2.5 mm2 kablonun çapı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde bir top, 100 m luk 2.5 mm2 kesitli kablo var. Hesap edince çapının 1.78 mm olması gerekiyor. Ama bendekinin çapı 1.70 - 1.71 mm. Bunun böyle olmasını gerektiren bir standart mı var, yoksa klasik malzemeden çalma durumu ile mi karşı karşıyayım?

Geçen yıl MARXLOW 22 AWG tek damar montaj kablosu seti (6x15mt) almıştım. Kutunun üzerinde de 22 AWG yazıyor net olarak.
Gelen kablo o kadar inceydi ki 30 AWG filan olması lazım. Üreticisi Özkul elektroniği aradım. Ya bakır pahalanınca kabloyu biraz incelttik dediler telefonda :)

Breadboard için atlama kablosu yapmak için almıştım. 22 AWG'ye yakın olması önemliydi. Açıklama da dalga geçer gibi olunca çok kızdım haliyle. Yanlış tanıtım yapmaktan Ticaret Bakanlığına ve Reklam Üst Kuruluna şikayet edeceğim deyince hemen siz elinizdeki kabloları gönderin bize, biz eski stoklardan bulup gönderelim dediler. Öyle de yaptık. Yine 22 AWG değil ama en azından yakın (24-26 AWG civarı) bir kablo geldi.

Aynısı değil ama şu linkteki resmin üzerindeki beyaz tipeksin sebebi benim yani :) :)

Geçen yıl MARXLOW 22 AWG tek damar montaj kablosu seti (6x15mt) almıştım. Kutunun üzerinde de 22 AWG yazıyor net olarak.
Gelen kablo o kadar inceydi ki 30 AWG filan olması lazım. Üreticisi Özkul elektroniği aradım. Ya bakır pahalanınca kabloyu biraz incelttik dediler telefonda :)

Breadboard için atlama kablosu yapmak için almıştım. 22 AWG'ye yakın olması önemliydi. Açıklama da dalga geçer gibi olunca çok kızdım haliyle. Yanlış tanıtım yapmaktan Ticaret Bakanlığına ve Reklam Üst Kuruluna şikayet edeceğim deyince hemen siz elinizdeki kabloları gönderin bize, biz eski stoklardan bulup gönderelim dediler. Öyle de yaptık. Yine 22 AWG değil ama en azından yakın (24-26 AWG civarı) bir kablo geldi.

Aynısı değil ama şu linkteki resmin üzerindeki beyaz tipeksin sebebi benim yani :) :)

Marxlow yerli marka mıymış?

Bende geçenlerde robotistandan montaj kablosu aldım 6'lı paket 22 AWG. Kalınlığını ölçmedim ama kablo çıplak elle çok rahat soyuluyordu :)

başta dürüstlük mü pişkinlik mi anlayamadım.

bakır miktarını değiştirebiliyor ama etiketteki bir rakamı değiştiremiyor. ne dürüstlük ne pişkinlik. apaçık üçkağıt bu.
Yanıltıcı tanıtımdan yiyecekleri cezanın büyüklüğünü farkedince tarzları bayağı değişti diyebilirim ;)
Sonuçta ürün elimdeydi ve üzerinde de 22 AWG yazıyordu net olarak.

Kaldırmışlar sonrasında görsellerden ve açıklamadan :)

Esasen tam tespit için kablonun belirli bir ölçüsünü sıyırıp,, hassas terazi ile tartıp öyle hesap yapmak gerekiyor. Çünkü bu tolerans denen hadise kablo marakaya sarılırkende olabiliyor. Çünkü dış izole kaplanırken tel ısınıyor. Haliyle uzuyor. Makina başında operatör sürekli test yapmayacağından, o makinada otomatik kesit ölçme özelliği gibi bir durumda yoksa sonuç böyle oluyor.
haklisiniz operatorun bunu olcme imkani yok ama kalite kontrol bunun icin var, gerekli olcumleri yapip o hattan cikan iletkenin 22awg degil 26awg oldugunu soyleyebilir, etiketlemede ona gore yapilir, son musteriye de 22awg diye 26awg gitmemis olur, diyelimki banttan etiketleme dahil 22awg diye komple 26awg iletken cikti, onuda satarken bak arkadas bunun uzerinde 22agw yaziyor ama urun 26awg dersin fiyatida ona gore indirirsin.

Esasen tam tespit için kablonun belirli bir ölçüsünü sıyırıp,, hassas terazi ile tartıp öyle hesap yapmak gerekiyor. Çünkü bu tolerans denen hadise kablo marakaya sarılırkende olabiliyor. Çünkü dış izole kaplanırken tel ısınıyor. Haliyle uzuyor. Makina başında operatör sürekli test yapmayacağından, o makinada otomatik kesit ölçme özelliği gibi bir durumda yoksa sonuç böyle oluyor.
Bence bu düşünceniz o sizin çok iyi niyetli olmanızdan. %2-3 anlarım da, o büyüklükte bir sapma normal değil. Normal bir üretim tesisinde, hangi kalınlıkta kabloyu üretmek için hangi makine ayarlarının kullanılması gerektiği, çoktan etüt edilip tespit edilmiş olması lazım. Bunun yanında, çok telli kablolarda kablo kesit değerini ölçüm kullanılan tellerin yüzey alanı ve adedi belirliyor. Tek telli kablolarda ise zaten böyle bir durum yok.

Bu arada benim aldığım kablo tek telli bir kabloydu. Yani onda böyle bir durum olma olasılığı yok. Açıkça bile isteye hırsızlık yapıyorlar. Denetimsizlik ve pazarın kabullenmişliği ve tepkisizliği de bunu kolaylaştırıyor.

Bence bu düşünceniz o sizin çok iyi niyetli olmanızdan. %2-3 anlarım da, o büyüklükte bir sapma normal değil. Normal bir üretim tesisinde, hangi kalınlıkta kabloyu üretmek için hangi makine ayarlarının kullanılması gerektiği, çoktan etüt edilip tespit edilmiş olması lazım. Bunun yanında, çok telli kablolarda kablo kesit değerini ölçüm kullanılan tellerin yüzey alanı ve adedi belirliyor. Tek telli kablolarda ise zaten böyle bir durum yok.

Bu arada benim aldığım kablo tek telli bir kabloydu. Yani onda böyle bir durum olma olasılığı yok. Açıkça bile isteye hırsızlık yapıyorlar. Denetimsizlik ve pazarın kabullenmişliği ve tepkisizliği de bunu kolaylaştırıyor.
İnce kabloda hırsızlık diyoruz, kalitesizlik diyoruz ama kullandığımız yerde kesitine göre pek problem çıkmaz zaten ciddi akım geçecekse ona göre kablo seçiyoruz.

fabrika dağıtımına yardıma gitmiştim faz başı 60mm2 hesaplanmış garanti olsun diye 70mm2 kablo kullandık tek damar içinde 3x70 1x70 1x50 var.
L1L2L3 N PE

Fabrika yükü değişmediği halde 4-5 ay sonra kablo yana yana dış izolesi kalmadı.
Devamlı yük 50A civarında fabrika tam yükte telefon şarj aletinden indiksyon ısıtıcına kadar devredeyken 140A civarında geziyor.

Kablo kesiti 170A taşıyabilir seçilmişken 140A devamlı bir akım geçmediği halde yandı kül oldu.
Yanan yer kablonun tava üstündeki kısmı zaten gevşeklik gibi bir durum bu uygulamada mümkün değil yanan yer bağlantı noktası değil kablonun hepsi.

İnce kabloda hırsızlık diyoruz, kalitesizlik diyoruz ama kullandığımız yerde kesitine göre pek problem çıkmaz zaten ciddi akım geçecekse ona göre kablo seçiyoruz.

fabrika dağıtımına yardıma gitmiştim faz başı 60mm2 hesaplanmış garanti olsun diye 70mm2 kablo kullandık tek damar içinde 3x70 1x70 1x50 var.
L1L2L3 N PE

Fabrika yükü değişmediği halde 4-5 ay sonra kablo yana yana dış izolesi kalmadı.
Devamlı yük 50A civarında fabrika tam yükte telefon şarj aletinden indiksyon ısıtıcına kadar devredeyken 140A civarında geziyor.

Kablo kesiti 170A taşıyabilir seçilmişken 140A devamlı bir akım geçmediği halde yandı kül oldu.
Yanan yer kablonun tava üstündeki kısmı zaten gevşeklik gibi bir durum bu uygulamada mümkün değil yanan yer bağlantı noktası değil kablonun hepsi.
Kablo direnci yüksekmiş demekki...

L1L2L3 N PE

Yine malzemeden çalmışlardır. Kullanılan bakır hileli bir alaşım olabilir.

@Ahmet senin fabrika kablosunu bağlayan ustaların bu tür bir test aleti kullanmaları gerekiyordu sanırım
Trafo imalatında da trafonun bobinleri( 5 MVA ya kadar yapılıyordu) MEGGER denen bu aletle ölçüyorlardı
Hatırladığım kadarıyla herbir KVA ve voltaj değerleri için tablolar vardı onlara göre karşılaştırıyorlardı

Hat çok uzun olabilir.
Ondan olmaz. Kablolar yanmaz, yani rulo şeklinde bir yere dolanmamışsa kablo. Hattın uzun olması gerilim düşümü yapar. Hattın uzunluğundan ortaya çıkan ısı, hattın uzunluğuyla beraber artan ısı kaybı ile dengelenir.

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back