15% hydrochloric asit, 15% hipochloric asit (tuz ruhu); hidrojen perkosit karışımın bakır plaketin üzerini bozuyor, bunu oluru nedir?

AzymE

Yeni Üye
Kullandığım asit kısa sürede hiçbir ekti etmedi fakat daha uzun süre beklemeyi denedim. Yaklaşık 30 dakika sonra plaketin üzeri iyice bozulmaya başladı (aşırı koyu yeşil rengi bir hal aldı). Bozulma plaketin üzerini tamamen değil kısmen kapladı, yaani seyrelmiş çamur fırlatılmış gibi. Önce koyu bir kahve rengine sonrada yeşil rengine çevriliyor. İlginç yanı bakır yüzeyi hala iletken ve yolların neredeyse tamamı kalktı. Asit mavimsi bir renk aldı; çözeltinin üzerine biraz su eklemeyi denedim, sonuçta değişen bir şey olmadı. Tuz ruhu'nun içeriğini soruda mevcut ama hidrojen perkosidin ile ilgili veriler verilmemiş. Yaani kısacası bunun oluru nedir?

Tepkimeyi hizlandirmak icin asit karisimini isitmak ise yariyor. Ancak asit buharina maruz kalmaman gerekir. Ben sicak hava tabancasi ile isitiyorum.

Sadece hidroklorik asit ve peroksit yererli, başka şeye gerek yok. Peroksit az gelmiştir. Biraz da sallamak lazım, solumamaya dikkat ederek.

Hidrojen peroksit yattığı yerde fazladan oksijen atomunu kaybedip suya dönüşmeye başlayan raf ömrü sınırlı bir madde. Bayat olursa bakır erimez.

Peroksit ve tuz ruhu zaten iyice seyreltilmiş (%15), ilave suya gerek yok.

Eritme sırasında hafif sallamak lazım. Eritme sırasında çıkan kabarcıklar plaket yüzeyine yapışıp, asitin yüzeye temasını engeller.

Sallamak ayrıca asit içerisindeki derişimi homojenize eder. Eriyen bakır asitin tamamına dağılır, dengeli bir eritme işlemi yapmanıza imkan verir.

Bakır'ın asit içerisinde kaldığı sürenin 3/2 süresince salladım; daha çok yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi hidrojen peroksit bayat olabilir gibi geliyor.

Hidrojen peroksit bulamayinca marketten sac acici jel aldim. Bu da hidrojen peroksit iceriyor ama derisimi cok dusuk. Ustelik asitin icine katinca jel olarak kalmaya devam etti.

Dedigim gibi sicak hava ile isitinca bakir hizlica eridi.

Hidrojen peroksit bulamayinca marketten sac acici jel aldim. Bu da hidrojen peroksit iceriyor ama derisimi cok dusuk. Ustelik asitin icine katinca jel olarak kalmaya devam etti.

Dedigim gibi sicak hava ile isitinca bakir hizlica eridi.
Söylediğin yöntemi küçük bi plaket parçası ile denedim, bakır yüzeyi sildi süpürdü. Yüzey şu anda dibi gibi. Ama hala iletken durumda

Nitrik asit de kullanabilirsiniz ancak temininde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
Uzun süre kullandım.
Peroksitli sistemde karışımı beklettiğiniz sürece tepkime devam ediyor ve yeniden kullanamıyorsunuz.
Ancak nitrik asitte asitlik sonlanıncaya kadar kullanabilirsiniz.

Nitrik asit de kullanabilirsiniz ancak temininde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
Uzun süre kullandım.
Peroksitli sistemde karışımı beklettiğiniz sürece tepkime devam ediyor ve yeniden kullanamıyorsunuz.
Ancak nitrik asitte asitlik sonlanıncaya kadar kullanabilirsiniz.
Nitrik asit kullanımı pek uygun gelmedi bana, bakır ve diğer metaller ile tepkimeye girdiğinde Nitrojen Dioksit (koyu kahverengi bir gaz) ortaya çıkıyor, solunması durumunda akciğer de ödem ve ölüme kadar gider, ayrıca çevereye de zararlı, diğer solüsyonlara kıyasla cilde zararı da ortada, daha güvenli kimyasallar var

Son kez yazıyorum:
200ml çözelti için;
* HCl %18 -> 120ml, (Marketlerde satılan tuz ruhu uygun)
* H2O2 %50 -> 20ml, (Kimyasal ürün satan yerden)
* H2O %100 -> 60ml (Çeşmeden)

Bununla 3-6 adet 10x10 gibi pcb eritmek mümkün. Kullanılmış çözeltiyi saklamayınız.

%50 peroksit tehlikeli. Yakın mesafeden koklamaktan, dokunmaktan kaçının. Alır almaz ikinci bir şişeye bir kısmını koyun ve su ekleyerek derişimini %6-10 gibi bir değere indirin ve onu kullanın.

Benim buradaki marketlerde artık tuzruhu satılmıyor.
%15 nitrik asit satıyorlar.
Tuzruhu yasaklandı mı acaba?

Sulfirik asit ve Nitrik asit uyusturucu imalatinda kullanildigi icin yasaklanmis olabilir. Bu yuzden Avustralya'da sulfirik asit satin alamamistim.

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back