30 volt 10 amper ( hem akım hemde gerilim ayarlı ) güç kaynağı projem

serkan_48

Kıdemli Üye
Değerli arkadaşlar herkese merhabalar,

Vakti zamanında yapmış olduğum güç kaynağı projemi paylaşmak istedim. Tamamen elde olan imkan ve parçalarla minimum maliyete çıkartmaya çalıştığım bir proje olmuştu. Bu proje sayesinde lineer güç kaynakları hakkında çok bilgi edindim.

Güç kaynağı daha önce paylaştığım dökümanlarda mevcut. Bu projeyede ekleyeceğim elektor dergisinde yayınlanan precision power supply güç kaynağıdır. Kendimce baskı devrede ufak değişiklikler yaptım. Güç transistörlerini değiştirdim ve adedini 4 tane olarak arttırdım.

Konu içinde yine adım adım ilerleyeceğim sorular olursada elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

iyi forumlar.

Kullanmış olduğum transformatör havuz aydınlatmasında kullanılan bir trafodur. 2 x 13 volt simetrik çıkışa sahiptir. Trafo 2 adet havuz lambasını beslemek için çift çıkışlı sarılmıştır. aslında voltaj kademeside mevcuttur. Sarım şu şekilde.

0 - 11.5 - 13.0 volt şeklinde iki sargısı mevcuttur. Trafonun etiketinde 600 watt olduğu yazıyor ancak bu gücü vereceğini sanmıyorum. Yaptığım nüve ve kesit alandan kabaca hesapladıpımda 500 watt güç alabileceğimizi hesaplamıştım. Benim için 500 watt verse bile fazlasıyla yeterlidir.

110220142517zz.jpg

110220142518zz.jpg

110220142519zz.jpg

110220142520zz.jpg

110220142521zz.jpg

Elektronik kart tamamen kendi imkanlarımla hazırladığım baskıdevre. Lazer yazıcıdan çıktı alıp asit indirgeme ile yaptım. Çok iyi olmadı ama çalışmasında sorun çıkartmadı.
20141108_161443e.JPG

20141108_161610e.JPG

20141128_203646e.JPG

20141128_203710e.JPG

Elektor dergisindeki güç kaynağında iki trafo vardı Serkan. Birisi ana gücü veren büyük trafo diğeri de 2x12V opamp'leri besleyen. Burada tek 2x12V kullanmışsın. Bu farklı bir güç kaynağı mı?

Timur abi merhaba. Opamplari beslemek için 2x12 volt 4 watt bir trafo kullandım. Gücü yanlış hatırlıyor olabilirim ama ufak bir trafo ile ayrıca besledim.

Timur abi merhaba. Opamplari beslemek için 2x12 volt 4 watt bir trafo kullandım. Gücü yanlış hatırlıyor olabilirim ama ufak bir trafo ile ayrıca besledim.

Tamam buradaki 2x12 yi o zaman 24V 500W lık ana trafo olarak kullandın.

Tamam buradaki 2x12 yi o zaman 24V 500W lık ana trafo olarak kullandın.

Evet abi 2 x 13 volt trafo cikisini bir anahtarla devrenin girisine 13 volt veya 26 volt AC olarak girdim.

Bu sekikde transistorler uzerindeki atik isiyi azalttim. Ilk kademede 0 - 13 volt DC voltaj araliginda , ikinci kademede 0 - 30 volt DC arasi ayar yapabiliyorum. Ikinci kademeyi ozellikle 12 volt uzeri gerilim ihtiyaclari icin kullaniliyor.

merhabalar serkan_48 . Size birşey sormak istiyorum. benim elimde de bir devre var onun aynısından yapmam gerekiyor. devrede sizde de olan 5W0R22J LIKET yazan bir resistör var. onu nerden bulabilirim yada nasıl aratmam gerekiyor. açıkcası elektronikten hiç anlamıyorum baya cahilim bu konularda. mesela birde üstünde CİNETECH 11W5K6RJ yazıyor bunun hakkında hiçbir fikrim yok. sanırım taş direnç ama nedir anlayamadım

Bu benim kullandığım direnç 0.22 ohm 5 watt.

google da ilk aramamda çıkan link aşağıdadır.

başka sitelerden de araştırabilirsiniz.

Elinizdeki parça 5.6 kiloohm ve 11 wattır.

Bu benim kullandığım direnç 0.22 ohm 5 watt.

google da ilk aramamda çıkan link aşağıdadır.

başka sitelerden de araştırabilirsiniz.

Elinizdeki parça 5.6 kiloohm ve 11 wattır.
cevabın için teşekkürler

@serkan_48 Tebrik ederim.
Ben de burada yapım aşamasını yayınladığım benc-lab ta yaşadığım trafo akım verimi sorunundan sonra, akım ayarı sorununu yeni çözdüm. Şu anda, 200ma -4.5 amper ayarı sağlıklı çalışıyor. Sizde de akım ayarında bir sorun olmamıştır umarım.

@serkan_48 Tebrik ederim.
Ben de burada yapım aşamasını yayınladığım benc-lab ta yaşadığım trafo akım verimi sorunundan sonra, akım ayarı sorununu yeni çözdüm. Şu anda, 200ma -4.5 amper ayarı sağlıklı çalışıyor. Sizde de akım ayarında bir sorun olmamıştır umarım.

Bende de akim ayarında bir sorun yok. Gayet guzel çalışıyor. Ancak bu dizaynı elimdeki malzemeleri en verimli kullanmak icin cok ugrastim. Keşke kutu ve soğutucuyu daha farkli secseydim. Simdilik idare ediyor.

Kolay gelsin.

@serkan_48 bu devrenin güncellenmiş PCB dosyaları elinizde varmı?
Kutu için Altınkaya nın bu tür güç kaynakları için özel kutusu var ona güncelleyebilirsiniz .Kutunun arkasında fan havalandırma için delikleri de var
*Ayrıca 38x110 mm alanı boş olanını kolayca seçip göstergenizi ekleyebilir.İstenilen renkte plexiglass da yine bu firmaya sipariş verilebilir sanırım
Linki:
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/DT-410.html

altınkaya.png

Son düzenleme:
Sanırım sizinki daha önceden yapılmış uygulanmış ve elektor dergi yayınlamasına değer görülmüş bir devre olduğundan fazla sorun çıkmadı.

Soğutucuya gelince;
Evet bu tür soğutucular ortalıkta çok fazla var ama, üzerine transistör montajında ve kutuya montajında sanırım sorunlu. Ama soğutucu olarak şık duruyor yani doğruyu söyleyeyim.
Ama siz soğutucudan önce kutuyu düşünün. Şık bir kutu bulursanız bana da haber verin benim de 15v15a yeni projem var.

@serkan_48 bu devrenin güncellenmiş PCB dosyaları elinizde varmı?
Kutu için Altınkaya nın bu tür güç kaynakları için özel kutusu var ona güncelleyebilirsiniz .Kutunun arkasında fan havalandırma için delikleri de var
*Ayrıca 38x110 mm alanı kolayca açıp volt akım gösterenizi ekleyebilir.İstenilen renkte plexiglass da sipariş verilebilir sanırım
Linki:
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/DT-410.html

5765 eklentisine bak
Onu ben de biliyorum. Dış görünüşü çok yahşi.Lakin Bendeki proje için iki katı büyük. Ama ben daha çok alüminyum bir kutu arayışı içindeyim.

Onu ben de biliyorum. Dış görünüşü çok yahşi.Lakin Bendeki proje için iki katı büyük. Ama ben daha çok alüminyum bir kutu arayışı içindeyim.
Sizin için yazmadım sadece bilmeyen arkadaşlar vardır diye.Bu firmanın portföyünde ,elektronikte kullanılan pekçok aksesuarın satışı var.Bazıları web sitesinde' de yayınlanmıyor.

Son düzenleme:
Bu firmanın portföyünde ,elektronikte kullanılan pekçok aksesuarın satışı var.Bazıları web sitesinde' de yayınlanmıyor.
Satışını yaptıkları bazı ürünleri siteye koymamaları çok İlginç.
Siteye sıklıkla bakarım. Hatta 2020 yılı için ürün bülteni hazırlamayı unutmuşlar.
Yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl ve evelkisi yıl çinde bülten hazırlamamışlar.

Bu tür bulunamayan kutular için bilgisayar server kutuları yapan firmalar var.Bu tür firmalar amplifikatör imal eden firmalarla beraber çalışıyorlar.
Bunlara istenilen çizimleri onların formatında gönderirseniz nispeten uygun rakamlara yapabiliyorlar.Alüminyum için bilemiyorum.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back