylerı ogrenmem gereklı gıbı dıye dusunuyorum
ucretlı olarak anlatacak varsa ben hazırım

hocam bir şeyler eksik gibi ben elektrikçi olarak kontak tor ölçüp start stop butonu ölçüp elektrikçi olamam onu mühürleme yaptığında kumanda arızasını bulma ve güç girişteki çıkışta aynı gerilim var mı kontak tor de geçirmeyen kontak var mı burada yoksa motor damı arıza var veya gelen elektrik duşukmu yuksekmı gıbı ölçmeyıde bilmem gerekli sankı bırseylerı ogrenmem gereklı gıbı dıye dusunuyorum
ucretlı olarak anlatacak varsa ben hazırım
Youtube de bu konuda baya kaliteli içerikler üreten kanallar var . Tavsiye ederim . repair crew baya temel düzeyde anlatıyor . Kendisi de öğretmen . Bu arada anlamadığım bir şey var . Entegre sağlamlık testi de yapıyorum diyorsunuz . Madem temel düzeyde elektronik kart tamiri eğitimine ihtiyacınız var , onu nasıl yapıyorsunuz ?

Son düzenleme:
merhaba repair crewbu hocamızın her vıdeosunu belkı bes belkı on defa ızledım bırde kemal canbaz dıye bırı var onu da cok ızledım entegre sağlamlık testi youtubede onlarca var ıslemcı yanı mıcro denetleyıcı testı oradan ogredım sımdı bana kart verıyorlar 5 karttan 2 tamır edıyorum 3 kalıyor adam olmadı dedımı rezıl oluyorsun bızım elektrikte makınalarda plc var ben oraya program yazarım sıstem ona gore calısır tahmın edıyorumkı elektronıkte plc yerını mıcrodenetleyıcı alıyor kontaktolerın yerını ıse transsıtor mosfet ıgbt alıyor dıye dusunuyorum adam kart verıyor makına yok ortada sen bakıyorsun ıslemcıde hata yoksda ara baba ara buluyorum arızayı verıyorum adam ısıtma arızası dıye gerı yolluyor yanı bır mantıgı olmalı dıye dusunuyorum butun test cıhazlarım var hatta empadans test cıhazı bıle aldım varsa bu ısın bır puf noktası yardım edersen sevınırım tımur hocam okursan cvp verırsen sevınırım

merhaba repair crewbu hocamızın her vıdeosunu belkı bes belkı on defa ızledım bırde kemal canbaz dıye bırı var onu da cok ızledım entegre sağlamlık testi youtubede onlarca var ıslemcı yanı mıcro denetleyıcı testı oradan ogredım sımdı bana kart verıyorlar 5 karttan 2 tamır edıyorum 3 kalıyor adam olmadı dedımı rezıl oluyorsun bızım elektrikte makınalarda plc var ben oraya program yazarım sıstem ona gore calısır tahmın edıyorumkı elektronıkte plc yerını mıcrodenetleyıcı alıyor kontaktolerın yerını ıse transsıtor mosfet ıgbt alıyor dıye dusunuyorum adam kart verıyor makına yok ortada sen bakıyorsun ıslemcıde hata yoksda ara baba ara buluyorum arızayı verıyorum adam ısıtma arızası dıye gerı yolluyor yanı bır mantıgı olmalı dıye dusunuyorum butun test cıhazlarım var hatta empadans test cıhazı bıle aldım varsa bu ısın bır puf noktası yardım edersen sevınırım tımur hocam okursan cvp verırsen sevınırım
Plc nin yerini de kontaktörün yerini de kısa vadede kimse alamaz . Plc ye program yazabilecek kadar altyapın varsa bunu bilmen lazım. Transistörün de mosfetin de ıgbt ninde kendine göre kullanım yerleri farklı ve hiçbirinin digerinin yerini alması gibi bir durum söz konusu değil. Ben sizin ne iş yaptığınızdan da nasil bir teknik bilgiye sahip olduğunuzdan da birşey anlayamadım malesef .

hocam sen cevap vermek veya yardım etmek degıl polamik yapmak ısyorsun yardımcı olmıyacaksan canın sag olsun

otodidaktik olarak elektronik bir yere kadar öğreniliyor,bir miktar usta çırak ilişkisi gerekiyor gibime geldi bana.Bir kişi öğretmesi olayı ivmelendirmesi gerekiyor gibime geldi.Bende yeni başladım,ama kurguyu beynimde henüz tam oturtamadım

otodidaktik olarak elektronik bir yere kadar öğreniliyor,bir miktar usta çırak ilişkisi gerekiyor gibime geldi bana.Bir kişi öğretmesi olayı ivmelendirmesi gerekiyor gibime geldi.Bende yeni başladım,ama kurguyu beynimde henüz tam oturtamadım
Youtube gibi bir kaynak olmadan önce cihaz tamiri gibi bir konuyu kendi kendinize öğrenmek zordu.
Ama artık pekçok video kanalında işin erbabı adamların anlattığı tamir etme yöntemleri var.
Tamir işi ile çok içli dışlı değilim ancak bir cihazın kablolarının bağlantılarını PCB de işaretlemek başlangıçta fotoğraflamak kesinlikle çok faydalı.

Zamanla eskiden 2 saatinizi alan tamirat o konuda ustalaştıkça 10 dakikada tamir edilir hale geliyor.
Eskiden bir kaç komponenti test etmek için harcadığınız süreden daha kısa sürede komple bir giriş bloğunda sorun olup olmadığını anlıyorsunuz. Diğer önemli konu ise dökümantasyon yaptığınız tamiratı hangi modelde ne yaptığınız tutmak ve şemaları temin etmek

Başlangıçta eski cihazları hurdalıklardan satın alıp tamir ederseniz kendinize olan güveniniz de yerine gelir.
Sektörde 25 yıldan fazla tamir işi ile ilgilenmiş bir kişinin harika tamir kanalını da ekleyeyim.
En iyi yönü devamlı gülmesi .Bir vida veya yay falan fırlayınca bile güler .
Ayrıca Ağzı çok temiz hiç küfrettiğini duymadım :)

Usta çıraklık, sadece usta iyi ise işi hızlandırır. Ama usta kötü ise, yanlış bilgiler öğreneceksin, yanlış alışkanlıklar edineceksin, sonra da bunların hepsini unutmak ve alışkanlıkları kırmakla uğraşacaksın. Bir işi insana asıl öğreten, basit olmayan ve gerçek bir işe yarayan bir proje yapmak. Senin de böyle bir projeye ihtiyacın var. Yoksa tanıdıkların "şunu da al, bunu da al" demeleriyle gidersen, işine pek yaramayacak bir sürü şeyi yığarsın kenara, sonra da işine yarayacakları almak için bir o kadar daha masraf yaparsın.

Usta çıraklık, sadece usta iyi ise işi hızlandırır. Ama usta kötü ise, yanlış bilgiler öğreneceksin, yanlış alışkanlıklar edineceksin, sonra da bunların hepsini unutmak ve alışkanlıkları kırmakla uğraşacaksın. Bir işi insana asıl öğreten, basit olmayan ve gerçek bir işe yarayan bir proje yapmak. Senin de böyle bir projeye ihtiyacın var. Yoksa tanıdıkların "şunu da al, bunu da al" demeleriyle gidersen, işine pek yaramayacak bir sürü şeyi yığarsın kenara, sonra da işine yarayacakları almak için bir o kadar daha masraf yaparsın.
neyin ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorum henüz.İşin terminolojisini öğrenmek bile zaman alıyor.Genelde forum klavuzluk ediyor öğrenme planlamasına.Malzemeler bir yerden sonra tekrara düşüyor.O yüzden bir yerde kalıyor alma verme işi.Zaten bazı şeyler var ki hiç bir zaman alınamayacak şeyler.O malzemeleri almak için Ekip kararı vermek gerekiyor.Öyle bir ekip yok bizde.Olmayacakta.O malzemeler için etrafta baretli eldivenli üzerinde sarı yelek olan adamlar gerekiyor

Son düzenleme:
Youtube gibi bir kaynak olmadan önce cihaz tamiri gibi bir konuyu kendi kendinize öğrenmek zordu.
Ama artık pekçok video kanalında işin erbabı adamların anlattığı tamir etme yöntemleri var.
Tamir işi ile çok içli dışlı değilim ancak bir cihazın kablolarının bağlantılarını PCB de işaretlemek başlangıçta fotoğraflamak kesinlikle çok faydalı.

Zamanla eskiden 2 saatinizi alan tamirat o konuda ustalaştıkça 10 dakikada tamir edilir hale geliyor.
Eskiden bir kaç komponenti test etmek için harcadığınız süreden daha kısa sürede komple bir giriş bloğunda sorun olup olmadığını anlıyorsunuz. Diğer önemli konu ise dökümantasyon yaptığınız tamiratı hangi modelde ne yaptığınız tutmak ve şemaları temin etmek

Başlangıçta eski cihazları hurdalıklardan satın alıp tamir ederseniz kendinize olan güveniniz de yerine gelir.
Sektörde 25 yıldan fazla tamir işi ile ilgilenmiş bir kişinin harika tamir kanalını da ekleyeyim.

Evet izledim bir miktar fakat,bu işin algoritmasında şunu bununla ölç,şu aleti böyle taktan ziyade daha olayın gelişim sürecine de hakim olmak gerekir diye düşünüyorum.
En azından ailasing olayı,Nyguist dönüşümü Boonela matematiği vs yani fizik ve matematik temelleri ile başlamak gerektiğini düşünüyorum.Ama LED ampulün ledi söndü,dur kurşun kalem ile etrafını çevireyim.Al sana abrakadabra yapılacak ise bu işin fizik ve matematik kısmı insana angarya gelebilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,853
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back