3d Baskı Ebatlaması

Yani sorunun sebebi belli ama nedenini nasıl buluruz mesele. Benim de başıma gelmişti fakat ben deneysel bölümündeki dilimleme toleransını değiştirerek çözüm bulmuştum.
tolerans da 3 tane seçenek var. ikisi katman sayısına etki etmiyor, bir tanesi 99 dan 93'e düşürüyor.
Youtube da seri şeklinde cura dersleri vardı. Onlara bakayım biraz.

@batubay senin profili atar mısın bana bir karşılaştırma yapayım.
Curayı da komple sildim şimdi. Sıfırdan kuracağım.

Kullandığım cura profilini ekledim. Umarım sebebini bulabiliriz.

Ekler

• 1.zip
    1.7 KB · Görüntüleme: 122
Kullandığım cura profilini ekledim. Umarım sebebini bulabiliriz.
Şimdi curayı sıfırdan kurdum ama hala aynı. Olmazsa yarın filan eski sürümünü yükleyeceğim. Şimdi şu senin profile bir bakayım.

Senin profil başarılı görünüyor.
Şimdi orjinal ile senin profil arasındaki farkları bulacağım. Yani yarın bulacağım. Artık yatmam gerek.

batubay cura profil.PNG

• Beğen
Reactions: 333
Olması gereken bu aslında. İlk katman .2 mm diğer katmanlar .16 mm olduğu için 20 mmlik baskıyı sıfıra sıfır basamıyor yani yaklaşık olarak 19.88 mm basıyor ki 1 katman yüksekliğinden daha az yüksekliğimiz boşta kalıyor ve hesap yine tutuyor. 0.2 mm katman yüksekliği ile basmak en doğru sonucu verecektir. Eğer curayı çözersek kalibrasyon için .2 mm ile baskı alın. Z stepi öyle ayarlayalım.

Olması gereken bu aslında. İlk katman .2 mm diğer katmanlar .16 mm olduğu için 20 mmlik baskıyı sıfıra sıfır basamıyor yani yaklaşık olarak 19.88 mm basıyor ki 1 katman yüksekliğinden daha az yüksekliğimiz boşta kalıyor ve hesap yine tutuyor. 0.2 mm katman yüksekliği ile basmak en doğru sonucu verecektir. Eğer curayı çözersek kalibrasyon için .2 mm ile baskı alın. Z stepi öyle ayarlayalım.
Yatmadan hızlıca bakayım dedim.
Baktım, Baktım, Baktım...
Bütün ayarları yukarıdan aşağıya doğru senin profile göre yapıp yapıp dilimledim. 99 katmandan hiç vaz geçmedi.
Tam küfür edecektim ki sıranın en altındaki çek işaretini kaldırınca 124 katman sayısına çıktı.
Yani tersten başlasam kafadan bulacakmışım. İmtihan mı ediliyorum nedir?

Ahan da bütün alametler bunun başının altından çıkıyor.
Neymiş modelin şekline göre hesaplıyor muş. Lan default da işaretlemeyin bari...
deneysel cura.png

Hocam o zaman geçmiş olsun diyeyim. En azından sorun çözüldü. :dans1: Adaptive layers çok güzel bir özellik aslında ama böyle bir durum oluşturduğunu bilmiyordum.

"However this feature can introduce a number of problems as wall. Vertical distances are unintentionally adjusted with this as well. This may have a negative effect on the print quality."

Galiba burada anlatılmak istenen yaşadığımız problemin aynısı. Bilindik bir şeymiş fakat biz bilmiyormuşuz. :cheeky1:

Hocam o zaman geçmiş olsun diyeyim. En azından sorun çözüldü. :dans1: Adaptive layers çok güzel bir özellik aslında ama böyle bir durum oluşturduğunu bilmiyordum.

"However this feature can introduce a number of problems as wall. Vertical distances are unintentionally adjusted with this as well. This may have a negative effect on the print quality."

Galiba burada anlatılmak istenen yaşadığımız problemin aynısı. Bilindik bir şeymiş fakat biz bilmiyormuşuz. :cheeky1:
Bence bilindik değil. Face deki bütün guruplara sordum, yorum yapan dahi olmadı.
Burada çalışıyorsa elleme tezini bir kez daha çürüttük. Curanın güncel versiyonu çıktı diye indirdik.
Bir tane "tik" yüzünden;
15 gündür uğraşıyoruz,
Orjinal yazılımı sildik,
Makinenin ellemedik vidası kalmadı,
Filamenti test yapa yapa bitirdik
Cam tabla aldık, Bant aldık,
Neredeyse BLTouch da alıyordum
Hatta anakart bile almaya yeltendim.

• Beğen
Reactions: 333
Evet ben genelde bir sonraki versiyon çıkana kadar yenisini indirmiyorum. Hatta gerekli bir düzeltme ya da özellik gelmediyse hiç girişmiyorum o işlere. :D Olsun filament dışında boşa giden bir harcama yapılmamış. Ona da öğrenme maliyeti diye bakıyorum. Ara da biz de nasiplendik. :dans1:

Evet ben genelde bir sonraki versiyon çıkana kadar yenisini indirmiyorum. Hatta gerekli bir düzeltme ya da özellik gelmediyse hiç girişmiyorum o işlere. :D Olsun filament dışında boşa giden bir harcama yapılmamış. Ona da öğrenme maliyeti diye bakıyorum. Ara da biz de nasiplendik. :dans1:
Filamenti de amorti ettim. Yarım top bayatlamış, çöp gözüyle baktığım filament vardı. inat ettim ve ona göre ısı ayarı filan yaptım.
Başında beklediğim sürece gayet sağlam baskı alıyorum. Tek sıkıntı başında mecbur beklemek zorundayım. Çünkü bayat olduğu için bir anda çat diye kopuyor. Koptuğu yerden ucunu sivriltip tekrar extruder'a sokuyorum. Bir de sarımı üst üste olduğu için sık sık müdahale etmem gerekiyor.
Her halukarda amorti ettim kaybımı.
Ara da biz de nasiplendik.
Nasiplenenlerden para toplayacağım. Sessiz anakart ve BLTouch almam lazım.
Nasiplenenler adını yazsın bakim aşağıya. İsim sayısına göre toplam tutarı bölüp paylaştıracağım.
@batubay senden başka "bende nasiplendim" diyen çıkmazsa işin zor. :katil1:

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back