Türkiye'de şebeke voltajının nominal değeri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Türkiye'de şebeke voltajının nominal değerinin monofaze için 220V, trifaze için 380V olduğunu söyleriz, ama 2003 yılından beri bu doğru değil. 2003 ten bu yana, Türkiye'de şebeke voltajının nominal değeri monofaze için 230V, trifaze için de 400V tur.

Bu değişiklik, 1983 yılında yayınlanan ve yürürlüğe girmesi için 20 yıl süre veren IEC 38 standardının AB ülkeleri ve Türkiye tarafından benimsenmesi ile gerçekleşmiştir. Yani artık şebeke voltajını 230V/400V olarak telaffuz etmemiz lazım.

Ben pek 230v görmüyorum. Genelde 218v filan oluyor.

avrupa insan hayatina deger verir diye dusunuyordum, ama garip bir sekilde abd de voltaj daha dusuk, avrupa 230v, abd 110v, acaba frekansi 50hz yerine 200hz yapsalarda voltajida 110v gibi bir degere cekselerdi olmazmiydi, ne olacakki demeyin 230v saglam bir toprak ile fena carpiyor, kurtulmak biraz zor ama 110v ona gore biraz daha vicdanli.
ne olacak sanki, biraz daha kalin bakir kullanilir maliyet biraz daha fazla olurdu, insan hayatindan dahami degerli yani, hem faydalarida var: smps devrelerinde frekans arttikca daha duzgun dc elde ediliyor hemde malzemeler kuculuyor, kusura bakma @taydin konuya balta vurdum

110v da yeterince oldurucu. 220v'tan 230v'a gecisde ilave maliyet olacagini sanmiyorum fakat
Amerikanin 110V dan vazgecmesi dehset bir maliyet.

Ayni sekilde 220v'tan 110 v'a gecis de dehset bir maliyet. Evidenki tum cihazlari degistirmeyi goze alirmisin?

Elektrik/Elektronik ve yazilimda miras kalan seyler kolay kolay degistirilemiyor.

110v da yeterince oldurucu. 220v'tan 230v'a gecisde ilave maliyet olacagini sanmiyorum fakat
Amerikanin 110V dan vazgecmesi dehset bir maliyet.

Ayni sekilde 220v'tan 110 v'a gecis de dehset bir maliyet. Evidenki tum cihazlari degistirmeyi goze alirmisin?

Elektrik/Elektronik ve yazilimda miras kalan seyler kolay kolay degistirilemiyor.
110v, 230v kadar oldurucu degil, suurunu kaybettirmeyecek bir carpilma, hem 380v hem 230v hemde 110v u tecrube ettim, sizde tecrube ettiyseniz aradaki ucurumu bilirsiniz, 230v resmen tuttugu noktadan felc ediyor,
tum cihazlari degistirme konuunda haklisiniz sak diye olacak birsey degil ama rezistansli firin haricinde problem cikaracak pek bir cihaz yok, camasir makinalari bile artik fircasiz motorla uretiliyor, buzdolabi motorlarida fircasiz uretilebiliyor, tum topluma yayilmasi biraz zaman alabilir ama 20 yillik bir sureci bunun icinde calistirirsak ve uretilen tum cihazlarda 110v anahtari koyma sarti getirirsek bence umut var, bence iletim ve dagitim hatlari, trafolar soylediklerinizden daha buyuk problem olusturuyor, buralarda oynama yapmak cok buyuk risk, evet miras kolay reddedilemiyor, ama hayat herseyden daha degerli, enerji bakani olursam ilk yapacagim icraat bu olacak ve sanirim ertesi gun kovulurum

Carpilma konusu pek cok formda defalarca tartisildi.

Olum riski voltajla degil akimla orantili bir sey. Bahsettiginiz voltajlara ilave olarak 30kV'da dahi carpildim.

Makine 110/220 V calisacak sekilde de uretilmediyse motoru fircasiz da olsa voltaji 110 dan 220ye yada tersine degistirince illaki bir seyleri de degistirmek zorundasiniz.

Amerika 110V seçmiş olmanın bedelini ağır olarak ödüyor. Elektrik kesintileri çok yaygın çünkü kablolar kalın ve ağır, özellikle kışın hatlara kar yağıp buzlanma meydana gelince sürekli iletim hatlarında kopmalar meydana geliyor.

insani neyin carptigini biliyorum, madem isi bir taraflara cekmeye calisiyorsunuz o zaman gidin bir iletim hattina dokununda gorelim, insanin carpilmasi icin hem akim hemde gerilim gereklidir, gecen akimin nedeni uyguladiginiz voltajdir, 380v ile 110v ayni olum riskinemi sahiptir, ben sebeke voltajidan bahsediyorum, sizin 35kv nasil bir geilim, akim sinirlimi, yok degil ise tekrar ediyorum bir iletim hattinda ayni deneyi yapin.

Carpilma konusu pek cok formda defalarca tartisildi.

Olum riski voltajla degil akimla orantili bir sey. Bahsettiginiz voltajlara ilave olarak 30kV'da dahi carpildim.
Sonuçta o akım da voltaj kaynağından çıkıp vücudumuzdan geçip toprağa gittiği için çarpılıyoruz.

Aynı şartlar altında vücudumuzun direnci sabit olacağından Ohm kanununa göre voltaj ile akım doğru orantılı olacak. Dolayısıyla aynı şartlar altında voltajın yüksek olduğu durumda akım da aynı oranda yükselmeyecek mi? Yani riskin akımla olan oranı aynı senaryo içerisinde voltajla da aynı olacaktır diye düşünüyorum.

Merak ettim 110V'un işinin sırrını. Edison-Tesla kavgasına uzanıyor.

Hikayenin çoğunu biliyorsunuzdur. Edison General Electric şirketi ile Amerika'ya doğru akım sağlarken, 110V bir gerilim kullanıyor. Tesla da alternatif akımı savunuyor ve daha yüksek voltaj öneriyor. Edison alternatif akımın teknik üstünlüğünü bildiğinden Tesla'nın önünün kesmek için alternatif akımın çok daha tehlikeli olduğu imajını yaymaya çalışıyor. Haklılık payı da var, ancak o başka dalı olmadığından burayı fazla köpürtüyor. Doğru akım sisteminin devam etmesini sağlıyor.

Ancak Niagara şelalesine jeneratör yapılacağı zaman Tesla'nın modelinin açık ara daha verimli olacağı ortaya çıkınca jeneratör işi Tesla'ya veriliyor. Edison'un siyasi gücü sayesinde General Electric de dağıtım işini alıyor.

Zamanla AC avantajları daha net ortaya çıktıkça AC'ye geçmeye karar veriyorlar. Dağıtım sistemi 110V olarak tasarlandığından bir arayışa girmiyorlar ve 110V DC'den 110V AC'ye geçiliyor. Daha sonra Almanya daha verimli olacağı gerekçesiyle 220V AC şebeke kuruyor ve Dünyanın büyük kısmı onu takip ediyor. AMerika vb ülkeler de daha güvenli diye kendisini teselli etmeye devam ediyor.

• Beğen
Reactions: nt
Sonuçta o akım da voltaj kaynağından çıkıp vücudumuzdan geçip toprağa gittiği için çarpılıyoruz.

Aynı şartlar altında vücudumuzun direnci sabit olacağından Ohm kanununa göre voltaj ile akım doğru orantılı olacak. Dolayısıyla aynı şartlar altında voltajın yüksek olduğu durumda akım da aynı oranda yükselmeyecek mi? Yani riskin akımla olan oranı aynı senaryo içerisinde voltajla da aynı olacaktır diye düşünüyorum.

Ayni sartlardan neyi kastediyorsunuz anlamadim ama Ohm kanununa siginmak asil gercegi golgeler.

Halen gecerlimi bilmiyorum, hamamlarda aydinlatma tesisati 48V olmak zorunda. Yani sulu ortamlarda 48V ustu tehlikeli.
Eger kupkuru ve nasirlasmis bir deriden bahsediyorsak 220 volta dokunmak hic sorun olmaz.

Dolayisi ile carpilip carpilmamayi elektrikle temas eden bolgemizin vucut direncinin belirliyor. O halde carpildim dedigimizde elektrige maruz noktalar ister nemli olsun ister kuru vucudunuzdan bir akim geciyor demektir.

9V bir pili dilinize dokundurmayi deneyin.

insani neyin carptigini biliyorum, madem isi bir taraflara cekmeye calisiyorsunuz o zaman gidin bir iletim hattina dokununda gorelim, insanin carpilmasi icin hem akim hemde gerilim gereklidir, gecen akimin nedeni uyguladiginiz voltajdir, 380v ile 110v ayni olum riskinemi sahiptir, ben sebeke voltajidan bahsediyorum, sizin 35kv nasil bir geilim, akim sinirlimi, yok degil ise tekrar ediyorum bir iletim hattinda ayni deneyi yapin.

Bak kendi agzinla akim sinirlimi diye soruyorsun.

Biraz tuz biber olayım :p

Kastım çok basit aslında. Elektrik çarpması nasıl gerçekleşiyor. Voltaj kaynağı olan bir yere dokunduğunuzda akım vücudunuzdan geçerek toprağa akıyor ve vücudunuza zarar veriyor.

Şimdi aynı şartlar altındadan kastımız şu. Diğer hiç bir parametre değişmeden, sadece şebeke voltajı değişecek. Yani o dokunduğunuz voltaj kaynağı 220V olursa ne olur, 110V olursa ne olur. Ki konumuz şebeke voltajının çarpılmaya etkisi, nem su vs değil.

Lamba parlakligini belirleyen flamandan gecen akimmidir gerilimmidir sorusu kadar gereksiz bir konu.

Eger sartlar ayniysa yani kuruluk durumu ayni ise, 110v'a dokundugunda carpiliyorsak 220v'a dokuldugumuzda dolayisi ile daha fazla aci cekeriz. (Ohm kanunu)

Fakat konumuz tabiki nem ve su ile yakindan alakali. Kaba isler yaptigi icin eli nasirlasip derisi kap kalin olmus kisiler dokundugu ciplak elektrik telindeki 220vdan hic etkilenmezler.

Sonuca bakacaksiniz. Carpildiginizda icinizden akim geciyor mu gecmiyor mu?

Canlilar icin duzenlenmis tehlike siniri tablolarinda gerilim degerinden degil akim degerinden bahsedilir ve buyuklugu mA ler civarindadir.

Son düzenleme:
Kastım çok basit aslında. Elektrik çarpması nasıl gerçekleşiyor. Voltaj kaynağı olan bir yere dokunduğunuzda akım vücudunuzdan geçerek toprağa akıyor ve vücudunuza zarar veriyor.

Şimdi aynı şartlar altındadan kastımız şu. Diğer hiç bir parametre değişmeden, sadece şebeke voltajı değişecek. Yani o dokunduğunuz voltaj kaynağı 220V olursa ne olur, 110V olursa ne olur. Ki konumuz şebeke voltajının çarpılmaya etkisi, nem su vs değil.
bir kalp cerrahini dinlemistim yillar once, kalp ritmini bozmak icin kalpten 10 ila 20ma arasi bir akim olum riski olusturur demisti, bu carpilma olayi her vucut icin degisiyor, kuru bir cilde sahip bir kisiye 230v ayagi topraklanmis olsa dahi hicbirsey yapmazken, nemli bir cilde sahip baska bir kisi 110v gerilimde dahi zangir zangir titreyebiliyor, lakin bu su demek degil adam 110v ta carpilirken alacagi hasar 230v a carpildiginda alacagi hasar ile aynidir, yani ohm kanunu aynen gecerlidir, ama bunu sahislara sorarsak herkesin cilt izolasyon direnci farkli olacagindan,akima kapilip olme riskide farkli olabilir, haletiruhiye durumuna gorede degisebilir, adam sinirlidir avuclari terlidir vs, kime sorsak herkes farkli cevap verebilir, insanin akima kapilip donup kalmasi sanirim sinirlerin haberlesme voltajinin cok ustune cikilmasi, burdada acaba sinir felci olusturan akim degilde gerilim mi?

Lamba parlakligini belirleyen flamandan gecen akimmidir gerilimmidir sorusu kadar gereksiz bir konu.
yorum yok..

Eger sartlar ayniysa yani kuruluk durumu ayni ise, 110v'a dokundugunda carpiliyorsak 220v'a dokuldugumuzda tabiki daha fazla aci cekeriz. Ohm kanunu tabiki bunu der.
Evet ben de öyle dedim. (pardon sığındım)

Fakat konumuz tabiki nem ve su ile yakindan alakali. Kaba isler yaptigi icin eli nasirlasip derisi kap kalin olmus kisiler dokundugu ciplak elektrik telindeki 220vdan hic etkilenmezler.
Tamam işte o yüzden aynı şartlarda dedik. Islakken de daha yüksek voltaj daha fazla akım demek, kuruyken de. Başlığa da bakarsanız konumuz şebeke voltajının nominal değeri ve güvenliğe etkileri. Islak yüzey değil. O zaman bukonu açısından elmayla armutu kıyaslamaya başlıyoruz.

Sonuca bakacaksiniz. Carpildiginizda icinizden akim geciyor mu gecmiyor mu
Akımı voltajdan bağımsız birşey olarak mı görmeliyiz. O zaman soruyu şöyle soralım. Voltajolmasa o akım geçer mi?

Canlilar icin duzenlenmis tehlike siniri tablolarinda gerilimden degil akimdan bahsedilir ve birimi mA ler civarindadir.
Evet ve mA ler civarındaki akımı üretmek için gerilim lazımdır. O akım da aynı şartlarda gerilimle doğru orantılıdır. ( başa döndük :) )

Tamam Iste vucudumuzdan mA ler seviyesinde akim akitmak gerekli gerilim illaki yuksek degerde olmak zorunda degil. Yani gerilimin buyuklugunden bahsetmeye gerek yok.

Bu yuzden tehlike tablolarinda gerilimden bahsedilmez. Gerilim degeri delinme gibi konularda onemlidir.

(Elektrik egitimi almis kisilerin gerilim carpar ifadesine acaip gicigim.)

Yukarida bir arkadas konuyu farkli yere cekmeye calistigimdan ve "insanin carpilmasi icin hem akim hemde gerilim gereklidir, " demisti.

Oyle degil. tabloya bakarsaniz I*T den bahsediyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back