Velleman K7200 laboratuvar tipi ayarlı güç kaynağı 0 - 30 volt 0 - 10 amper ( şema pcb kaynaklar )

Smps devreler düşük voltajda ciddi amper çıkışı verebiliyor. Mesela bende mainvelin 5 volt 60 amper trafosu var. Bu gücü cikista ki bobinlerle mi sagliyor.

SMPS ler çok yüksek frekansta çalıştığı için, belli bir güç için trafo boyutu çok daha küçük olabiliyor. Ama yüksek güç almak için SMPS şart değil. Lineer güç kaynağı da yüksek güç verebilir. Hatta lineer güç kaynakları basit yapılı olduğu için çok daha güvenilir ve arıza yapma riski azdır. Ama bunun bedelini büyük boyut, maliyet ve düşük verim olarak ödüyorsun.

Diğer kafama takılan ise dijital ampermetrenin nereye takılacağı. Ben yıllar önce gnd ye takılır diye öğrendim ve uyguladım. Doğrusu da buydu sanırım. Fakat bazı semalarda canlı uca bağlanmış görünüyor.

Hazır voltaj/akım göstergeleri kullanacaksan, bunların belli şekillerde bağlanması lazım. Bununla ilgili bir inceleme konusu açmıştım. Bunların ucuz olanlarının etkili şekilde kullanılabilmesi için ayrı bir besleme kaynağına ihtiyaçları var.

Ama işi olabilecek en iyi şekilde yapmak istiyorsan, akım ölçüm şöntünün canlı uç tarafında olması lazım, regülatör devresi de voltaj geri bildirimini bu şöntten sonra alması lazım. Böylece şönt üzerinde düşen voltaj, kesinlikle çıkış voltajını etkilemeyecektir. Tabi bu şekilde yapmak için o hazır voltaj/akım göstergelerini kullanamayacaksın. Kendin özel devre yapman lazım.

Timur abi; bende sizin test ettiğiniz hazır modulun 4 haneli olanı var. ölçümü gayet iyi. bir de voltmetre ve ampermetre ayrı ayrı olanı var onu henüz denemedim. voltmetre için nette bolca şema mevcut. ama ampermetre yapımı zor olduğundan mıdır nedir pek bulamadım. eğer varsa ben çalışma yapmaya hazırım. :)

Timur abi; bende sizin test ettiğiniz hazır modulun 4 haneli olanı var. ölçümü gayet iyi. bir de voltmetre ve ampermetre ayrı ayrı olanı var onu henüz denemedim. voltmetre için nette bolca şema mevcut. ama ampermetre yapımı zor olduğundan mıdır nedir pek bulamadım. eğer varsa ben çalışma yapmaya hazırım. :)

Hazır devre şeması yok elimde. Ama Texas Instruments üretimi INA138 entegresi ile çok güzel bir uygulama yapabilirsin. 60 V çıkış voltajına kadar çalışıyor ve akıma birebir karşılık gelen bir voltaj çıkışı üretiyor. Datasheet'i ekliyorum, içinde örnek uygulama şeması var.

Ekler

• ina138.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 277
Bende bu var mesela. XL4015E1 entegre ile yapılmış.
30v 5A dc to dc.
Voltaj ve akım ayarlanabiliyor.
Buncağız da bile akımı sınırladın mı voltaj otomatik düşüyor. Ben bunu bir süre kullandım sonra voltaj göstergesi bozulunca kaldırdım. Kendisi hala çalışıyor. Birde entegrede soğutucu olmadığından pek güvenemedim.

6114 eklentisine bak
Akım ayarlı özellikli bir güç kaynağından tabii ki Akım sınırlandırıldığında, voltajı düşürmesi beklenir.Başka yolu yok sanırım.
Lakin benim anlamadığım;
Akım sınırlama özelliğinin nerelerde kullanıldığı?
Ne tür devre veya projelerde gerekli olduğu?

Akım ayarlı özellikli bir güç kaynağından tabii ki Akım sınırlandırıldığında, voltajı düşürmesi beklenir.Başka yolu yok sanırım.
Lakin benim anlamadığım;
Ledler ısındıkça akımı fazla çekiyor diye ledlerde kullanıldığını biliyorum. Birde yeni proje veya tamir yapanlar cihazda sıkıntı olup da fazla akıp çekip aniden yanmasın diye kademeli olarak akımı artırıyorlar. Benden daha iyi bilenler cevap verecektir.

Lakin benim anlamadığım;

Birçok uygulama alanı var. Aklıma gelenler.

1) Arızalı olma ihtimali olan bir devrenin, aşırı akımdan daha da fazla bozulmasını engellemek.
2) Akü şarj etmek.
3) Amfi devrelerinde sabit akım kaynakları transistör biaslamak ve fark yükselteçlerde kullanılıyor.
4) Komponent test yapan devrelerde de sabit akım kaynağı kullanılır.

Elektronikle uğraşan herkesin ihtiyaç duyduğu bir cihazdır güç kaynakları.

Aşağıda paylaştığım resim döküman ve şemalar velleman'ın ürettiği bir güç kaynağına aitttir. Kaliteli lineer tip bir güç kaynağıdır. Yapmak isteyenlere. PDF dökümanların içinde farklı dillerde orjinal ve aşağıdaki şemalarda modifiye bilgiler bulunmakta.

iyi forumlar.

5874 eklentisine bak

5876 eklentisine bak

5872 eklentisine bak

5873 eklentisine bak5875 eklentisine bak
Bu devredeki dirençler için 1/2w mı 1/4w mı nasıl bir şey kullanacağız yardımcı olursanız sevinirim abiler ödev olarak verildide. İyi forumlar

Bu devredeki dirençler için 1/2w mı 1/4w mı nasıl bir şey kullanacağız yardımcı olursanız sevinirim abiler ödev olarak verildide. İyi forumlar
Şema üzerinde yanında watt değeri yazmayan bütün dirençler 1/4w, diğerleri ise yanında yazan değere göre seçilmelidir. Mesela devrede bir kaç tane 0.22r direnç var. Bu dirençler 5W taş direnç.

Elektronikle uğraşan herkesin ihtiyaç duyduğu bir cihazdır güç kaynakları.

Aşağıda paylaştığım resim döküman ve şemalar velleman'ın ürettiği bir güç kaynağına aitttir. Kaliteli lineer tip bir güç kaynağıdır. Yapmak isteyenlere. PDF dökümanların içinde farklı dillerde orjinal ve aşağıdaki şemalarda modifiye bilgiler bulunmakta.

iyi forumlar.

5874 eklentisine bak

5876 eklentisine bak

5872 eklentisine bak

5873 eklentisine bak5875 eklentisine bak
toroidal transformatör dışında kullanabileceğimiz alternatif var mıdır? İyi hafta sonları,iyi forumlar.

Timur abi bu devreye gire trafo dolar 6 TL iken 250 tutuyordu. Şimdi fiyat değişti muhtemelen. Elimdeki devre güzel aslında. Bir tek akım ayarı yok. Çıkış trafim 5 amper. Akü şarj ederken Allah ne verdiyse çekiyor amperi. Bu durum akü için sağlıksız deniyor... Ama akü her daim yüksek akım çekmiyor. Yarım saat sonra 1.- 1.5 ampere düşüyor. Sonra iyice azalıyor akım zaten akü doldukça. Mesela to4056 4 adet lipo devresi 4 adet pil koydugumda 4 amper yük alıyor. Bunu 5 voltta alabiliyorsun pnp transistörlü 317 regule devresinde. Bu iyi benim için. Hep merak ettim. Akımı sinirlayinca voltajı düşmeyen devre var mı diye. Mesela sizin elinizde bulunan ve kurulumunu yapmadığınız devreyi yapıp defalarca test ettim akım sinirlamasinda voltaj bildiğin yerin dibine giriyor.
Yine bendeki pnp transistoru devreyi npn transistore cevirdigimde voltaj kaybı yukarıdaki testte 4 volta düşüyor. Halbuki pnp tasariminda voltmetre de oynama yok fakat avometre ölçümünde 0.1- 0.2 volt oynama oluyor.
Pnp tasarım daha yüksek verimli sonuç olarak. Amatör band ta istediğim çok mu bilmiyorum ama hayalim bir gün profesyonel bir devre yapmak
. Bunun gibi.. bu devre de bile akım düşünce voltajin dibe vurma ihtimali nedir..

İkincisi sizde olan devre.. velleman olan...
BU çizimler bana ait :D

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back