4/20mA akımı 0-3.3V veya 0-5V'a dönüştürmek

Yanlış anlamadıysam mcu lineer ölçmediği sürece hangi devreyi dönüştürücüyü kullanırsan kullan istediğin sonucu alamazsın.

Potun tam lineer olduğunu ve adc çözünürlüğünün 500 olduğunu varsayarsak,

Diyorsunki adc girişine 5v verdiğimde 500 okuyorum ama 1v verdiğimde 100 okuyamıyorum diyorsun. Durum böyle mi?
Evet aynen öyle. Onun için sorunsuz bir opamp devresi ve ardina baglanmis adc entegresi ve bunun cikisini mcu ya girmenin daha uygun olacagini dusunuyorum. Ne dersiniz?

Opamp a hala gerek olmayabilir. Sonuçta opamp ile ne yapmak istediğin önemli 5v için konuşursak 4volt ( 5-1) sinyali 5 volta yükseltip 1-6 elde edersin sonra yine bir opamp ile bunu -1v ofsetleyip 0-5 yaparsın. Veya 1-5 bana yeter diyip sadece akım kazancı yönüne gidersin. Tüm durumlarda kullanacağın dirençlerin toleransından kaynaklı kalibrasyon ihtiyacı gerekebilir. Bu nedenle ben opamp kullanmamaktan yanayım.

Adc tutarsızlığı başıma hiç gelmedi. Bu konuda net birşey söyleyemem. @taydin bu konuda daha tecrübelidir.

Sensörü çıkışına bağladığınız ölçüm direnci kaç ohm ve sensör kaç volt ile besleniyor? Sensör 20mA vermesi gerektiginde ölçüm direnci çok büyükse bu değeri veremeyebilir.

Yanlış anlamadıysam mcu lineer ölçmediği sürece hangi devreyi dönüştürücüyü kullanırsan kullan istediğin sonucu alamazsın.

Potun tam lineer olduğunu ve adc çözünürlüğünün 500 olduğunu varsayarsak,

Diyorsunki adc girişine 5v verdiğimde 500 okuyorum ama 1v verdiğimde 100 okuyamıyorum diyorsun. Durum böyle mi?
Evet malesef

Neyle okuma yapıyorsun plc gibi hazır bir donanımmı yoksa gelistirme kartı veya kendi programlandığn mcu falan mı?

adc ile okuma yapacaksan 4-20ma i 100 ohm ile sonlandır. adc ile ölç ve 4 ma e denk gelen kısmı çıkar.

Adc bağlıyken ve bağlı değilken voltajları ölçtünüz mü? Adc bağlıyken gerilim düşümü oluyor mu?

Gerilim düşüyorsa araya tampon devre veya fark amplifikatörü eklemek lazım.

Direnç değerini artırarak deneyebilir misiniz? Direnç değerini artırınca voltajda artacaktır ama. (Maksimum güç aktarımı)

Forum istatistikleri

Konular
6,033
Üyeler
2,533
Son üye
Wilot

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back