AC LED Sürücüsü çalışmıyor.

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bir tane oyuncağın farları var.
Resimde görüldüğü gibi flip flop şeklinde yanması gerekiyor. Direk artı ve eksiden dc verince böyle yarım yanıyor. Dc kutupları ters çevirince hiç yanmıyor. Bunun için flip flop yapsam dc olduğu için yanmayacak. Bana AC olarak flip flop yapan ya hazır bir adaptör, yada kendim yapabilmem için devre şeması lazım.
Ledin kutuplarına direk 12v AC verdim. Bu şekilde bütün ledler yanıyor. Ama tabi AC akım trafoda çok hızlı kutup değiştirdiği için ledler direk yanıyor gibi görünüyor.
Resimdeki siyah kutuda bunun arızalı olan orjinal adaptörü. İçine epoksi döküldüğü için açamıyorum.
20230208_124703.jpg

ledler böyle mi bağlı yani?
Ekran Alıntısı.PNG

eğer böyle ise elinde de hazır L298 modülü varsa motor yön kontrolü yaparmış gibi sırayla çalıştırabilirsin.

ledler böyle mi bağlı yani?
22102 eklentisine bak

eğer böyle ise elinde de hazır L298 modülü varsa motor yön kontrolü yaparmış gibi sırayla çalıştırabilirsin.
Bendeki tam olarak şöyle:
(çizmeyi unutmuşum. Soldan 2. İle 3. Led arasında 51r direnç var.
Screenshot_20230208-170705.jpg

L298'in çıkışı dc değil mi? Birde onun yön değiştirmesi için mcu tarzı bir şey lazım değil mi?

Bendeki tam olarak şöyle:
sağdaki gurupla soldaki gurubun led yönleri ters değil mi ? benim çizimdeki gibi.
eğer sadece iki kablo ile bu iki gurup ayrı ayrı çalışabiliyorsa öyle olmalı.
L298'in çıkışı dc değil mi? Birde onun yön değiştirmesi için mcu tarzı bir şey lazım değil mi?
dc ile çalışır çıkış polaritesini değiştirisen ac olmuş oluyor. hiç kullanmadım ama eneble pinleri ile yön değiştirebiliyor diye biliyorum. ama sürekli sırayla filip flop yapacaksa mcu veya 555 gibi bir devre eneble pinlerini tetiklemek lazım tabi. o zaman da l298 in bir anlamı kalmıyor gerçi. 555 ve H köprüsü ile yapılabilir ama .

sağdaki gurupla soldaki gurubun led yönleri ters değil mi ? benim çizimdeki gibi.
eğer sadece iki kablo ile bu iki gurup ayrı ayrı çalışabiliyorsa öyle olmalı.
Hayır değil. Hepsi en sağa çizdiğim diyot yönünde.
Bu şekilde 12VDC verince direnç olmayan taraf direk yanıyor, direnç olan taraf çok az yanıyor. Artı eksi kutupları değiştirdiğimde hiç yanmıyor.

12VAC verdiğimde ise belli belirsiz bir pırpır yaparak hepsi full yanıyor.
Bu şekilde bende AC akımın polarite değiştirmesi ile bir sağ, bir sol yanıyor gibi bir his uyandırdı. Eğer AC akımın yeterince yavaş polarite değiştirmesini sağlarsam amacıma ulaşacağım gibime geligor.

Hayır değil. Hepsi en sağa çizdiğim diyot yönünde.
Bu şekilde 12VDC verince direnç olmayan taraf direk yanıyor, direnç olan taraf çok az yanıyor. Artı eksi kutupları değiştirdiğimde hiç yanmıyor.

12VAC verdiğimde ise belli belirsiz bir pırpır yaparak hepsi full yanıyor.
Bu şekilde bende AC akımın polarite değiştirmesi ile bir sağ, bir sol yanıyor gibi bir his uyandırdı. Eğer AC akımın yeterince yavaş polarite değiştirmesini sağlarsam amacıma ulaşacağım gibime geligor.
o zaman bu ledlerin hepsi birlikte yanıyor ama soldaki gurup 51r dirençden dolayı daha kısık yanıyor. Sen bu iki gurup sırayla yanıp sönsün mü istiyorsun? polis tepe lambası gibi.

o zaman bu ledlerin hepsi birlikte yanıyor ama soldaki gurup 51r dirençden dolayı daha kısık yanıyor. Sen bu iki gurup sırayla yanıp sönsün mü istiyorsun? polis tepe lambası gibi.
Ben sadece tahmin yürütüyorum. Önceden nasıl yandığı belli değil.
Ana hatta 10VDC var. Oradan bu ledlerin ilk resimde görünen siyah adaptörüne 10VDC verilmiş. Adaptör çalışmadığı için çıkışta nasıl hareket ettiğini bilmiyorum. Direk yanması gerekiyorsa adaptörün tek amacı 10VDC giren voltajı AC ye çevirmektir ki bu bana saçma geliyor. Direk DC ile çalışabilecek LED varken neden araya adaptör koyup AC ye çevirmek gibi saçma bir işlem yapılsın? Bu arada ledlerin hepsi AC de yandığı için ben AC terimini kullanıyorum. Çünkü DC de ne yaparsan yap yarısı yanıyor.
Valla kafam basmadı bu çinlilerin işine.

Ben sadece tahmin yürütüyorum. Önceden nasıl yandığı belli değil.
Ana hatta 10VDC var. Oradan bu ledlerin ilk resimde görünen siyah adaptörüne 10VDC verilmiş. Adaptör çalışmadığı için çıkışta nasıl hareket ettiğini bilmiyorum. Direk yanması gerekiyorsa adaptörün tek amacı 10VDC giren voltajı AC ye çevirmektir ki bu bana saçma geliyor. Direk DC ile çalışabilecek LED varken neden araya adaptör koyup AC ye çevirmek gibi saçma bir işlem yapılsın? Bu arada ledlerin hepsi AC de yandığı için ben AC terimini kullanıyorum. Çünkü DC de ne yaparsan yap yarısı yanıyor.
Valla kafam basmadı bu çinlilerin işine.
Bir çeşit animasyon yapmışlar ama ben de anlamadım.
Birbirinden bağımsız olamıyor ve biri diğerinden daha kısık yanıyor. Sadece bu çıkarımı yapabildim.

Öncelikle LED leri ayrı ayrı ölç. Hazır 89XD de aldın, hepsinin forward voltajlarını belirle. Eğer hepsi sağlam ise o zaman şöyle çalışıyor olabilir:

Diyelim LED'lerin eşik voltajı 3 V. O zaman 4 lü olan grup 12 V da yanar, diğer grup zayıf yanar. Eğer voltajı 15 V veya üstü yaparsan, 5 li grup da parlak yanar. Bu durumda 12 - 15 - 12 - 0 - ... voltaj sırasını verirsen kayan bir sinyal gibi olur.

Öncelikle LED leri ayrı ayrı ölç. Hazır 89XD de aldın, hepsinin forward voltajlarını belirle. Eğer hepsi sağlam ise o zaman şöyle çalışıyor olabilir:

Diyelim LED'lerin eşik voltajı 3 V. O zaman 4 lü olan grup 12 V da yanar, diğer grup zayıf yanar. Eğer voltajı 15 V veya üstü yaparsan, 5 li grup da parlak yanar. Bu durumda 12 - 15 - 12 - 0 - ... voltaj sırasını verirsen kayan bir sinyal gibi olur.
İş yerine korad ka500d aldıramadım henüz. O yüzden değişik voltajlarda deneyemedim.keşke eve getirseydim. Ama adaptörün girişi 10v abi. Birde küçücük bir şey. İçinde smps tarzı bir şey mi var acaba :dusun1:

İş yerine korad ka500d aldıramadım henüz. O yüzden değişik voltajlarda deneyemedim.keşke eve getirseydim. Ama adaptörün girişi 10v abi. Birde küçücük bir şey. İçinde smps tarzı bir şey mi var acaba :dusun1:
led driverlar genelde smps devreye benziyor 3x2 uzunluğunda led driver biliyorum 220V giriş 450mAdc çıkış.

Bu haliyle flaşör ikinci triyak ı takarsan flip flop.Preteus dosyası var denenmiş.Çalışır videosunu atabilirim
Tamam ben bir elimdeki ledlerin çalışma prensibini anlayayım duruma göre isterim.

Tek ledin foward voltajı 2.65v.
Dediğin gibi 12-15-12-0 voltaj veremedim çünkü 12 den 15'e direk atlayacak kaynağım yok.
Bunun yerine güç kaynağımı elle çevirerek 0'dan 15v'a çıkıp indiğimde yaklaşık senin dediğin gibi bir sonuç çıkıyor abi.

Şimdi bunun zıplayan smps'ini yapmak yerine 10VDC ile çalışan bir karaşimşek yapmak istiyorum. Bana 9 ledi sürecek kötü olmayan bir karaşimşek şeması lazım. Işık ledler üzerinde yağ gibi aksın istiyorum yani.

Bunu bir ATTiny ve 2 tane 74HC595 ile yapabilirsin. Sadece kara şimşek değil daha farklı desenler de oluşturulabilir.

Bunu bir ATTiny ve 2 tane 74HC595 ile yapabilirsin. Sadece kara şimşek değil daha farklı desenler de oluşturulabilir.
Abi zevk için olsa yaparım da bu iş yerimdeki bir arabanın farları için yapılacak. Sadece 9 tane beyaz led karaşimşek yapsa yeter.
Hatta direk yansa da yeter de ben biraz cezbedici olsun istiyorum. Hepsinin istikrarlı yanıp söneceğini bilsem flaşör led takacağım.

Karaşimşek yapmak için basit bir devre yeterli değil. Bir çeşit MCU nun olması şart. Bence sen orijinal güç kaynağını tamir etmeye çalış. Hem nasıl çalıştığını da incelemiş ve öğrenmiş oluruz.

Karaşimşek yapmak için basit bir devre yeterli değil. Bir çeşit MCU nun olması şart. Bence sen orijinal güç kaynağını tamir etmeye çalış. Hem nasıl çalıştığını da incelemiş ve öğrenmiş oluruz.
Abi akvaryum iç filtre motoru gibi kapalı kutu. Onu sökmeye uğraşılmaz. MCU şart ise Attiny alırım. Ama şöyle güzel çalışacak bir şema lazım bana.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back