Velleman K7200 laboratuvar tipi ayarlı güç kaynağı 0 - 30 volt 0 - 10 amper ( şema pcb kaynaklar )

serkan_48

Kıdemli Üye
Elektronikle uğraşan herkesin ihtiyaç duyduğu bir cihazdır güç kaynakları.

Aşağıda paylaştığım resim döküman ve şemalar velleman'ın ürettiği bir güç kaynağına aitttir. Kaliteli lineer tip bir güç kaynağıdır. Yapmak isteyenlere. PDF dökümanların içinde farklı dillerde orjinal ve aşağıdaki şemalarda modifiye bilgiler bulunmakta.

iyi forumlar.

k7200.jpg

velleman-k7200-pcb-30v-10a-tip3055-lm723-power-supply-10a.jpg

0-30v-0-10a-k7200-pcb-power-supply-lab-pow.png

8b8db5ea52192275e61c4775addf2ce4277f80a9.jpg
laboratuvar-guc-kaynagi-0-30v-10a-ayarli-guc-kaynagi-devresi-k7200.png

Ekler

• 30-v-10-amper-power-supply-velleman.pdf
    3.4 MB · Görüntüleme: 668
  • manual_k7200.pdf
    495.4 KB · Görüntüleme: 512
  • manual_k7200-2.pdf
    493.1 KB · Görüntüleme: 524
  • velleman_k7200_0_30V_10A_PSU.pdf
    323.3 KB · Görüntüleme: 521
Çok güzel bir proje. Bütün komponentler standart, rahatlıkla bulunabilen şeyler.

slm . bu devreyi yapmak istedim ama ne vaktim ne de cesaretim oldu. en önemli sorunum ise trafo. uğraş gerektiren bir çalışma. ama sonuç eminim ki tadından yenmez olur.

slm . bu devreyi yapmak istedim ama ne vaktim ne de cesaretim oldu. en önemli sorunum ise trafo. uğraş gerektiren bir çalışma. ama sonuç eminim ki tadından yenmez olur.

Trafoyu hazır olarak bulma ihtimali düşük, herhalde sardırılması gerekir. Tahminen 200 - 300 TL ye yaptırılır. Dijital voltaj ve akım göstergeleri için de ayrı 10 VAC lik bir sargı düşünülebilir.

Güç kaynağının bir güzel tarafı da, çıkış gerilimine göre uygun trafo çıkış voltajı seçimi yapması. Eşik voltajı da ayarlanabiliyor. Bunun anlamdı düşük voltajlarda hiç zorlanmadan yüksek akım verebilir (mesela 5V, 10 A).

Eğer verim çok önemli değilse, transistörleri de iyi soğutursan, 30 VAC gibi tek çıkışı olan bir trafo kullanıp en üstteki sargı seçim devresi kaldırılabilir. Devre oldukça basitleşir ve belki trafo da hazır bulunabilir.

Ben önümüzdeki yıl bunu yapayım. Kendi güç kaynağımdan hiç memnun değilim.

Bu devre akım sınırı geçildiğinde nasıl tepki veriyor? Örneğin güç kaynağına 1A sınır getirdik, yük 1.5 A istediğinde (ya da kısa devre yaptığımızda) 1A'den fazla vermiyor mu yoksa gerilimi mi kesip güç kaynağını korumaya mı geçiyor.

Bende Best (PS-1502DD) marka lineer güç kaynağı var yukarıdaki gibi bir senaryoda kendini korumaya alıyor! O da bir devrede limitli akım gerektiğinde sorun çıkartıyor. Kendi yaptığım güç kaynakları filan da var aslında bir çoğu işimi görüyordu ama sırf limit belirlendiğinde korumaya geçtikleri için başka bir tane (RD6012) güç kaynağı almak zorunda kaldım. Bunlarla uğraşınca sonunda mecburen bir tane hazır almak zorunda kalmak da var...

image2019-9-20_17-22-38.jpg

Benim cihazın incelemesini de denk geldim,

Modern laboratuvar güç kaynakları, ayarlanan akımdan daha fazla akım çekmeye teşebbüs edersen voltajı düşürür. Ayarlanan sınır akımı için gereken voltaj neyse tam olarak o voltaj çıkışı verir.

Mesela çıkış voltajı 5 V, çıkış akımı 5 A değerine ayarlı. Çıkışı kısa devre ediyorsun ve kısa devre eden kablonun direnci 0.1 Ω. Bu durumda güç kaynağı hemen voltajı 0.5 V değerine düşürür ve böylece kablodan 5 A akar.

Modern laboratuvar güç kaynakları, ayarlanan akımdan daha fazla akım çekmeye teşebbüs edersen voltajı düşürür. Ayarlanan sınır akımı için gereken voltaj neyse tam olarak o voltaj çıkışı verir.

Mesela çıkış voltajı 5 V, çıkış akımı 5 A değerine ayarlı. Çıkışı kısa devre ediyorsun ve kısa devre eden kablonun direnci 0.1 Ω. Bu durumda güç kaynağı hemen voltajı 0.5 V değerine düşürür ve böylece kablodan 5 A akar.
Aynı durum yukarıdaki vellman k7200 için de geçerli mi abi?

RD6012 ile 5V 1A ayarladığımda tablo aşağıdaki gibi:

IMG_20201121_135546.jpg

Timur abi bu devreye gire trafo dolar 6 TL iken 250 tutuyordu. Şimdi fiyat değişti muhtemelen. Elimdeki devre güzel aslında. Bir tek akım ayarı yok. Çıkış trafim 5 amper. Akü şarj ederken Allah ne verdiyse çekiyor amperi. Bu durum akü için sağlıksız deniyor... Ama akü her daim yüksek akım çekmiyor. Yarım saat sonra 1.- 1.5 ampere düşüyor. Sonra iyice azalıyor akım zaten akü doldukça. Mesela to4056 4 adet lipo devresi 4 adet pil koydugumda 4 amper yük alıyor. Bunu 5 voltta alabiliyorsun pnp transistörlü 317 regule devresinde. Bu iyi benim için. Hep merak ettim. Akımı sinirlayinca voltajı düşmeyen devre var mı diye. Mesela sizin elinizde bulunan ve kurulumunu yapmadığınız devreyi yapıp defalarca test ettim akım sinirlamasinda voltaj bildiğin yerin dibine giriyor.
Yine bendeki pnp transistoru devreyi npn transistore cevirdigimde voltaj kaybı yukarıdaki testte 4 volta düşüyor. Halbuki pnp tasariminda voltmetre de oynama yok fakat avometre ölçümünde 0.1- 0.2 volt oynama oluyor.
Pnp tasarım daha yüksek verimli sonuç olarak. Amatör band ta istediğim çok mu bilmiyorum ama hayalim bir gün profesyonel bir devre yapmak
. Bunun gibi.. bu devre de bile akım düşünce voltajin dibe vurma ihtimali nedir..

İkincisi sizde olan devre.. velleman olan...

Ekler

• FB_IMG_1604839671349.jpg
    FB_IMG_1604839671349.jpg
    104.3 KB · Görüntüleme: 654
  • FB_IMG_1604839671349.jpg
    FB_IMG_1604839671349.jpg
    104.3 KB · Görüntüleme: 378
  • FB_IMG_1604839748806.jpg
    FB_IMG_1604839748806.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 473
Bu da yukardaki roleli oland hiland devresi. Bu da voltmetre ve ampermetre devresi.

Ekler

• FB_IMG_1605966462524.jpg
    FB_IMG_1605966462524.jpg
    51.9 KB · Görüntüleme: 307
Profesyonel laboratuvar güç kaynağı olan Rigol DP821A da çıkışı 5 V yapıyorum ve akımı da 5 A ile sınırlandırıyorum. Sonra da çıkışı kısa devre ediyorum:

IMG_20201121_171757.jpg

Gördüğün gibi voltaj 48 mV seviyesine düşmüş ve akım da 5 A. Yani güç kaynağı, akım sınırlama moduna girdiğinde voltajı düşürmesi gerekir, beklenen de budur zaten. Eğer voltajı düşürmezse akımı nasıl sınırlayacak?

Bende bu var mesela. XL4015E1 entegre ile yapılmış.
30v 5A dc to dc.
Voltaj ve akım ayarlanabiliyor.
Buncağız da bile akımı sınırladın mı voltaj otomatik düşüyor. Ben bunu bir süre kullandım sonra voltaj göstergesi bozulunca kaldırdım. Kendisi hala çalışıyor. Birde entegrede soğutucu olmadığından pek güvenemedim.

20201121_214346.jpg

Bu durumda bizim devrelerde sıkıntı yok gibi. O zaman tam gaz devam kullanmaya.
Profesyonel laboratuvar güç kaynağı olan Rigol DP821A da çıkışı 5 V yapıyorum ve akımı da 5 A ile sınırlandırıyorum. Sonra da çıkışı kısa devre ediyorum:

6112 eklentisine bak

Gördüğün gibi voltaj 48 mV seviyesine düşmüş ve akım da 5 A. Yani güç kaynağı, akım sınırlama moduna girdiğinde voltajı düşürmesi gerekir, beklenen de budur zaten. Eğer voltajı düşürmezse akımı nasıl sınırlayacak?

Bende bu var mesela. XL4015E1 entegre ile yapılmış.
30v 5A dc to dc.
Voltaj ve akım ayarlanabiliyor.
Buncağız da bile akımı sınırladın mı voltaj otomatik düşüyor. Ben bunu bir süre kullandım sonra voltaj göstergesi bozulunca kaldırdım. Kendisi hala çalışıyor. Birde entegrede soğutucu olmadığından pek güvenemedim.

6114 eklentisine bak
Dostum bu küçük devreler çok fena. Bende 5 TL link DC dc booster far. Fener için 3. 7 voltu 5 volta sabitlemek için kullanmıştım. Epey oldu sorun yok.

Hazır A takımı burdayken , aklıma takılanları sorayım fırsat bulmuskene..
Smps devreler düşük voltajda ciddi amper çıkışı verebiliyor. Mesela bende mainvelin 5 volt 60 amper trafosu var. Bu gücü cikista ki bobinlerle mi sagliyor.
Mesela ben kullandığım güç kaynağı çıkışına PC güç kaynağı 12 volt çıkışındaki toroid bobini bağlamıştım. Bunu da otomobil kızdırma bujisinden yaptığım havya da kullandım. Sonra havya yandı . Fakat bobin hala devrede. Ne gibi artisi oldu bilmiyorum
Diğer kafama takılan ise dijital ampermetrenin nereye takılacağı. Ben yıllar önce gnd ye takılır diye öğrendim ve uyguladım. Doğrusu da buydu sanırım. Fakat bazı semalarda canlı uca bağlanmış görünüyor. Mesela bende bulunan 24 volt 3 amper LED trafosunda da + ya bağlı
Bunun genel geçer bir kuralı varmıdır. ,?
Şimdilik bu kadar.

Dijital Ampermetrede kural tektir. Seri bağlanır.
Aldığım bir Tekil d. ampermetre benide şaşırttı. Amperi ölçen eksi ucu aynı zamanda eksi besleme ucu idi ve manyak şeyi çözdüğümde bile şaşkındım.
Mecburen öyle kullandım. Belki de doğrusu buydu da ben bilmiyordum.
Ama bütün D ampermetre/voltmetre de şaşırmam. Dakikada uçları bulurum.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back