3Peak 1544A 1561A opamp muadili

ShadowMan

Üye
Herkese merhaba. Bu illet entegreyi ne yaptıysam piyasada bulamadım IoT cihazda batarya gerilim izleyici olarak kullanılmış diğer çıkışları için başka görevleri de var ancak şimdilik o önemli değil zira bizim sorun yaşadığımız taraf oraları değil. MCU'ya analog değer gönderiliyor gönderilen bu değer bir sinyal türü değil bildiğin dc gerilim pil azalınca azalan artınca artan, simetrik besleme yok tssop-14 kılıfta. Aynı kılıfta bacak giriş ve çıkışları aynı olan MC33174DTBR2G entegresini kullandım ama işe yaramadı bu orjinal entegreyle birebir muadil bir opamp biliyormusunuz?

tarif ettiğin gibi basit bir komparatör olarak çalışıyorsa, neredeyse bütün opamp'ler onun muadili olur. Ben şimdi LCSC de baktım var gözüküyor

tarif ettiğin gibi basit bir komparatör olarak çalışıyorsa, neredeyse bütün opamp'ler onun muadili olur. Ben şimdi LCSC de baktım var gözüküyor

Valla yok ne yaptıysam olmadı opamp'ın devre şemasını çıkartıp paylaşacağım.

Devre şemasını çıkarttım beklediğim gibi gerilim izleyici değil daha çok fark alıcı gibi geldi bana.
Dirençleri devre üzerinde ölçtüm net bir sonuç görmedim ancak en yakın standart direnç değerini yazdım kondansatöre ise farazi bir değer yazdım. opamp 3.3v ile çalışmakta ilgili değerleri yerine koyduğumda batarya 14v iken simülasyonda elde ettiğim çıkış gerilimi 3.05v buda gerçekte ölçtüğüm değer ile aynı... Orjinal opamp entegresini söküp yerine aynı özelliklere sahip başka bir opamp taktığımda çalışmıyor batarya hatası veriyor veya şarj etmek istediğimde MCU şarj mosfetini tetiklemiyor. Muadili söküp orjinal opamp'ı takınca sorun yok... Deli oldum resmen :winktongue1:

Ekran Alıntısı.JPG

Devrenin hic bir espirisi yok. Yeterince yuksek beslememe altinda single supply calisan tum opamplar sorunsuz calisir.

(1+56/300)* 14 * 47/(127+82+47) =3.05v islemini yapiyor.

Opamp girislerindeki voltaj ise 14*47/(127+82+47)=2.57v

Eger opamp beslemesi 3.3v civarinda ise o zaman opampta sadece Rail to Rail Output ozelligi sart oluyor.

Devrenin hic bir espirisi yok. Yeterince yuksek beslememe altinda single supply calisan tum opamplar sorunsuz calisir.

(1+56/300)* 14 * 47/(127+82+47) =3.05v islemini yapiyor.

Opamp girislerindeki voltaj ise 14*47/(127+82+47)=2.57v

Eger opamp beslemesi 3.3v civarinda ise o zaman opampta sadece Rail to Rail Output ozelligi sart oluyor.
Evet kullandığım muadil entegre rrto değil bu sebepten oluyor olabilir gözden kaçırdığım nokta bu... Yukarıdaki devre fark alıcı devre bu konuda yanılmıyorum dimi?

Fark alici degil.

14v direnclerle 2.57V da dusuruluyor. Daha sonra da bu gerilim 1.187 kazanc ile 3.05v yapiliyor.

(Fark alici gozuyle de bakabilirsin ama onu bosver.))

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back