3 Fazli sebekeden 6 fazli gerilim elde etmek.

Mikro Step

Kıdemli Üye
Bu konuyu bir baska forum sitesinde ele almistim. Simdi de burada ele alalim.

3 fazli sebekede her bir faz 120 derece kayikliga sahiptir. Bu nedenle her bir faz noture gore 220v potansiyele sahipken iki fazdan alinan gerilim 220+220 degil 380volttur.

Bu kisa aciklamadan sonra;

Elimizde 3 fazli sebeke var. 3 fazli motorla 6 fazli alternator cevirmeden ya da 6 fazli elektronik inverter kullanmadan fazlar arasi 60 derece olan 6 fazli gerilimi nasil uretirsiniz?

Trafo kullanmayacaksınız dememişsiniz.

Yıldız ya da üçgen primer sargılı trafonuz olacak.
Bir sekonderi yıldız bağlı.
Diğer sekonderi üçgen bağlı trafo.

Alın size 60 derece faz farklı trafo.
Gerilim seviyeleri faz faz aynı olacak yalnız. Çok kolay ayarlanabiliyor. Merdiven altı trafocular bile yapabiliyor bunu. 12 pals doğrultucular böyle yapılıyor zaten. İsterseniz size 24 pals da veririm 30 derece.

Şekil-11

Ozan Keysan hocamın ki çok severim kendisini (bakın sizden başka bilenler de var) anlatımını görebilirsiniz.

Bu arada Türkiye şebekesi avrupa'ya bağlandıktan sonra artık 230V L-N, 400V L-L olalı uzun seneler oldu, 1980'den kalma bilgileri güncelleyelim.

Şimdi siz zaten bu cevabı beğenmeyecek, git köşede bobin sar diyeceksiniz bana. Okşamamızı istediğiniz cevap varsa ip ucunu verin okşayalım.

Son düzenleme:
Trafo kullanmayacaksınız dememişsiniz.

Yıldız ya da üçgen primer sargılı trafonuz olacak.
Bir sekonderi yıldız bağlı.
Diğer sekonderi üçgen bağlı trafo.

Alın size 60 derece faz farklı trafo.
Gerilim seviyeleri faz faz aynı olacak yalnız. Çok kolay ayarlanabiliyor. Merdiven altı trafocular bile yapabiliyor bunu. 12 pals doğrultucular böyle yapılıyor zaten. İsterseniz size 24 pals da veririm 30 derece.

Şekil-11

Ozan Keysan hocamın ki çok severim kendisini (bakın sizden başka bilenler de var) anlatımını görebilirsiniz.

Bu arada Türkiye şebekesi avrupa'ya bağlandıktan sonra artık 230V L-N, 400V L-L olanı uzun seneler oldu, 1980'den kalma bilgileri güncelleyelim.

Şimdi siz zaten bu cevabı beğenmeyecek, git köşede bobin sar diyeceksiniz bana. Okşamamızı istediğiniz cevap varsa ip ucunu verin okşayalım.

Senin benimle ne alip veremedigin var?

Oksanmak falan bu basliga yakisiyor mu? Ancak oksanmak isteyen bir insan boyle bir cevap verebilirdi onu da vermissin.

Beni siz bu hale getirdiniz, "git köşede bobin sarmaya devam et" diyerekten. Dolayısı ile sizin dilinizden sana vevap veriyorum, alınmayacaksınız.

Onu boşverin, 6 faz ürettik mi, işinizi görecek mi görmeyecek mi, ondan bahsedin siz.

Düzenleme için not: Ben yine kibarlığımı bozmayayım.

Son düzenleme:
Forum özgür bir ortam, istediğime yanıt yazmamakla özgürüm, ona siz karışamazsınız.

Konu hakkında tatmin edici cevabı vermişim, işinizi görmüş. Benim teorim o kadar kuvvetli değil her seferinde belirtiyorum...

İyi forumlar...

@Mikro Step yönetici misin üye mi?
Bırak da neyin doğru neyin doğru olmadığına yöneticiler karar versin, sen gariban bir üyesin unutma...

Bunun bir onemi var mi? Uye olarak forumlarin kurallari oldugunu iyi bilirim.

Hakaret olmadıkça mesajlara müdahale etmiyoruz. Bu, forumun en önemli kurallarından birisi. Ama tabi böyle güzel teknik bir başlığın bu şekilde giderek kısır bir tartışmaya doğru ilerlemesi de hoş olmuyor.

Neyse biz konumuza geri donelim.

R fazimizin gerilimi V=sin(x)
S fazimizin gerilimi de V=sin(x-120) olarak yazabiliriz.

Genlikleri basitlik acisindan 1v aldik.

Simdi bu iki gerilimi seri baglayarak elde edecegimiz gerilimi hesaplayalim.

V=sin(x)+sin(x-120)
V=sin(x) + sin(x)cos(120)- cos(x)sin(120)
V=sin(x) -0.5sin(x) - Kok3/2cos(x)
V=0.5sin(x) - Kok3/2cos(x)
V=sin(x-60)

Normalde iki faz arasinda 120 derece faz farki varken seri baglanti yaptigimizda aralarinda 60 derecelik aci oluyor.

O halde yapacagimiz is cok basit.

3 fazli sebekede fazlari seri baglayamayacagimiza gore bir transformatorde sekonderden elde edecegimiz gerilimleri seri baglayacagiz.

Yani seri baglanti yapmak icin her bir sekonderden iki tane sarmamiz gerekecek.

Bir de ikinci yolu aciklayayim.

3 fazli gerilimlerimizin acilari 0, 120, 240 idi.

Simdi bunlari 180 derece cevirelim. (Bir sarginin giris cikisini yer degistirirsek aci 180 derece olur)

Bu durumda 180, 300 ve 420 dereceleri elde ederiz. (420 derece, 60 derece ile ayni anlama gelir)

Simdi elimizdeki faz farkli gerilimlerin acilarini yan yana yazalim.

0, 60, 120, 180, 240, 300

Dikkat ederseniz aralarinda 60 derece olan 6 tane fazimiz oldu.

Gordugunuz gibi birisi ucgen digeri yildiz sargili ozel transformatore ihtiyac yok. Sadece her sekonderden iki tane sarilacak ikinci sekonderin uclari ters cevrilecek.

Asagidaki de 3 fazdan 6 faz elde etmeye yarayan baglanti semamiz.

1.jpg

Son düzenleme:
Neyse biz konumuza geri donelim.

R fazimizin gerilimi V=sin(x)
S fazimizin gerilimi de V=sin(x-120) olarak yazabiliriz.

Genlikleri basitlik acisindan 1v aldik.

Simdi bu iki gerilimi seri baglayarak elde edecegimiz gerilimi hesaplayalim.

V=sin(x)+sin(x-120)
V=sin(x) + sin(x)cos(120)- cos(x)sin(120)
V=sin(x) -0.5sin(x) - Kok3/2cos(x)
V=0.5sin(x) - Kok3/2cos(x)
V=sin(x-60)

Normalde iki faz arasinda 120 derece faz farki varken seri baglanti yaptigimizda aralarinda 60 derecelik aci oluyor.

O halde yapacagimiz is cok basit.

3 fazli sebekede fazlari seri baglayamayacagimiza gore bir transformatorde sekonderden elde edecegimiz gerilimleri seri baglayacagiz.

Yani seri baglanti yapmak icin her bir sekonderden iki tane sarmamiz gerekecek.

Bir de ikinci yolu aciklayayim.

3 fazli gerilimlerimizin acilari 0, 120, 240 idi.

Simdi bunlari 180 derece cevirelim. (Bir sarginin giris cikisini yer degistirirsek aci 180 derece olur)

Bu durumda 180, 300 ve 420 dereceleri elde ederiz. (420 derece, 60 derece ile ayni anlama gelir)

Simdi elimizdeki faz farkli gerilimlerin acilarini yan yana yazalim.

0, 60, 120, 180, 240, 300

Dikkat ederseniz aralarinda 60 derece olan 6 tane fazimiz oldu.

Gordugunuz gibi birisi ucgen digeri yildiz sargili ozel transformatore ihtiyac yok. Sadece her sekonderden iki tane sarilacak ikinci sekonderin uclari ters cevrilecek.

Asagidaki de 3 fazdan 6 faz elde etmeye yarayan baglanti semamiz.

27403 eklentisine bak
0 ve nötr arasındaki fark nedir?

Bugün trafocu bir arkadaşımı aradım. Çizdiğiniz trafo yapısını sordum.

a) 3x10kVA, 1ph giriş, 2 sargılı sekonder çıkış trafo ile
b) 1 adet 3ph üçgen, 1 çıkış yıldız, 1 çıkış üçgen trafo fiyatlarını sordum.

b şıkkının daha uygun fiyatlı olacağını çünkü daha az silisli saçla bunu yapabileceğini belirtti.
Ben onun yalancısıyım nedenini bilmiyorum, bana sormayın o yüzden.

Fakat günün sonunda böyle bir ihtiyacım olsaydı bir proje için ve parasını verip, alıp, kullanacak olsaydım arkadaşımın sözüne güvenir b şıkkını alırdım.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back